een voorkeursbehandeling? Hooggehakte blondine rekent in boek af met 'seksisme' in CSU €299 BUITENLAND 11 Nobelprijswinnaar Tawakkol Karman bestrijdt dat haar land afstevent op oorlog. „Het wordt beter." FIETSREIZEN ISTANBUL - Ze is een indrukwek kende verschijning, de 36-jarige Tawakkol Karman. Met haar felge kleurde hoofddoek, haar indrin gende manier van spreken, trekt ze de aandacht. Niet voor niets staat ze in haar eigen land bekend als de IJzeren Vrouw. De vrouw die niet opgeeft en dé eerste Arabische vrouw die een Nobelprijs won. De Nobelprijs voor de Vrede. Maar de vrede in haar eigen land lijkt verder weg dan ooit. Jemen, één van de meest verpau perde en chaotische landen van het Midden-Oosten, balanceert op de rand van een burgeroorlog. Gewapende milities maken de dienst uit. Buitenlandse ambassa des hebben het personeel uit hoofdstad Sanaa al weggehaald. En een humanitaire ramp dreigt. Meer dan 10 miljoen mensen, on der wie 840.000 kinderen, heb ben voedselhulp nodig. „De situatie is slecht op het mo ment. Heel erg slecht", zegt Kar man. Deze week is ze in Istanbul om op een conferentie over vrou wen en kinderen in oorlogsgebie den te praten. Ze weet er alles van. Karman weet hoe vrouwen overal ter wereld - zeker ook in haar ei- gen land - als bezit, als minder waardig worden gezien. Het heeft haar nooit tegengehouden. In 2011 kreeg ze de Nobelprijs voor haar jarenlange, geweldloze strijd. Ze was één van de leiders van de revolutie van de Arabische Lente, die in 2011 oversloeg naar Jemen. Dat protest leidde tot het vertrek van president Al Abdullah Saleh, de corrupte leider die al 33 jaar aan de touwtjes trok. Maar zoals in zo veel landen in de regio, was die lente maar van korte duur. De nieuwe president, Abed Rabbo Mansoer Hadi, slaagde er niet in de rust en stabiliteit te brengen in het zo verdeelde land. In september bezetten Houthi-re- bellen de hoofdstad Sanaa. Eind ja nuari werd het presidentiële pa leis overgenomen en werden de president en de regering afgezet. meer bedrijven in de Global For tune 500, een ranglijst van topbe drijven, dan enig ander Europees land. En hoewel Frankrijk als in dustrienatie op zijn retour is, over klast het Duitsland in hightech sectoren als de lucht- en ruimte vaartindustrie. Airbus, Snecma en Eurocopter hebben zeven jaar no dig om alle orders te verwerken. Bij Dassault knalden vorige week de champagnekurken na de me- ga-order van Egypte voor zijn Rafale-gevechtsvliegtuig. Ja, maar dat sloeg op de 'oude' Hollande. Begin 2014 stond een nieuwe president op, meer hervor mingsgezind. De 'nieuwe' Hollan de zette de regionale herindeling in gang (een grote bezuiniging), en bracht een akkoord tot stand tussen werkgevers en vakbonden. Dat akkoord hielp Peugeot, dat drie jaar geleden nog 5 miljard eu ro verlies leed, deze week uit de rode cijfers te kruipen. Hollande stelde ook de hervormer Manuel Valls aan als nieuwe premier. Valls joeg vorige week een enorm pakket aan economische hervor mingen door een recalcitrant par lement. De hervormingswet, ge schreven door een ex-bankier, laat geen steen onberoerd. Winkelen op zondag, vrije vesti ging van notarissen, busvervoer tussen steden - alles mag binnen kort. En toen zijn mede-socialis- Hadi kon vorig week na weken huisarrest ontsnappen en is naar Aden, in het zuiden, gevlucht. Hij hoopt nu daar het nieuwe machts centrum te creëren. Voor velen is de burgeroorlog in Jemen daar mee al een feit. De Nobelprijswin nares schudt haar hoofd. „Het wordt geen burgeroorlog. Ons volk heeft geduld. In welk ander land kan een gewapende groep de hoofdstad innemen, de staatsge bouwen en scholen vernietigen zonder dat er meteen een oorlog uitbreekt? De Jemenieten willen geen oorlog." De ontsnapping van president Ha di heeft volgens Karman velen weer hoop gegeven. „De Houthi's hebben niet de steun van de be volking, zelfs niet van sjiieten. En ik geloof in deze president. Hij heeft fouten gemaakt, maar kon niet veel doen, zijn handen waren gebonden door die Houthi's. Dat gaat nu veranderen." De situatie is behoorlijk complex. Ook het extremisme ligt in Jemen op de loer. Al-Qaeda - het was de tak in Jemen die de aanslag op Charlie Hebdo opeiste - profi teert van de huidige chaos. Ook Is lamitische Staat (IS) werft succes vol zieltjes in Jemen. Tawakkol Karman knikt: „Natuur lijk, wanneer mensen hun hoop verliezen en de wandaden van de sektarische Houthi's horen, dan kan hen dat in de armen van groe pen als al-Qaeda of Daesh (Islam- tische Staat) duwen." Ze schudt haar hoofd en bena drukt nog eens het vertrouwen in haar volk. „Al-Qaeda wordt niet omarmd door de Jemenieten. Nee, ik zie de toekomst hoopvol tegemoet. Het wordt beter." Daum werkte vijfjaar op de pers afdeling van de partijcentrale in München en werd daar, naar ei gen zeggen, geconfronteerd met seksistisch gedrag (door mannen) en vijandigheid (door vrouwen). 'Ze maakten mijn leven tot een hel', aldus Daum in Duitse media. De politicologe zegt 'te staan' voor haar vrouwelijkheid. Ze schreef het boek High heels an die macht. Feminismus, aber sexy, waar in zij de CSU, die landelijk meere- geert met zusterpartij CDU en de SPD, wegzet als een 'verzameling geile, oude, gefrustreerde man nen'. Van een campagnemedewerker kreeg ze te horen: 'Nou, Frau Daum, waarop legt u liever de na druk, op uw achterste of op uw hersens?' Een vrouwelijke collega klaagde over de geur van 'goedko pe Oost-Europese hoerenparfum' die Daum zou verspreiden en een andere vrouwelijke CSU'er wees Mareike Daum er op dat zij zich 'onprofessio neel' zou kle den. Volgens een arts leed Daum door al die hate lijkheden op ze ker moment aan de gevol gen van 'ern stig pesten op Mareike de werkplek'. Daum Uiteindelijk na men de CSU en Daum afscheid van elkaar, zoals dat heet. Ze kreeg een afkoopsom mee van 15.000 euro. Daum vertelt met genoegen over haar boek. Daarbij steekt ze niet onder stoelen of banken dat ze in derdaad niet de doorsnee mede werker van een christelijk-conser- vatieve partij is. Zo poedert de blondine haar neus voor de came ra en bekende ze in een video-in terview dat veel aan haar 'onecht' is: 'Mijn borsten zijn twee keer ge opereerd, ik heb mijn neus laten doen, ik gebruik botox en mijn na gels zijn nep. En toch ben ik minder nep dan die lui in de CSU'. De CSU reageert niet op de ver wijten. Volgens Daum geldt voor alle organisaties met veel middel bare mannen aan de top overi gens hetzelfde: „Allemaal kleine dictators." ten in het parlement steigerden, stelde Valls de vertrouwenskwes tie. Brussel was er erg blij mee. Een beetje. Frankrijk zit al sinds 1989 boven de 3-procentsnorm. Maar dat tekort is betrekkelijk. Als Frankrijk even weinig als buur land Duitsland in infrastructuur had gestopt, was zijn tekort ook onder de 3 procent gezakt. Dan zou een kwart van zijn bruggen nu ook op instorten staan. En be halve goede wegen heeft Frank rijk dankzij gratis crèches nog een troef: Europa's hoogste geboorte cijfer. Dat voorkomt een te dure vergrijzing die politici in Italië en Duitsland grijze haren bezorgt. VRIJDAG 27 FEBRUARI 2015 'Jemenieten willen geen burgeroorlog' door onze correspondent Jessica Maas SAUDI-ARABIE JEMEN Sanaa DJIBOUTI SOMALIË 4 Maar schilderde The Economist ooit niet Hollande af als een ge vaar voor Europa? door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Op internationale vrou wendag, 8 maart, verschijnt het boek waarin de blonde, hooggehak te Mareike Daum (33) de vloer aan veegt met het seksisme in de Duit se conservatief-christelijke politie ke partij CSU. effeweg.nl 5 Klinkt dat niet te goed om waar te zijn? Zwarte Woud en Vogezen5 dagen va. 299 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Straatsburg, Kinzigtal Radweg, Rhein en Mühlenradweg, Colmar Q'Altmühltal8 dagen va.€ 489 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Altmühlradweg, Regensburg, Riedenburg, Donau Rondde Bodensee8 dagen va. 499 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Konstanz, Schaffhausen, Bregenz, Mainau Toscane10 dagen va.€529 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Lucca, Pisa, Cinque Terre, Route da Vinci, Florence Effeweg.nl/fietsreizen of bel 0529 - 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Genoemde prijzen zijn vanaf en p.p. o.b.v. 2 pers. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. NU VANAF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11