66 Cliënten van Arduin beleven nog steeds dat ze anders zijn en er niet bijhoren 66 We hebben ermee te dealen dat op een aantal terreinen minder geld beschikbaar is 28 ZEELAND ARDUIN Het is inmiddels normaal dat verstandelijk gehandicapten in de wijk wonen. Waarom pakken ze dan ook niet de bus? Peter van Wijk van Arduin gooit het roer om. Verstandelijk gehandicapten van Arduin wonen al jaren tussen de 'gewone mensen'. Nu is het tijd voor de volgende stap, vindt inte rim-directeur Peter van Wijk. „Arduin heeft veel goede dingen gedaan, maar ze heeft onvoldoende oog gehad voor wat er buiten aan de hand is. Mijn opdracht is om Ar duin toekomstproof te maken." Hardop zegt Peter van Wijk het niet. Maar uit alles spreekt dat hij sinds zijn aantreden in september van de ene verbazing in de andere is gevallen. Van Wijk, die Patty van Belle op volgde, heeft ervaring met het op orde breng en van (zorg)organisaties in Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. „Niet alleen de wet en regelgeving verandert, maar ook de maat schappij. De nadruk ligt steeds meer op eigen regie en verantwoordelijkheid, participatie en beleidsvrijheid van gemeenten. Daarop moet Arduin een antwoord formuleren." Doet Arduin het slecht „Nee. Arduin is begin jaren negentig ontstaan als een klassieke gehandicapteninstelling, Vij vervreugd. Een groot terrein, paviljoens, warm, gezellig, overzichtelijk. Met de beste be doelingen van de wereld. Toen kwam wijlen Piet van de Beemt. Hij zei: mensen met een beperking hebben evenveel rechten en plich ten als mensen zonder een beperking. De gro te instelling achter de hekken verdween en Ar duin kocht huizen voor gehandicapten. In die eerste stap was Arduin een voorloper. Nu is een volgende stap nodig." Waarom „Betekent 'gewoon wonen' ook niet dat je meer probeert ingebed te raken in de wijk waarin je woont? Betekent 'gewoon doen' dan ook niet dat je leert de gewone bus te nemen in plaats van met een speciaal busje te worden vervoerd? En betekent dat ook niet dat je bij een 'normaal' bedrijf werkt in plaats van op een bijzondere dagbestedingslocatie?" Arduin heeft mensen teveel in de watten gelegd „Laat ik het vervoer als voorbeeld nemen. Wij hebben de afgelopen jaren geïnvesteerd in een zeer fijnmazig netwerk van specialistisch ver voer. Daarmee werden cliënten wanneer het hen uitkwam van deur tot deur vervoerd. Dat is niet meer betaalbaar. We geven er veel meer geld aan uit dan we ervoor krijgen en dat houd je niet lang vol. We zijn vergeten om soms na te denken of cliënten - met de juiste ondersteuning - niet het openbaar vervoer kunnen gebruiken. Als je dat pamperen noemt, hebben we soms teveel gepamperd." Hoe gaat u Arduin toekomstproof maken? „Het plan, Arduin de wijk in 2.0, bestaat uit: het meer in contact brengen van cliënten en de wijk waarin ze wonen, het personeel beter toerusten voor de toekomst en het huishoud boekje op orde brengen. Door wonen, werken, leren en recreëren dichter bij elkaar brengen, voorkomen we onnodige vervoersbewegin- gen, krijgen we een efficiëntere personeelsbe zetting en kunnen we het contact met de buurt verbeteren. Een voorbeeld: dagelijks brengt een apart busje een cliënt van Zeeuws-Vlaanderen naar de dagbesteding in Middelburg. Dat kost tienduizenden euro's per jaar die niet worden vergoed. Voortaan moet de werkgever ook een bijdrage leveren. En tegen een collega van Gors zeg ik wel eens: jouw busjes gaan die kant op, de onze die kant en we zwaaien naar elkaar op de A58. Dat kan écht slimmer." Arduin zoekt samenwerking met instellingen? „Arduin heeft zich erg bijzonder gevoeld. Me dewerkers hebben het idee gekregen van 'wij zijn anders en beter'. Dat is natuurlijk flauwe kul. Arduin is één van de weinige instellingen in het hele land die een methodiek hanteert die wetenschappelijk onderbouwd is en ook permanent wetenschappelijk wordt gevoed. Maar uiteindelijk gaat het om simpele dingen: cliënten moeten wonen, werken, recreëren en een menswaardig bestaan leiden. Er is geen re den waarom dat binnen Arduin anders zou moeten dan binnen Gors." Zitten wijkbewoners op uw aanpak te wachten? „Ik spreek medewerkers, cliënten en wijkbe woners aan op hun verantwoordelijkheid. Een samenleving werkt beter als we die verant woordelijkheid naar elkaar nemen. Voor een wijkbewoner betekent het dat er in zijn buurt een huis is met vier mensen van Arduin." Dat is toch al zo? „Ja, maar nu leven we vaak volstrekt langs el kaar heen." Is dat erg? „Ja. Cliënten beleven nog steeds dat ze anders zijn en er niet bij horen. Wij moeten contact zoeken met de buurt. Dat gebeurt nu niet of nauwelijks. Dus daar rusten we het personeel verder toe uit. Van de buurvrouw verwacht ik dat ze hetzelfde doet voor mensen met een vlekje als voor haar andere buren: een oogje in het zeil houden of de groene vuilnisbak terug zetten als die is geleegd." Wij hebben soms Peter van Wijk door Jeffrey Kutterink Peter van Wijk Peter van Wijk in lunchroom en kadowinkel Dustoch in Middelburg, onderdeel van Arduin. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28