Eigenaar wietwonmg kan in problemen komen i0t verenigingen 'Verzilting hoeft geen bedreiging te zijn maar juist een nieuwe kans' BEVELANDEN en THOLEN 31 Zeldzame pony houdt gras kort in Duinzoom i'm.1. Bijeenkomst over „De Exmoor en het Przewalski- paard zijn de laatste ondersoor ten, die afstammen van het oer- paard", vertelt Alex de Visser. Hij is als beheermedewerker van Staatsbosbeheer belast met de ver zorging van het vee. „We zetten acht pony's in en zullen ze een jaar lang observeren." De dieren worden voorlopig inge zet in een afgerond gebied van 12 hectare. Ze zijn afkomstig uit het Friese natuurgebied Twizeler Mie den. SBB kiest volgens Alex de Visser om diverse redenen voor de Ex moor. De Shetlanders, die tot nu toe werden ingezet, zijn gemakke lijk te benaderen. Ondanks pu bliekscampagnes waarin dit wordt afgeraden, worden ze nog altijd door passanten bijgevoe- derd. Daardoor kunnen ze last krijgen van hoefbevangenheid. Daarbij komt het erop neer dat de dieren te veel eiwitten binnen krijgen, waardoor ze vatbaar zijn voor fatale aandoeningen aan de dikke darm. De Visser: „De Exmoorpony is niet gevoelig voor hoefbevangen heid. Daar zijn de exemplaren die hier rondlopen op geselecteerd." In Zeeland is sinds een klein jaar convenant van kracht, waarin poli tie, Openbaar Ministerie en de Ne derlandse hypotheekverstrekkers, vertegenwoordigd door de Stich ting Fraudebestrijding Hypothe ken (SFH), in de regio Zee land-West-Brabant samen de strijd aanbinden tegen hennep teelt in koopwoningen. Steeds vaker worden hennepkwe kerijen aangetroffen in koophui zen. Volgens de politie is dat waar schijnlijk een gevolg van de stren ge controle op wietteelt in huur panden, maar ook omdat eigena ren hun moeilijk verkoopbare wo ningen uit wanhoop beschikbaar stellen voor het plaatsen van kwe kerijen. Dat hoeft overigens niet altijd zo te zijn, want soms heeft een woningeigenaar die zijn huis te goeder trouw verhuurt simpel weg geen weet van de activiteiten die zich er afspelen, zeker als hij er nooit komt. De Middelburgse beleidsambte naar Hans Hubregtse raadde men sen die hun woning aan derden verhuren in 2009 al aan minimaal een keer in de maand daadwerke lijk poolshoogte te nemen. Dat was naar aanleiding van een kwe ker die onder een valse naam een woning aan het Oostkerkplein in Middelburg had gehuurd. De eer ste en tweede etage waren volle dig ingericht als hennepkwekerij. De eigenaar van het pand had dat kort ervoor nog helemaal gerestau reerd, maar daar was weinig van over. De nieuwe keuken, badka mer en toilet waren verdwenen om meer ruimte te maken en in alle deurposten, raamkozijnen en vensterbanken, zelfs in het lami naat waren schroeven gedraaid In 2013 vonden in de politieregio Zeeland-West-Brabant ruim 600 hennepruimingen plaats. Het be trof in bijna de helft van de geval len een koopwoning. THOLEN - De Regiobank houdt op maandag 2 maart in Gemeen schapscentrum Meulvliet aan de Zoekweg in Tholen een bijeen komst voor verenigingen in de re gio. Aanleiding vormt het pro bleem dat overheid en sponsors zich terugtrekken. De bijeen komst wordt geleid door ex-prof- schaker Hans Böhm. Na de inloop vanaf 17.30 uur komen er vanaf 18.30 uur sprekers van het ministe rie van Binnenlandse Zaken, NOC*NSF, Vereniging Kleine Ker nen en Sport Zeeland. Grand Café de Paardekreek - Kortgene Subliem 3-gangen keuzemenu Bij verzilting neemt het zoutge halte van de bodem geleidelijk toe. Samenwerkende partijen DLV Plant, ZLTO, Saeftinghe Zilt en restaurant de Kromme Water gang zoeken daarom naar nieuwe kansen voor zilte en traditionele groenten. De komende vier jaar worden er groenten geteeld en on derzocht op een testlocatie bij Saeftinghe Zilt in Nieuw-Namen. „Je moet bij zilte groenten den ken aan lamsoor, oesterblad, zee venkel, strandbiet en hertshoorn weegbree", vertelt projectleider Cor van Oers. De traditionele planten die worden geteeld op zil te grond zijn uien, koolsoorten, bieslook, asperge, aardappel en mogelijk ook quinoa. „We gaan kijken of ze onder zoute invloed nog steeds groeien en misschien ook een specifieke smaak krij gen." Naast het landbouwkundige onderzoek, is er ook een marke tingaspect aan het project verbon den. „We willen kijken waar de kansen liggen en wat de consu ment van deze groenten vindt. Zo gebruikt de Kromme Watergang al veel zilte groenten." Op donderdag 5 maart zal Kees van Beveren, gedeputeerde van de provincie Zeeland voor land bouw, de testlocatie om 14.30 uur openen. De eerste plantjes gaan onder zijn toeziend oog de Zeeuwse zilte grond in. Bestellen doe je op sweetdeal.nl WOENSDAG 25 FEBRUARI 2015 RENESSE - Staatsbosbeheer (SBB) zet Exmoorpony's in voor natuurlij ke begrazing. Dat gebeurt in de Duinzoom, het natuurgebied tus sen Renesse en Burgh-Haamstede. SBB kiest voor de Exmoor omdat die niet gevoelig is voor hoefbevan- genheid, waar Shetlanders mee kampen. Ook villawijken als het Goese Meer in Goes zijn niet meer veilig voor henneptelers, foto Marcelle Davidse GOES - Woningcorporaties gaan niet coulant om met huurders die wiet kweken in hun woning, maar ook eigenaren van koopwoningen kunnen flink in de problemen ko men. Zij kunnen hun huis of hypo theek kwijtraken. 53% korting door Sophie Stockman TERNEUZEN - Het project Nieuwe Zeeuwse Zilte Kansen gaat vanaf 5 maart uitwijzen of verzilting van de grond mogelijkheden biedt in plaats van een bedreiging. Komende vier jaar worden zilte groenten geteeld en on derzocht op testlocatie in Nieuw-Namen vyMtVv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62