Eftelingzwaan Koos je is echt niet zielig Fusie kabelaars zorgt voor sneeuw Nijmeegse vrouw door op tv-kanaal regionale omroepen geweld omgekomen 66 Nederlands recht eist bewijs dat club als gehéél wordt gebruikt voor criminele daden 4 IN HET NIEUWS SATUDARAH achtergrond Duitsers lijken doortastender bij aanpak motorclubs; Nederland worstelt nog met oude zeperds. Op internet circuleert een filmpje waarin Koosje minutenlang naar zijn eigen spiegelbeeld staart in een prullenbak in het pretpark. Daarbij maakt hij klagende gelui den. „Dat is normaal dierlijk ge drag", laat een woordvoerder van de Efteling aan deze krant weten. „Dieren vinden hun spiegelbeeld Steunbetuigingen stromen binnen; dierenliefhebbers bieden eigen zwaan aan als nieuwe partner voor Koosje Volgens Efteling staat helemaal niet vast dat Koosje in weerspiegeling gestorven metgezel ziet gewoon heel interessant." Volgens de woordvoerder staat he lemaal niet vast dat Koosje in de weerspiegeling van de prullenbak zijn gestorven metgezel ziet. „Ze ker weten doen we het niet, maar het lijkt erop dat Koosje zich hart stikke goed voelt." Na berichtgeving door onder meer het Algemeen Dagblad en Omroep Brabant stroomden uit het hele land steunbetuigingen bij de Efteling binnen. Zo wil een 'zwanenfluisteraar' Koosje in the rapie nemen. De dierentherapeu- te is ervan overtuigd dat de 'zwar te weduwnaar' liefdesverdriet heeft. Andere dierenliefhebbers bieden hun eigen zwaan aan als nieuwe partner voor Koosje. Ook zwarte ganzen worden daarvoor 'in de uitverkoop' gedaan. Het beeld van een depressieve zwaan strookt echter niet met de werkelijkheid, laat het pretpark weten. „Hij eet goed, ziet er goed uit en zwemt de hele dag naar har- tenlust tussen de bootjes van de Gondoletta", aldus de woordvoer der van de Efteling. Het pretpark stelt dat de ophef rond Koosje is ontstaan na een be richt op een fansite van het park. Daarin werd gemeld dat de zwaan 'doodongelukkig' en 'volle dig van slag' zou zijn. Ook zou Koosje 'onafgebroken' kijken naar de reflectie van zijn verdwenen soulmate in de prullen bak. Andere media namen die be richtgeving klakkeloos over. „Het verhaal lijkt flink uit zijn verband te zijn gerukt", zegt de Efteling- woordvoerder. Dat Koosje vaker bij de prullen bak in het pretpark wordt gespot, is niet zo gek. „Het is een plek waar de verzorgers onze dieren bijvoeren. Het zou goed kunnen dat Koosje al veel langer in de weerspiegeling van die prullen bak kijkt; ook vóórdat Keesje over leed." Een verband tussen het opvallen de gedrag van Koosje en de dood van Keesje lijkt hoe dan ook verge zocht: Keesje overleed al in sep tember vorig jaar, vermoedelijk aan ouderdom. DEN HAAG - Waarom lukt het de Duitsers wél om een totaalverbod op lidmaatschap van een omstre den motorclub op te leggen en Ne derland niet? Het lijkt bijna niet uit te leggen aan de buitenwereld. Volgens de laatst bekende cijfers van justitie lopen er momenteel in Nederland onderzoeken naar zo'n 350 leden van zogenoemde Outlaw Motorcycle Gangs (OMG's). Hoewel de meeste van de 159 strafzaken tegen motorclubleden nog steeds lopen - al dan niet in hoger beroep - zijn er tientallen zaken waarin is aangetoond dat le den van Hells Angels, Satudarah, Bandidos en No Surrender betrok ken zijn geweest bij criminaliteit. Een enkele keer werd de zaak ge seponeerd. Er was dan te weinig bewijs en niemand die een belas tende verklaring wilde afleggen. Alles bij elkaar is het nog steeds 'te weinig' om het recht op vrij heid van vereniging opzij te zet ten en concreet over te gaan tot een verbod van een van de ge noemde clubs. Zelfs voor het ver bieden van een van de afdelingen, vorig jaar nog met enige bravoure aangekondigd door justitie, lijkt het te vroeg. De intentie om net zoals in Duits land tot een verbod op deze mo torclubs te komen, is er wel. Maar op korte termijn zal er geen spra ke van zijn, erkent hoofdofficier van justitie Roger Bos. „Het Ne derlands rechtssysteem eist nu eenmaal dat je dan kunt aantonen dat de club als gehéél wordt ge bruikt voor criminele activiteiten. Dat vraagt om keihard bewijs en voldoende onderbouwing." Dat pedofielenvereniging Martijn inmiddels wel met succes verbo den is - ook vanwege aantoon baar strafbare activiteiten - biedt volgens het Openbaar Ministerie (OM) perspectieven, maar is geen garantie dat het ook gaat lukken bij de motorclubs. De OMG's hanteren een zwijg plicht. Wie die doorbreekt ris keert vergeldingsacties door zijn voormalige 'broeders'. Op een en kele uitzondering na werkt die zwijgplicht. Daardoor krijgt justi tie tot nu toe niet genoeg bewijs geleverd dat de verenigingen Hells Angels of Satudarah als ge heel gebruikt worden om drugs handel te faciliteren of wapens te verhandelen. „Het zijn telkens in dividuele leden waartegen we be- wijs vinden. En de club zegt ver volgens dat die niets met die acti viteiten te maken heeft. Als je het tegendeel wil bewijzen, moet je met heel veel komen. Zo werkt het in Nederland nu eenmaal", al dus Bos. De mislukte pogingen van het OM in het verleden om ondanks gebrek aan dat bewijs toch te pro beren de Hells Angels te verbie den, blijven pijnlijke herinnerin gen. Die maken het OM in Neder land ook extra terughoudend. Zonder een volledig juridisch af getimmerd dossier vreest justitie nieuwe zeperds en dus gezichts verlies. Het verschil met Duitsland op dit vlak is groot. Daar kan een minis ter of andere bestuurder zelfstan dig een verbod op een vereniging opleggen. Het is een bestuursrech telijke maatregel die daarna wel aangevochten kan worden bij de rechter, maar die de autoriteiten in eerste instantie alle macht geeft clubs een slag toe te bren gen. Toch is er gisteren ook in Neder landse politiekringen gejuicht om het Duitse verbod op Satudarah; niet alleen omdat dit, voorlopig, de invloedssfeer van de club in damt, maar vooral omdat de docu menten, materialen en contacten die bij de massale invallen gevon den zijn, mogelijk net die ontbre kende puzzelstukken leveren die aantonen dat de club als geheel of afdelingen ervan wel een verbor gen, criminele agenda hebben. BENDE-OORLOC OM DRUGS, WAPENS EN PROSTITUTIE IN HET RUHRGEBIED Het CDA trekt aan de bel bij staatssecretaris Sander Dekker (Media, VVD). Kamerlid Pieter Heerma: „Regionale omroepen hebben een belangrijke journalis tieke functie, zeker in aanloop naar de provinciale verkiezingen. Bovendien zijn het rampenzen ders." Ook de PvdA wil dat het probleem snel wordt opgelost. Met name op Omroep West en RTV Utrecht zou het sneeuwen of zou het beeld wegvallen. ROOS benadrukt dat het daar niet bij blijft, omdat Ziggo in an dere regio's de zenderwijziging Nieuwe frequentie van tv-kanaal ligt dicht bij die van netwerk 4G en die van magnetrons en babyfoons nog moet doorvoeren. Ziggo be vestigt dat het daarmee net over de helft is. Deze week zijn Til burg en Breda aan de beurt, daar na onder meer Zuid-Limburg. Ziggo sluit aan bij de frequenties van UPC. Op het regionale kanaal 30 blijkt de nieuwe frequentie dicht bij die van het mobiele net werk 4G te liggen. „En ook in de buurt van de frequentie van mag netrons en babyfoons", aldus een Ziggo-zegsman. „Vaak is het op te lossen met nieuwe kabels. Anders komt er een monteur." ROOS vindt Ziggo's reactie te luchtig en stelt dat de kabelaar de ellende had moeten voorkomen. NIJMEGEN - De 2i-jarige Mariska Peters uit Nijmegen, die afgelo pen zondag dood werd gevonden in een natuurgebied, is door ie mand gedood. Het Nederlands Fo rensisch Instituut heeft haar lichaam onderzocht en daaruit blijkt dat ze 'door geweld om het leven is gekomen', maakte de poli tie gisteren bekend. De politie hield al ernstig rekening met een misdrijf. De vrouw verdween op 9 februa ri. Vorige week zette de politie een team op de zaak, nadat in de auto van de vrouw verdachte spo ren waren gevonden. Aan de hand van telefoongegevens bepaal de de politie een gebied waar voor het laatst een le vensteken van de vrouw werd waargenomen. De politie Mariska Peters zocht eerst te vergeefs bij het Maas-Waalkanaal. Een groep par ticulieren met speurhonden ging zondag zoeken in de Hatertse Ven nen. Al binnen een minuut of tien vond Duitse herdershond Ay- ka het lichaam van de Nijmeegse. Voor zover bekend is er nog nie mand opgepakt in deze zaak. door Peter Winterman KAATSHEUVEL - Hij is al een paar da gen in het nieuws: zwarte zwaan Koosje in de Efteling. Het dier zou in diepe rouw zijn na het overlijden van zijn vriendinnetje Keesje. Niets is minder waar, blijkt nu. Koosje kijkt naar zijn eigen spiegelbeeld. Juichen om het door Niki van der Naald Roger Bos, hoofdofficier van justitie Satudarah MC richtte in Duitsland aanvankelijk zeven 'chapters' (afde lingen) op, waarvan de leden in te genstelling tot die in Nederland een openlijke gewapende strijd aangingen met de Hells Angels. Inzet daarvan was volgens de Duit se justitie de zeggenschap over drugs- en wapenhandel en prosti tutie. De Angels domineerden voor de komst van Satudarah het Ruhrgebied. Bandidos MC, be vriend met Satudarah, probeerde daar meer grip op te krijgen. Met name in de Satudarah-hoofd- stad Duisburg kwam het tot ernsti ge gewelddadigheden, waarbij handgranaten en automatische ge weren werden gebruikt. Bij de rechtbank in Almelo loopt nog een rechtszaak tegen Neder landse Satudarah-leden die wa pens zouden hebben geleverd aan Duitse Satudarah-leden. door Francine Wildenborg DEN HAAG - Honderden televisiekij kers hebben de afgelopen dagen geklaagd over ontvangst van hun regionale zender. Dat meldt omroe- penkoepel Stichting ROOS. De fu sie tussen kabelaars UPC en Ziggo is de oorzaak. „Een rampenzender mag niet op zwart", klinkt het in de Tweede Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4