Het visitekaartje van de nieuwe Unie even 'thuis' ontslag in thuiszorg Kopen te duur? Huur! BINNENLAND 7 EU probeert nu veel met te doen molenaar Zk ik Fef (eVelv/ N/erhuizsn is niet k nodig U\ERATU\ len ze nou eigenlijk, was de vraag die bleef hangen. Spandoeken waarin de bezetters opriepen tot afschaffing van het kapitalisme, zorgden bovendien voor ver vreemding van de doorsneestu dent, die zich druk maakt om het volgende tentamen en het bij baantje. Ze hebben de tijdgeest te gen: waar studentenprotesten in de jaren '60 bijna normaal waren en in heel Europa universiteiten wakker schudden, worden de be zetters nu meewarig aangekeken. Het is dus maar de vraag wat er van hun eisen beklijft. De bood schap lijkt in Den Haag wel te lan den. De Tweede Kamer maakt zich nu ook druk om het schrap pen van kleine studies als die daarmee helemaal uit het Neder landse onderwijsaanbod verdwij nen. Met de wet over het leenstel sel krijgen studenten al instem mingsrecht over de begroting van hun universiteit. Volgens D66 en het CDA zouden ze net zoveel te zeggen moeten krijgen over in houd en kwaliteit van studies. Een cultuuromslag zal er niet van komen. De gedachte dat ook de universiteit moet 'leveren', is te diep geworteld. En de onderwijs minister heeft al eerder, bij invoe ring van het leenstelsel, getoond niet te wijken voor zelfs een grote re massa boze studenten. In het gigantische grijze Berlay- montgebouw - het hoofdkwartier van de Europese Commissie in Brussel - vinden lang niet alle ambtenaren het erg dat Timmer mans zo veel op reis is. De rechter hand van commissievoorzitter Jean-Claude Juncker kijkt hen na melijk voortdurend op de vingers of ze niet een onnodig grote be- leidsbrij afscheiden. Kwam de vorige commissie van José Manuel Barroso nog met jaar lijks 130 nieuwe wetten of regels; Juncker probeert het met slechts 23 nieuwe in 2015. Dat is revolutio nair, als je de kring rond Timmer mans moet geloven. De nieuwe commissie wil de Europese tan ker bijsturen, heet het. De EU moet groter op de grote dingen en kleiner op de kleine dingen. Leuke retoriek, klagen linkse par tijen, maar Timmermans snijdt vooral in beleid dat Europa socia ler en groener moet maken. De lijst met geschrapte commissie plannen vari eert van land- bouwverorde ningen tot richtlijnen voor de prijzen van medicij nen. Veel van de plannen zijn ingehaald door de realiteit of onhaalbaar ge bleken. Behalve als de boeman die collega's moet afrem men, gebruikt Juncker Timmer mans als uithangbord. De Luxem burger regelt de zaken in Brussel en Timmermans moet de boer op om de relevante Unie te verko pen. In een van de zes talen die de oud-minister machtig is, spreekt Timmermans in parle menten en media over zo'n beetje alle belangrijke zaken die Europa bezighouden: van Islamitische Staat tot de sores van de Grieken. En oreren over De Grote Dingen, zo weet men op het Binnenhof, kan Timmermans wel. Linkse partijen klagen dat Timmermans vooral snijdt in beleid dat Europa socialer en groener moet maken BRUSSEL - Het to-do-lijstje in Brus sel is dit jaar kort. Op dringend verzoek van de regeringsleiders en onder druk van opkomende an- ti-EU-partijen probeert Junckers team zich te beperken tot belang rijke thema's als werkgelegen heid, energie-onafhankelijkheid en de euro. Als commissaris van 'betere regelgeving' moet Timmer mans ervoor zorgen dat er geen ir relevant beleid komt. Ook wil de commissie 80 van de 450 voorstel len van de oude commissie intrek ken of aanpassen. De Tweede Ka mer spreekt er morgen over met Timmermans, maar het Neder landse parlement heeft geen direc te zeggenschap. Wel lijkt Timmer mans' missie 'oer-Hollands': het kabinet bombardeerde de Unie van Hoofdzaken eerder al tot top prioriteit als Nederland in de eer ste helft van 2016 EU-voorzitter is. De regering bepaalt dan een halfjaar lang mede de agenda van de Unie. Behalve het schrappen van bijzaken, staan innovatie en verbinding tussen Brussel en de burgers hoog op het Nederlandse prioriteitenlij st je. trots. Deze organisatie vertegen woordigt honderden mensen met een persoonsgebonden budget en alfahulpen. Alphatrots werkt sa men met gemeenten en grote zorginstellingen. Raap zegt dat ge meenten volledig vrij zijn om zorg in te kopen waar ze willen. Nee. Aan de rechtspositie voor de hulpen kan wel veel verbeteren, zegt Berend Raap: „We vechten voor een eerlijk salaris en de nale ving van wettelijke rechten." Wat hem tegen de borst stuit, is dat her en der thuiszorgmedewerkers worden ontslagen en thuiszorgin stellingen omvallen, terwijl alter natieven voorhanden zijn. In zul ke gevallen zou, volgens Berend Raap, het geld voor huishoudelij ke hulp heel goed kunnen wor den benut voor het inzetten van alfahulpen. Inderdaad. Berend Raap wil men sen die door de massa-ontslagen bij thuiszorginstellingen op straat zijn komen te staan, toch aan een baan helpen: „Werken als alfa hulp is beter dan zwart aan de slag te gaan." Over dat aspect van sociaal beleid in de toch al zo zwaar getroffen zorgsector, heeft Raap tot zijn niet geringe ergernis echter nog nooit een bewindvoer der van een failliete thuiszorgin stelling horen praten. Ef Ja, stuur mij de gratis brochure over trapliften Gratis uitgebreide brochure? WOENSDAG 25 FEBRUARI 2015 foto Herman Wouters/HH verspreid 46 De ontruiming van het Bungehuis verliep vreedzaam. Wel werden 46 demonstrerende studenten gearresteerd, omdat ze niet wilden vertrekken. door Niels Klaassen DEN HAAG - Als een bezeten han delsreiziger jakkert Frans Timmer mans van hoofdstad naar hoofd stad om namens de Europese Com missie de 'nieuwe Unie' aan de man te brengen. Morgen spreekt hij in Den Haag in de Tweede Ka mer over de agenda. Frans Timmer mans foto HH 4 Zijn de alfahulpen nu de dupe van de onduidelijkheid? 5 Misschien is er uiteindelijk dus meer werk voor ze? E-mail wk09_M3_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Niets is fijner dan zo lang mogelijk in uw eigen huis blijven wonen, ook al is de slaapkamer of badkamer boven. Gewoon uw hele huis blijven gebruiken, omdat de traplift u veilig naar boven en beneden brengt. Hebt u snel een traplift nodig? De Modul is vanaf 1 dag leverbaar en door het modulaire railsysteem is de lift toepasbaar op bijna iedere trap. Bel 0800 - 27 40 400 voor meer informatie of de gratis brochure ofkijkopwww.molenaar.nl Naam Dhr. Mevr. Adres Onafhankelijk advies Alle topmerken onder één dak Levering vanaf 1 dag mogelijk Altijd een passende oplossing voor uw trap Huuralvanafl maand Alleen van toepassing op de Modul traplift Postcode Telefoon Plaats Bel direct 0800 - 27 40 400 Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7