'Het stuurhuis zit vastgelijmd' K 'Verzilting hoeft geen bedreiging te zijn maar juist een nieuwe kans' 28 ZEEUWS-VLAANDEREN GEZONDHEIDSZORG Minister Schippers verlangt dat iedereen de schouders zet onder het maken van een toekomstplan. Duizend bezoekers kerkconcerten Schipper Marcel van den Nieuw- endijk haalde het schip samen met de schipper van de Nhi8i6, Leendert Langenbroek, vanuit IJmuiden naar zijn tijdelijke lig plaats. Het schip bezoekt alle sta tions in Nederland en alle red ders, schippers en opstappers krij gen de kans ermee te varen en te oefenen. De boot is een prototype van een nieuwe generatie reddingsboten. „Dit schip is niet per se beter dan de oude boten, maar gewoon hele maal anders", vertelt schipper Langenbroek, die het ontwerp en de bouw van de boot de afgelo pen zes jaar begeleidde. De Nhi8i6 is gebouwd op de toe komst. Dat merk je al aan de bui tenkant. Het schip is niet geschil derd maar gestraald en heeft zijn aluminiumkleur behouden. On- derhoudsschilderbeurten, die met de huidige boten nog elke vijfjaar nodig zijn, hoeven dus niet meer. Dat scheelt in de kosten. Verder is de apparatuur bijzonder. „In de stuurhut bevinden zich vijf 19-inch beeldschermen waar mee we alles kunnen bedienen door middel van touchscreen en een joystick", vertelt Langen broek. Het stuurhuis zit vastge lijmd op de rubberen onder grond. „Het geluidsniveau in het stuurhuis is een stuk lager dan in de huidige boten: het gaat van 90 naar 70 decibel." De twee motoren van ieder 1200 pk kunnen het schip naar een snelheid van 32 knopen stuwen: een kleine 60 kilometer per uur. Groot voordeel voor de beman ning is de vermindering van de G-kracht van zes naar drie. „Daar door komt de bemanning niet al leen sneller maar ook meer ont spannen op de plaats van bestem ming", legt Langenbroek uit. Deze hele week varen de Bresken- se redders, als het een beetje kan, dagelijks drie keer uit. „Het schip is super", is nu al de ervaring van schipper Van den Nieuwendijk. „Maar het is een prototype, er is dus ruimte om verbeterpunten aan te geven." Volgend jaar verhuist de KNRM Breskens naar een nieuwe locatie aan de handelshaven. Een mooie kans wellicht om bij het hoofd kantoor dit nieuwe type boot aan te vragen? „Nou, laat ons nog maar even met de Zeemanshoop in de weer", roepen de redders in koor. „Dat is nog altijd een prima schip. En het is ons schip!" Een half uurtje later dan gepland zwaait de deur open. Opgeruimd als al tijd en met een gulle lach stapt minister Edith Schippers naar buiten. De achterblijvers proberen de wach tende journalisten in het provin ciehuis te ontlopen. Maarten Rutgers, interim-direc teur van ZorgSaam, heeft even niet in de gaten in welke fuik hij loopt. „Ik heb niets te zeggen", verklaart hij tegen het journaille. Hij keert om en beent weg. On dertussen steekt Schippers haar hoofd om de hoek van een andere deur. „Even kijken in wat voor mooie zaal jullie zitten hoor", roept ze ontspannen tegen het da gelijks provinciebestuur, dat zit te vergaderen. Terwijl Schippers journalisten te woord staat, zeg gen mensen die bij de vergade ring waren dat ze met de vuist op tafel heeft geslagen. Zelf ontkent ze dat. Wel wil ze dat er binnen drie maanden een plan ligt. Is het zo erg met de Zeeuwse zorg dat u zich niet veilig voelt? „Ik voel me veilig. Zeeland heeft twee goed functionerende zieken huizen. Als er iets met mij ge beurt, worden alle aanrijtijden ge haald. En er is voldoende zorg aan wezig. Maar ik wil dat de Zeeuw se gezondheidszorg over tien jaar ook nog veilig is." Denkt u dat het mis gaat7 „Er kan veel meer dan er nu ge beurt. In een krimpregio heb je geen ziekenhuizen nodig die met elkaar concurreren, maar die sa menwerken. Dat geldt ook voor huisartsen, ouderenzorg en ge meenten. Alle partijen in de Zeeuwse zorg heb je nodig om een goede zorg voor nu en in de toekomst te organiseren." De samenwerking is beroerd „Het is te negatief om te zeggen dat samenwerking niet van de grond komt. Ik zie hier voorbeel den die ik in de rest van het land niet zie. Zoals de probleemloze sa menwerking tussen verloskundi gen en gynaecologen in één maat schap in Zeeuws-Vlaanderen." Wie gaat afdwingen dat beter wordt samengewerkt „Het is een illusie dat er één par tij als een wervelwind door Zee land gaat en dat het daarna alle maal in orde is." De grootste zorgverzekeraar? „CZ moet zorgen dat goede zorg wordt ingekocht. Zij kan dus ei sen stellen. Als CZ bijvoorbeeld niet inkoopt bij een kliniek, dan heeft die ook geen business. We leven niet in een onbewoonde we reld. Om Zeeland heen zitten al lerlei ziekenhuizen." Zorgverzekeraar CZ is bezorgd dat specialisten vertrekken uit ziekenhui zen en klinieken oprichten. U ook? „Dat is zeker een aandachtspunt. Want in een ziekenhuis wordt juist samengewerkt. Iedereen moet nadenken over hoe de zorg op de meest patiëntvriendelijke manier kan worden georgani seerd. Voor nu en straks. We zit ten hier niet voor de instellingen, maar voor de patiënt." Eigenbelang opzij zetten doet pijn. „Binnen drie maanden kom ik te rug en dan bespreken we een toe komstplan. Daarin moeten keuzes gemaakt worden en dat is altijd moeilijk. Iedereen moet inleve ren. En iedereen moet zijn schou ders eronder zetten. Dat gaat ge woon gebeuren." CROEDE - De voorstellingen van de Stichting Zomeravondconcer ten aan Zee, in acht kerken in West-Zeeuws-Vlaanderen, heb ben vorig jaar bij elkaar 1021 be zoekers getrokken, van wie 880 betalende. Dat zijn 127 bezoekers per concert. Dat blijkt uit het jaar verslag van de stichting. „Dat is een zeer mooi gemiddelde voor concerten met kamermuziek", concludeert het bestuur. De stichting vierde afgelopen sei zoen het 25-jarig bestaan. Bij verzilting neemt het zoutge halte van de bodem geleidelijk toe. Samenwerkende partijen DLV Plant, ZLTO, Saeftinghe Zilt en restaurant de Kromme Water gang zoeken daarom naar nieuwe kansen voor zilte en traditionele groenten. De komende vier jaar worden er groenten geteeld en on derzocht op een testlocatie bij Saeftinghe Zilt in Nieuw-Namen. „Je moet bij zilte groenten den ken aan lamsoor, oesterblad, zee venkel, strandbiet en hertshoorn weegbree", vertelt projectleider Cor van Oers. De traditionele planten die worden geteeld op zil te grond zijn uien, koolsoorten, bieslook, asperge, aardappel en mogelijk ook quinoa. „We gaan We willen kijken waar de kansen liggen en wat de consument er van vindt kijken of ze onder zoute invloed nog steeds groeien en misschien ook een specifieke smaak krij gen." Naast het landbouwkundige onderzoek, is er ook een marke tingaspect aan het project verbon den. „We willen kijken waar de kansen liggen en wat de consu ment van deze groenten vindt. Zo gebruikt de Kromme Watergang al veel zilte groenten." Op donderdag 5 maart zal Kees van Beveren, gedeputeerde van de provincie Zeeland voor land bouw, de testlocatie om 14.30 uur openen. De eerste plantjes gaan onder zijn toeziend oog de Zeeuwse zilte grond in. De Nh1816 van de KNRM in de haven van Breskens, gebroederlijk naast de reddingboot Zeemanshoop. foto Camile Schelstraete door Wilma Valk BRESKENS - Sinds maandag ligt de nieuwste aanwinst van de Koninklij ke Nederlandse Reddingsmaat schappij (KNRM), de Nh1816, in de haven van Breskens, gebroederlijk naast de plaatselijke reddingsboot Zeemanshoop. 'Ik wil dat de Zeeuwse zorg veilig blijft' door Jeffrey Kutterink w Minister Edith Schippers. foto Lex de Meester door Sophie Stockman TERNEUZEN - Het project Nieuwe Zeeuwse Zilte Kansen gaat vanaf 5 maart uitwijzen of verzilting van de grond mogelijkheden biedt in plaats van een bedreiging. Cor van Oers Uit het exploot d.d. 19-02-2015 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van de stichting Stichting Woongoed Zeeuws-Vlaanderen, gevestigd en kantoorhoudend te Terneuzen, aan Christiaan Wilhelmus Sibilla Theodoor Stoffels, thans zonder bekende plaats van vestiging, woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend de grosse van het vonnis d.d. 04-02-2015 gewezen door de Rechtbank Zeeland-West-Brabant, Kanton, zittingsplaats Middelburg, tussen rekwirante als eiseres en gerekwireerde als gedaagde, waarbij deze laatste is veroordeeld tot betaling van een geldsom en tot ontruiming van de in dat vonnis genoemde onroerende zaak binnen 14 dagen en bij welk exploot tevens bevel is gedaan om binnen de daarin gemelde termijn te voldoen aan de inhoud van dat vonnis, ten/vijl tevens is aangezegd dat de ontruiming zal plaatsvinden op 17-03-2015 om 13.00 uur indien gerekwireerde niet aan dat bevel heeft voldaan. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Alvarezlaan 1 Saai van Zwanenbergweg 11 4536 BA Terneuzen 5026 RM Tilburg T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63