Pannakooi in strijd Voortaan naar Goes tegen overlast jongeren voor theorie-examen ZEEUWS-VLAANDEREN 29 Wat is er dan loos met de zorg in Zeeland? VLISSINGEN - Het grootste risico is dat Zeeuwen de komende jaren voor steeds meer (complexe) behandelingen naar zie kenhuizen buiten de pro vincie moeten rijden. Dat wil niemand en dat hoeft ook niet. Mits ieder een in de Zeeuwse zorg de krachten bundelt en beter gaat samenwerken. Nog te vaak denken zorgverle ners en instellingen niet verder dan hun eiland of hun eigenbelang, stelde Jos de Beer onlangs vast. Hij onderzocht in op dracht van de provincie hoe het er met de Zeeuw se zorg voor staat. Zijn con clusie was alarmerend: als iedereen blijft weigeren om samen te werken, dan glipt de Zeeuwen de zorg als zand door de vingers weg. Simpel gezegd komt het erop neer dat (voor complexe behandelingen) artsen te weinig ingrepen doen om aan de steeds strengere kwaliteitsnor men te kunnen voldoen. Het idee is dat door krach ten te bundelen en te zor gen dat de zorg minder versnipperd is, artsen die ingrepen wel in Zeeland kunnen blijven doen. Dat is in het belang van de Zeeuwse patiënt en soms niet in het belang van een instelling. Overigens wordt daarmee niet voorkomen dat Zeeuwen voor zeer com plexe ingrepen misschien alsnog naar Rotterdam of Gent moeten rijden. Maar door onderling af te spre ken waar welke zorg wordt geboden, kunnen Zeeuwen zoveel mogelijk in hun eigen provincie worden geholpen. Denk aan vooronderzoeken en nabehandelingen. Het beeld ontstaat dat er nu he lemaal niet wordt samen gewerkt. Dat is natuurlijk ook niet waar. Maar het kan veel beter en volgens minister Schippers moet dat ook. Zij maakt zich net als De Beer zorgen over de gezondheidszorg in Zee land voor pakweg de ko mende tien jaar. Die zorgen gaan bijvoor beeld over specialisten die de ziekenhuizen verlaten en eigen klinieken oprich ten. Daardoor kan de zorg nog meer versnipperd ra ken en moeten mensen kriskras door de provincie gaan rijden om hun zorg te krijgen. Zorgverzeke raars zien dat met lede ogen aan. Ook Schippers is er bezorgd over, want uit eindelijk trekt de Zeeuw se patiënt aan het kortste eind. En dat wil Schippers zien te voorkomen. In een brief aan de wijkbewoners meldt het hoofd van de afdeling Samenleving dat de 'speelplek', het trapveldje naast Sportcen trum Delta, wordt aangepast voor de voetballende jeugd. Om de jeugd betere voorzienin gen te bieden, wordt er een zoge noemde pannakooi geplaatst met een laag hekwerk en een betegel de ondergrond. Het is de bedoe ling dat het grasveld rond de kooi wordt gehandhaafd. Maar dan moeten de bewoners wel beloven dat ze daar in de toekomst hun hond niet meer uitlaten. De wijk wordt voornamelijk be woond door ouderen. Die klaag den al langer over overlast, ver oorzaakt door wat zij omschreven als hangjongeren. Eén van hen: „Die rotjongens hingen vooral op dat veldje rond, waren heel luid ruchtig en lieten veel troep ach ter." De sluiting van de vestiging in Terneuzen werd al anderhalf jaar geleden aangekondigd door het CBR. Dat leidde tot protesten van rijschoolhouders, die erop wezen dat met name kandidaten uit Oost- en West-Zeeuws-Vlaande- ren wel heel ver moeten reizen én op kosten worden gejaagd, zeker als ze een paar keer zakken. Hun bezwaren hielpen echter niet. Reden voor de sluiting in Terneu zen is de benodigde vernieuwing van de examenlocaties. Er wordt voortaan een 'examen nieuwe stijl' afgenomen, op individuele basis en met onder meer touch screen. Aanpassing van alle vesti gingen is te duur; daarom is geko zen voor centralisatie. Overigens verdwijnt ook de examenlocatie in Bergen op Zoom: ook kandida ten uit West-Brabant kunnen voortaan in Goes terecht. Praktijkexamens blijven wél mo gelijk in Terneuzen. Met Toonbeeld op reis naar Portugal Toonbeeld onderneemt een kunst- en cultuurreis naar Portugal. Van 24 tot 31 okto ber krijgen de deelnemers een excursieprogramma aan geboden. Inschrijven kan tot 28 februari via de website www.terneuzen.nl/toonbeeld. Voor informatie over de reis, kan gemaild worden naar wesselius@zeelandnet.nl. Rommelmarkt bij Oranjekwartier Speeltuin Oranjekwartier in Terneuzen houdt een over dekte rommelmarkt. In het Leeuwenkwartier aan de Leeuwenlaan staan vanaf 13 uur zo'n 25 kramen. De speeltuin zelf verkoopt snuisterijen, boeken en glas werk. Verkopers kunnen zich opgeven via de website www.oranje-kwartier.nl Orgelconcert Minne Veldman in kerk De Groningse organist Min ne Veldman speelt zaterdag om 19.30 uur in de Grote Kerk in Terneuzen. Veld man studeerde aan het con servatorium in Zwolle en concerteerde onder meer in Hongarije en Zuid-Afrika. Volwassenen betalen 8 euro en kinderen tot 14 jaar heb ben gratis toegang. TWeedehandsbeurs voor kinderkleding De Gezinsbond Kieldrecht houdt zaterdag een tweede- handsbeurs voor en door ge zinnen. In het OC Ermen- rike aan de Molenstraat 32a in Kieldrecht, is er van 14.00 tot 16.00 uur kinderkleding, babykleding en speelgoed te koop. De inschrijving om op de beurs te staan met een kraam is gesloten. Grote afstanden fietsen op rollen In de Vlaschaard in Koe wacht vindt zaterdag de tiende editie van 'fietsen op rollen' plaats. Stichting Cul tuur en Ontspanning de Vlaschaard is de initiatiefne mer. Vanaf 19.00 uur rijden de deelnemers ritten van 250,500,750 en 1000 meter. De toegang is gratis. WOENSDAG 25 FEBRUARI 2015 Minister Edith Schippers van Volksgezondheid stapt opgeruimd uit het overleg met Zeeuwse zorginstellingen, verzekeraars, gemeenten en de provincie. Gedeputeerde George van Heukelom (rechts) spreekt achteraf van een goed gesprek, foto Lex de Meester door Wout Bareman TERNEUZEN - Bewoners van de woonwijk Java aan de zuidoost- rand van de binnenstad van Terneu- zen ergerden zich de afgelopen tijd groen en geel aan de overlast van jongeren. Ze klaagden daarover in een brief. De gemeente heeft nu maatregelen aangekondigd. TERNEUZEN - Vanaf donderdag 19 maart is het niet meer mogelijk theorie-examen voor het rijbewijs te doen in Terneuzen. Kandidaten moeten uitwijken naar Goes. Daar trekt het examencentrum van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) in bij het Goese stads kantoor. TERNEUZEN TERNEUZEN TERNEUZEN KIELDRECHT (B) KOEWACHT MARKT Aardappelen Frites geschikt (droog uit schuur, 40 mm opw.): €3,00-5,50; Export (droog uit schuur, 40 mm opw.): €3,75-4,25. (Opm: han del betrokken bij exportnotering.) Uien Zaaiuien 30% grof (droog uit schuur): €7,00-8,00; 60% grof (droog uit schuur): €8,00-10,00. Granen Maaltarwe: €166,00; Voertarwe: €162,00; Voergerst: geen handel; Blauwmaanzaad: geen handel; Karwijzaad: geen handel. (Prijzen per 1000 kg uit collecterende opslag.) Hooi, stro (per ton) Weidehooi: €80,00-100,00; Veldbeemdhooi: €85,00- 110,00; Engels raaigras: €90,00-120,00; Riet- zwenkhooi €90,00-110,00; Tarwestro (grote pakken uit schuur): €75,00-100,00.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64