Plan voor nieuwe wijk in Oud-Vossemeer Vieze sloten Kruiningen Bureau Rijvaardigheidsbewijzen door luiers in het riool trekt in bij stadskantoor Goes Korte metten met zwerfvuil 28 BEVELANDEN en THOLEN GEZONDHEIDSZORG Minister Schippers verlangt dat iedereen de schouders zet onder het maken van een toekomstplan. De bal ligt nu bij de gemeente raad van Tholen. Leden van de commissie Ruimte buigen zich maandag over het plan, dat door het college van B en W als 'uit voerbaar en haalbaar' is bestem peld. Op de plek waar Woongaard moet komen is nu nog een boom gaard. Het idee is dat een deel van de fruitbomen blijft staan. Op ter mijn is er plek voor vier 'erven' met bebouwing die geïnspireerd zijn op bestaande bouw, zoals ar beidershuizen, rentenierswonin gen, de Zeeuwse schuur en de he renboerderij. Als de wijk voltooid is, staan er zo'n zeventig huizen voor verschillende doelgroepen. De gemeente Tholen gaat in eer ste instantie uit van 32 woningen. Dat aantal komt uit de woning- bouwplanning en was al verge ven aan projectontwikkelaar Bouwfonds. Dat bedrijf is echter niet van plan om op korte termijn te beginnen aan Welhoek-II. In april vorig jaar is er een inloop avond over het plan geweest. Eer der hield Polderman al een pre sentatie. Daarop is een inwoner van de Patrijzenweg een handte keningenactie begonnen, die door r68 anderen is gesteund. Ze vin den het plan een aantasting van het buitengebied en zijn van me ning dat er nog andere inbrei- dingslocaties zijn. Volgens de ge meente zijn die plekken econo misch niet haalbaar. Een ontwik kelaar zou te veel kosten moeten maken voor bodemsanering of de aanleg van een ontsluitingsweg. Een half uurtje later dan gepland zwaait de deur open. Opgeruimd als al tijd en met een gulle lach stapt minister Edith Schippers naar buiten. De achterblijvers proberen de wach tende journalisten in het provin ciehuis te ontlopen. Maarten Rutgers, interim-direc teur van ZorgSaam, heeft even niet in de gaten in welke fuik hij loopt. „Ik heb niets te zeggen", verklaart hij tegen het journaille. Hij keert om en beent weg. On dertussen steekt Schippers haar hoofd om de hoek van een andere deur. „Even kijken in wat voor mooie zaal jullie zitten hoor", roept ze ontspannen tegen het da gelijks provinciebestuur, dat zit te vergaderen. Terwijl Schippers journalisten te woord staat, zeg gen mensen die bij de vergade ring waren dat ze met de vuist op tafel heeft geslagen. Zelf ontkent ze dat. Wel wil ze dat er binnen drie maanden een plan ligt. Is het zo erg met de Zeeuwse zorg dat u zich niet veilig voelt? „Ik voel me veilig. Zeeland heeft twee goed functionerende zieken huizen. Als er iets met mij ge beurt, worden alle aanrijtijden ge haald. En er is voldoende zorg aan wezig. Maar ik wil dat de Zeeuw se gezondheidszorg over tien jaar ook nog veilig is." Denkt u dat het mis gaat? „Er kan veel meer dan er nu ge beurt. In een krimpregio heb je geen ziekenhuizen nodig die met elkaar concurreren, maar die sa menwerken. Dat geldt ook voor huisartsen, ouderenzorg en ge meenten. Alle partijen in de Zeeuwse zorg heb je nodig om een goede zorg voor nu en in de toekomst te organiseren." De samenwerking is beroerd? „Het is te negatief om te zeggen dat samenwerking niet van de grond komt. Ik zie hier voorbeel den die ik in de rest van het land niet zie. Zoals de probleemloze sa menwerking tussen verloskundi gen en gynaecologen in één maat schap in Zeeuws-Vlaanderen." Wie gaat afdwingen dat beter wordt samengewerkt? „Het is een illusie dat er één par tij als een wervelwind door Zee land gaat en dat het daarna alle maal in orde is." De grootste zorgverzekeraar? „CZ moet zorgen dat goede zorg wordt ingekocht. Zij kan dus ei sen stellen. Als CZ bijvoorbeeld niet inkoopt bij een kliniek, dan heeft die ook geen business. We leven niet in een onbewoonde we reld. Om Zeeland heen zitten al lerlei ziekenhuizen." Zorgverzekeraar CZ is bezorgd dat specialisten vertrekken uit ziekenhui zen en klinieken oprichten. U ook? „Dat is zeker een aandachtspunt. Want in een ziekenhuis wordt juist samengewerkt. Iedereen moet nadenken over hoe de zorg op de meest patiëntvriendelijke manier kan worden georgani seerd. Voor nu en straks. We zit ten hier niet voor de instellingen, maar voor de patiënt." Eigenbelang opzij zetten doet pijn. „Binnen drie maanden kom ik te rug en dan bespreken we een toe komstplan. Daarin moeten keuzes gemaakt worden en dat is altijd moeilijk. Iedereen moet inleve ren. En iedereen moet zijn schou ders eronder zetten. Dat gaat ge woon gebeuren." De gemeente Reimerswaal houdt de installatie vanwege de vastlo pende pompen al enige tijd in de gaten. Uit onderzoek blijkt dat de pompen wekelijks verstopt raken doordat inwoners van Kruiningen zaken in het riool gooien die er niet in thuis horen. Door dit gedrag worden niet al leen sloten in de omgeving van Kruiningen vervuild, maar kun nen ook andere huishoudens pro blemen ondervinden met het riool. Water loopt door de verstop pingen soms minder makkelijk weg. Bovendien jagen mensen die babyluiers en andere dingen door het toilet spoelen ook de gemeen te Reimerswaal op kosten omdat de storingen aan de rioolpompin stallatie telkens moeten worden verholpen. Reden voor de ge meente om bewoners op te roe pen zich aan de regels te houden. Bij de theorie-examens wordt ge bruik gemaakt van een nieuw sys teem, waarbij de kandidaat indivi dueel examen doet op een touch-screen. Naast een theo rie-examenzaal, een praktijkexa menzaal en een wachtruimte, heeft de nieuwe locatie ook een kamer voor de rijtesten. De theorie-examenkandidaten kunnen tegen betaling parkeren op het Hollandiaplein achter het stadskantoor. Voor de praktijkexa mens zijn gereserveerde plekken beschikbaar aan de zijkant van het gebouw. Aan de overzijde is een speciale ruimte voor de vrachtwagen- en busexamens. Het examencentrum van het CBR is nu nog gevestigd in Tennis- en Sportcentrum Schelde Internatio nal aan de Verrijn Stuartweg. Dat is gekocht door muziekwinkel Bax-shop, die op die locatie een nieuw magazijn wil bouwen. Vanuit de TSI-hal zullen op vrij dag 13 maart voor het laatst prak tijkexamens worden verreden. De laatste theorie-examens worden daar afgenomen op dinsdag 24 maart. Met het nieuwe theorie-examen- centrum in het stadskantoor ver vallen de theorie-examencentra in Terneuzen na 19 maart en het theorie-examencentrum in Ber gen op Zoom na 26 maart. De praktijkexamencentra blijven wel in beide steden, al zal het CBR in Terneuzen op zoek gaan naar een andere locatie. door Joeri Wisse OUD-VOSSEMEER - Aan de Patrijzen- weg in Oud-Vossemeer verrijst de komende jaren de nieuwe woon wijk Woongaard. Tenminste, als het aan initiatiefnemer Paul Polder man ligt. Een deel van het dorp is fel gekant tegen het plan, een peti tie van die strekking is door 169 mensen getekend. 'Ik wil dat de Zeeuwse zorg veilig blijft' door Jeffrey Kutterink KRABBENDIJKE - Onder het motto 'Zorgvol voor de aardbol', trokken eerste klassers van het Calvijn College in Krabbendijke gisteren het dorp in met prik kers en vuilniszakken. Het project is breder dan alleen afval. Leerlingen leren ook hoe ze moeten omgaan met energie en voedsel. De blikjes en snoeppa- piertjes zijn waarschijnlijk voor een groot deel afkomstig van de leerlingen zelf en van hun schoolgenoten. Zo wordt de muziektent na school gebruikt als hangplek. De Parallelweg is onderdeel van de fietsroute naar school. Naar aan leiding van klachten was de school de afgelopen tijd intensief bezig om het probleem op te pakken. Zo zijn ouders geïnformeerd en is er een speciale werkgroep opgericht waarin ook leerlingen zitting hebben, foto Marcelle Davidse Minister Edith Schippers foto Lex de Meester door Joeri Wisse KRUININGEN - Sloten in de omge ving van Kruiningen zijn vervuild met rioolwater. Dit komt omdat de rioolpompinstallatie in de Henri Du- nantstraat de afgelopen tijd vaak is verstopt door zaken als babyluiers, vochtige doekjes en stukken tex tiel. Het rioolwater loopt daardoor over in de sloten. door Luc Oggel GOES - Het examencentrum van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) trekt in bij het Goese stadskantoor. Vanaf 16 maart worden van daaruit praktijk examens afgelegd en ook rijtesten voor mensen met een medische be perking afgenomen. Vanaf een nog nader te bepalen datum komen daar de theorie-examens bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59