Trainen voor Kustmarathon 36 SPORT MOTORCROSS Cydémotion opent het wielerseizoen Vlissingse motorcrossster begint vrijdag in Qatar na gedegen voorbereiding aan seizoen vol grote wedstrijden. VLISSINGEN - Motorcrossster Nan cy van de Ven stapt vandaag in het vliegtuig naar Qatar. De eerste Grand Prix van het seizoen is ko mend weekeinde in het oliestaat je. Daarna reist de zeventienjarige Vlissingse samen met vader Giel, moeder Janneke en broer Rinus door naar Thailand, voor meteen ook de tweede WK-wedstrijd. Aan de vooravond van de wereld reis maakt ze een tussenbalans op van haar carrière. NATIONALE SELECTIE Nancy van de Ven is eind 2014 op genomen in de nationale selectie, als enige vrouw. In januari reisde ze met de equipe van bondscoach Marcel Hartman af naar Spanje. Voor het eerst was ze alleen van huis. „Het was totaal iets nieuws voor me", vertelt ze. Er was geen moment dat ze de achterblijvers miste. „Joh, daar was ook geen tijd voor, m'n programma zat zó vol. Elke dag trainden we op een an der circuit." Bij de vier Grand Prix-wedstrij den in Europa zal Van de Ven we derom onder begeleiding staan van de KNMV. Haar familie heeft dan een rol in de marge. Nancy: „Maar voor de bond was het te duur om ook nog mee te gaan naar Qatar en Thailand. Dat snap ik ook wel." Het is de Walcherse goed bevallen in Spanje. „Tot nu toe werd ik al tijd getraind door Rinus. Je ziet dat de bondscoach een andere kijk op crossen heeft, maar hij heeft na tuurlijk ook de bedoeling om mij Van Lieren in selectie Dressuurruiter Laurens van Lie ren van Stal Hexagon uit Scho- re is door bondscoach Wim Er- nes geselecteerd voor de Neder landse ploeg. Die doet van 4 tot 8 maart mee aan de landen- wedstrijd in het Franse Vidau- ban. Teamgenoten zijn zijn vriendin Lynne Maas en Domi nique Filion uit Roosendaal. Zeeuwse dambeker PWG 's-Gravenpolder en Lam- merenburg spelen de finale van de Zeeuwse dambeker. PWG klopte Middelburg met 5-3. De winst van Johnny de Leeuw op Danny Wattel gaf de doorslag. Lammerenburg ver sloeg het tweede team: 6-2. beter te maken. Bij de bond leg gen ze heel erg de nadruk op de techniek. Ze doen alles stapje voor stapje: eerst willen ze dat je je bo venlichaam goed houdt, dan kij ken ze naar je voetenwerk en pas dan gaan ze werken aan je snel heid. Bij Rinus is juist de snelheid het belangrijkst." Doordat ze in de nationale selectie zit, rijdt Van de Ven ook mee in het open Nederlands kampioen schap bij de mannen, tegen cou reurs als Jeffrey Herlings en Glenn Coldenhoff. WK VOOR VROUWEN In zowel 2013 als 2014 werd Nancy van de Ven vijfde in de eindstand van het WK. Als jongelinge hield ze zich knap staande tussen de veel ervarener rijdsters. Wat ze in 2015 moet verwachten, weet ze niet. „Ik weet dat ik een heel goe de voorbereiding heb gehad en dat ik weer beter ben geworden, maar ik heb geen idee hoe de concurren- Tafelridders stijgen De driebanders van de Beve- landse Tafelridders speelden in de derde divisie gelijk tegen 't Tapperijke, 4-4. Daarmee klimt de Bevelandse formatie van plaats elf naar tien. Alfred van den Dries en André Karelse wonnen voor de thuisploeg. Jan Westdorp en Ri nus Rijk verloren. Zege Kerkhove Tennisster Lesley Kerkhove is doorgedrongen tot de tweede ronde van het 50.000 dollar- toernooi in Sint-Petersburg. De Zierikzeese was in drie sets te sterk voor de Russin Sirotkina: 3-6 6-4 6-2. Ze treft nu de Wit- Russische Sasnovich. tie het deze winter heeft gedaan. Pas in Qatar kom ik daar achter." Een voordeel is dat de Zeeuwse niet langer op een minder krach tige motor rijdt dan de rest. Een jaar geleden begon ze aan het WK op een 2-takt, inmiddels zit ze op een 250 cc 4-takt. „Vorig seizoen liep ik bij de start al steeds een flinke achterstand op. Daarna moest ik altijd beginnen aan een inhaalrace. Nu kan ik gewoon van af het begin met de rest mee." Giel: „Je moet niet vreemd opkij ken als ze vrijdag de kopstart pakt..." CONDITIE Van de Ven is kleiner dan de ande re WK-rijdsters - ze is 1 meter 57 - en minder gespierd. Ze moet het hebben haar brutale rijstijl en gro te uithoudingsvermogen. De Vlissingse loopt hard, beult zich af op de racefiets, zwemt en wordt onder handen genomen in een sportschool. „Daarbij ben ik HEINKENSZAND - De stichting Cy démotion opent zondag 8 maart in De Stenge in Heinkenszand met verschillende activiteiten het Zeeuwse wielerseizoen. Toerfietsers kunnen de eerste kilo meters van het seizoen maken in de Retro-fietstocht. Op oude race fietsen en in historische wie lertruien kunnen ze een tocht van 50 kilometer maken. Ook zijn er gewone toertochten over 50 en 70 kilometer. Op de ATB gaat het over 40 kilometer. Voor de liefhebbers van wieier- historie is er een ruilbeurs. Er worden ook oude racefietsen ten toongesteld. niet bezig met breder worden. Ei genlijk zijn alle oefeningen erop gericht dat ik meer inhoud krijg. Als ik met gewichten werk, zijn dat geen grote gewichten. Maar ik moet de bewegingen wel heel vaak herhalen. In de Grand Prix duren manches zo'n 28 minuten, in het ONK meer dan een half uur en daar heb je een lange adem voor nodig. Mensen verkijken zich erop hoe zwaar het is." CONTRACT YAMAHA Eind 2014 kreeg Van de Ven een verbeterd contract bij Yamaha. Drie jaar lang zal Van der Ven van allerhande materiaal worden voor zien. „Maar we hebben wel een clausule erin dat we er na één jaar van af kunnen", vertelt Giel. „Bij Rinus heb ik een keer de fout ge maakt om hem vijfjaar vast te leg gen. Nu zijn we heel erg tevreden over Yamaha, maar stel dat we straks een nog beter aanbod krij gen..." De Wilde krijgt assistentie van fy siotherapeut Frans Daalman uit Breskens en sportdiëtiste Vera Wisse uit Vlissingen. Er is plaats voor lopers van verschillend ni veau, drie mannen en drie vrou wen. „Er doen veel lopers mee aan de Kustmarathon. Iedereen bereidt zich op zijn of haar ma nier voor. Volgens mij kan het bij de meesten een stuk beter", denkt De Wilde, die zelf een erva- De motorfabrikant is geduldig met Van de Ven. Ze hoeft niet dit jaar al wereldkampioene te wor den. Elk seizoen worden de doe len bijgesteld en aan de hand daar van wordt ook bepaald met welk materiaal de Vlissingse mag rond rijden. Giel: „Wij zouden het al mooi vinden als ze dit seizoen één keer op het podium komt." GUNFACTOR Hoe houdt de familie het finan cieel vol om dag in dag uit naar cir cuits ver in den lande te rijden en meermaals per jaar naar het bui tenland te gaan voor grote wed strijden? Yamaha helpt mee (Giel: „Wij mogen motoren na verloop van tijd verkopen") en met de A-status van NOCNSF kan Nancy van de Ven ook wat kosten dek ken. Maar dan zitten ze nog met een groot gat. Giel: „Eigenlijk is ons budget voor dit jaar al na te rugkomst uit Thailand op." Maar hij wordt vaak aangesproken door mensen die Nancy willen on dersteunen. „Wij komen er dan ook wel uit", denkt Giel. „Ieder een vindt dat Nancy ontzettend goed rijdt en velen willen haar hel pen om dat vol te houden." Velen gunnen het de Vlissingse dus. Giel: „Ze heeft het zelf nog niet zo door, maar ze heeft het be ter voor elkaar dan andere topcros- sers. De organisatie om haar heen staat echt." ZEEUWS SPORTGALA Voor het tweede jaar op rij is Van de Ven genomineerd voor de titel 'Zeeuws sportvrouw' van het jaar. Maar voor de tweede maal kan ze niet op het sportgala aanwezig zijn. „Dat vind ik wel heel erg jam mer", zegt Nancy. „We hebben nog wel gekeken of het te doen was, maar het gala is op donder dagavond en op vrijdagavond moet ik al rijden in Qatar." Giel: „We vinden de nominatie een mooie waardering voor de motor sport en voor Nancy. Juist daarom hadden we erbij willen zijn, maar dit is overmacht." Als ze wint - en de voorkeur krijgt boven tennisster Lesley Kerkhove en kitesurfster Katja Roose - mag ze live gebeld worden. ren marathonloper is en al ver schillende keren op het podium van de Kustmarathon stond van wege een topdrieplaats in zijn leeftijdsklasse. Looptrainingen zijn vanzelfspre kend een belangrijk onderdeel van de voorbereiding, maar dat is niet alles. Het lopen van een mara thon is volgens De Wilde voor een groot deel een mentale aange legenheid. „Iedere kenner beves tigt dat, maar we doen er bijna niets mee. Ik ga daar wel veel aan doen." Meer informatie over het Dreamteam, in modern Neder lands 3mtiem genaamd, staan op de site van de Kustmarathon: www. marathonzee land. nl/marathon/ over-de-marathon/3mtiem.htm Daarop staat ook een aanmel dingsformulier. Hoge gunfactor Van de Ven Nancy van de Ven, hier tijdens de Strandcross in Vlissingen, hoopt op één podiumplek tijdens de WK-cydus van 2015. foto Lex de Meester door Roeland van Vliet ERMELO MIDDELBURG KWADENDAMME SINT-PETERSBURG Meer info op www.cyclemotion.nl door Koen de Vries NISSE - Hardlopers die zich goed willen voorbereiden op de Zeeuw se Kustmarathon kunnen sollicite ren naar een plaats in het Dream- team van Jan de Wilde. De atletiek- trainer uit Nisse wil zes atleten be geleiden naar de wedstrijd die op 3 oktober gehouden wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55