Geldnood stijgt met uitblijven pgb-betaling Politie houdt oogje in het cruisewinkel.nl 8 BINNENLAND WAPENBEURS Crisisteam rond chaos bij SVB wordt uitgebreid In Abu Dhabi, waar een forse Nederlandse delegatie is, toont de beurs trends in onbemande wapens. Boek op www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 l€ 3.219,- I „Een van de gezinnen waar ik werk, staat het water echt aan de lippen en is de wanhoop nabij", zegt specialistisch verpleegkundi ge Linda Hendriks uit Bemmel. Het Arnhemse gezin heeft een kind met een tracheostoma, een buisje in de luchtpijp naar een be ademingsmachine. „Hij kan geen vijf minuten alleen worden gela ten, omdat de stoma door slijm verstopt kan raken en hij dan kan stikken. Het is zeer intensieve zorg, die voor een groot deel op de moeder neerkomt. Daar kun je deze problemen helemaal niet bij hebben. De draagkracht raakt op." De ouders betalen (deels) zichzelf en vier zorgverleners van hun pgb, maar wachten nog steeds op de Sociale Verzekering Bank, die het geld moet uitkeren. „Ze heb ben krediet gevraagd bij de bank, maar die weigert, omdat ze al twee maanden geen salaris heb ben ontvangen." Hendriks weet dat de moeder nu heeft moeten le nen bij haar ouders. De verpleeg kundige is gisteren met de moe der naar de SVB gereden, omdat het telefonisch en per mail niet lukte eruit te komen of om er so wieso doorheen te komen. Sinds 1 januari krijgen mensen hun pgb, geld voor het inkopen van zorg, niet meer op hun eigen rekening gestort, maar betaalt de SVB uit. Dit dient om fraude te voorkomen. Met het verwerken van gegevens, gaat er bij de SVB echter van alles mis. Bij de Nijmeegse Rigtergroep, die kwetsbare mensen huisvesting en begeleiding biedt, dreigt het ook mis te gaan. De organisatie heeft uiteindelijk, na lang soebatten, voor 40 van de 89 cliënten be taald gekregen. Als de rest van het geld niet snel komt, dreigen liqui diteitsproblemen voor de organi satie met 35 werknemers, stelt woordvoerder Mories Driessen. Volgens hem heeft de Rigter groep nog 200.000 euro tegoed. Technisch is het volgens Driessen onmogelijk om alle facturen digi taal in te voeren in het computer systeem van de SVB. „Daarom hebben we het per mail gepro beerd, maar die kregen we na een paar dagen automatisch terug." Tot slot zat er niets anders op dan te factureren per post, stelt hij. Daarvoor moeten alle cliënten -thuis of op het kantoor van de Rigtergroep- een handtekening op de nota zetten. „Dat geeft de nodige onrust bij onze cliënten. Ze zijn bang dat als het toch fout gaat, ze hun huisvesting zullen verliezen." Verpleegkundige is met moeder naar SVB gereden, omdat ze er met mail en telefoon niet doorkwam DEN HAAG - Het crisisteam van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) dat de chaos met persoonsgebon den budgetten (pgb's) moet oplos sen, wordt vergroot. De Tweede Kamer had staatssecretaris Mar tin van Rijn (Zorg, PvdA) daar twee weken geleden om ge vraagd, gezien de duizenden klachten van hulpverleners die op hun salaris en uitbetaling van declaraties zitten te wachten. Sinds 1 januari mogen chronisch zieken en gehandicapten niet meer direct hun hulpverlener be talen, maar loopt dat via de SVB. De overgang ging allesbehalve soepel. Sinds deze maand is het crisisteam bezig de achterstallige betalingen weg te werken, en dat werpt vruchten af, zegt Van Rijn. Zo zijn bijna alle maandsalaris sen betaald en is de achterstand bij declaraties ingelopen. Toch ko men er nog altijd veel klachten binnen bij belangenclub Per Sal do. Mona Keijzer (CDA) maakt zich daarnaast zorgen over de toe komst na berichten van ICT-ex- perts over het zwakke SVB-sys- teem. Keijzer: „De mensen die nu geld hebben gekregen, hebben geen enkele garantie dat dat vol gende maand ook weer gebeurt." ABU DHABI - Hij kan 30 kilometer per uur rollen en 6 kilometer per uur varen. Hij kan om zijn as draaien en ziet en merkt alles. In dien gewenst kan hij springstof fen detecteren of zichzelf opbla zen. Ontmoet de GuardBot, een onbemand voertuigje dat kan uit groeien tot zelfmoordcommando van het Amerikaanse leger. De Guardbot is een bal met tal van sensoren en aan weerszijden ca mera's. „Je kunt hem inzetten voor surveillance. Een mens vindt dat saai, een bal niet", ver telt Peter Muhlrad van het Ameri kaanse bedrijf dat het robotvoertuig maakt. De bedie ning kan met een controller die lijkt op die van een radio grafisch bestuurba re speelgoedauto. „Je kunt de rondjes die hij moet maken voorprogrammeren, het bedieningspaneel kan tot 1,5 kilometer er vandaan staan." De GuardBot kan zo klein als een biljartbal zijn of zo groot als een een skippybal. Hij kan op verken ning op vijandelijk terrein, zodat een soldaat dat niet hoeft te doen. Volgens Amerikaanse media test het Amerikaanse leger of de bal ook behangen kan worden met ex plosieven en zo zichzelf in de buurt van de vijand kan opbla zen. Muhlrad: „Dat klopt, maar verder kan ik daar niets over zeg gen." Mulhrad en zijn vinding zijn aan wezig op IDEX 2015, 's werelds grootste wapenbeurs, die deze week wordt gehouden in Abu Dhabi. Nederland is daar verte genwoordigd met 15 bedrijven. Op de expositie is dit keer voor het eerst een aparte hal ingericht voor onbemand materieel. Er staan onbemande vliegtuigen (drones), helikopters, copquads (een kruising tussen een helikop ter en een quad) en boten. In alle soorten en maten. De grootste drone is 14 meter lang en 15 me ter breed. In aparte kamertjes schrijven vertegenwoordigers van verschillende luchtmachten hun boekjes vol met de technische de tails. Defensie blijft niet achter bij de civiele wereld waar het gaat om de opmars van onbemande syste men. Researchgroup Teal becijfer de onlangs dat de militaire beste dingen aan onbemande luchtvoer- tuigen de komende tien jaar zullen ver dubbelen, naar meer dan 1,5 miljard euro. Zelfs de Russi sche gewerenfabri- kant Kalashnikov heeft een aandeel ge nomen in een dro nes- bedrijf. „Het is inderdaad een groeiende business", zegt Tom Williams van het Ameri kaanse Textron. Hij staat naast de drone die zijn bedrijf maakt: The Shadow. Het ding heeft de lengte van een kleine auto. „Drones zijn er al even, de vernieuwingen zijn dat er steeds meer mee kan: ze kunnen steeds langer vliegen, ze hebben meer kracht en er kun nen meer sensoren in. Daardoor reikt de blik van militairen steeds verder over de horizon." Er zijn al onbemande vliegtuigen die veer tig uur achtereen kunnen vliegen. Williams: „Die kun je ook gebrui ken als vliegende gsm-mast voor communicatie. Dat helpt militai ren in Afghanistan." Onder The Shadow kunnen ook raketten worden gehangen. Daar mee wordt de drone een omstre den wapen. Mensenrechtenorga- Dat heeft burgemeester Milo Schoenmaker gisteren meege deeld tijdens een gesprek met het Contactorgaan Moslims en Over heid (CMO). Er zouden geen sig nalen zijn dat de gebedshuizen in gevaar zijn, maar moslims maken zich grote zorgen over hun veilig heid zaterdag, aldus een woord voerster van de gemeente. De extreem-rechtse actiegroep Pro Patria demonstreert zaterdag van 13.00 tot 15.00 uur voor het ge meentehuis tegen fundamentalis tische moslims in het algemeen en de bouw van een grote moskee in Gouda in het bijzonder. Een demonstratie van Pro Patria (Latijn voor 'voor het vaderland') liep vorig jaar augustus in de Haagse Schilderswijk uit de hand. Gouda wil niet zeggen welke maatregelen genomen worden om escalatie te voorkomen. Moslims maken zich grote zorgen over hun veiligheid zaterdag LAAGSTE PRIJSGARANTIE BIJ CRUISEWINKEL Cruise Savona naar Los Angeles Costa Luminosa Cruise Noorse Fjorden Noordkaap Cruise Westelijke Middellandse Zee ms Rotterdam ms Zuiderdam €1.286,- €1.498,- door Wilma de Cort NIJMEGEN - De geldnood neemt toe bij mensen die al twee maanden geen pgb (persoonsgebonden bud get) hebben ontvangen. Dit blijkt uit verhalen van gedupeerden die nog steeds tegen een muur op lopen bij de Sociale Verzekerings bank (SVB). door Francine Wildenborg Soldaat van door Cyril Rosman I De GuardBot door Niek Opten GOUDA - De politie houdt zaterdag de drie moskeeën in Gouda extra in de gaten tijdens een demonstra tie van extreem-rechts. Moslims hadden om een demonstratiever bod gevraagd, maar zo ver wil Gou da niet gaan. Woordvoerster gemeente Gouda Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut en o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Inclusief alle belastingen en volpension. inclusief 5 excursies tafeldranken 30 dagen al vanaf Bijzondere route: Trans-Atlantisch en door het Panamakanaal o.a. naar Marseille, Funchal, Antigua, Aruba, Costa Rica, Mexico en San Diego Vertrek: 14 september - inclusief vlucht en transfer Vertrek en aankomst in Rotterdam Bezoek o.a. Flam, Trondheim, Honningsvag en Geiranger Vertrek: 16 mei Nu extra scherp geprijsd! o.a. Napels, Palermo, Livorno, Monte Carlo, Saint Tropez Vertrek: 6 mei, 19 juni en 2 augustus Incl. vlucht en transfer (i#r} 12 dagen vanaf 15 dagen vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8