Zeldzame pony's begrazen Duinzoom iPlilMI Ellemeet behoudt zijn bushaltes 28 SCHOUWEN-DUIVELAND GEZONDHEIDSZORG M Minister Schippers verlangt dat iedereen de schouders zet onder het maken van een toekomstplan. Bas van der Goor houdt lezing over gezondheid „De Exmoorpony's vormen een zeldzame soort. Ze hebben een licht- of donkerbruine vacht en le ven in kuddes in het Britse Natio naal Park Exmoor. Deze pony en het Przewalskipaard zijn de laat ste ondersoorten die afstammen van het oerpaard", vertelt Alex de Visser. Hij is als beheersmedewerker van Staatsbosbeheer belast met de ver zorging van het vee. „Het gaat om een klein paardje. We zetten voor alsnog acht pony's in: vier ruinen en vier merries. We zullen ze een Staatsbosbeheer zet in na tuurgebied Duinzoom de Ex moorpony in voor de na tuurlijke begrazing jaar lang observeren en willen er op den duur ook mee fokken", ver telt Alex. De dieren worden in de Duin zoom voorlopig ingezet in een af gerond gebied van twaalf hectare. Ze zijn afkomstig uit het Friese natuurgebied Twizeler Mieden bij Twijzel. Daar beschikt men over ruim dertig exemplaren die net als op Schouwen-Duiveland het gras kort moeten houden. Staatsbosbeheer kiest volgens Alex de Visser om diverse rede nen voor de Exmoor. De Shetlan ders die tot nu toe werden inge zet, zijn gemakkelijk te benade ren. Ondanks publiekscampagnes waarin dit wordt afgeraden, wor den ze nog altijd door passanten bijgevoederd. Daardoor kunnen ze last krijgen van hoefbevangen- heid. Daarbij komt het erop neer dat de dieren te veel eiwitten bin nen krijgen, waardoor ze vatbaar zijn voor fatale aandoeningen aan de dikke darm. De Visser: „De Exmoorpony is in principe niet gevoelig voor hoef- bevangenheid. Daar zijn de exem plaren die hier rondlopen op gese lecteerd. Het dier laat zich boven dien niet gemakkelijk benaderen. De Exmoor gaat er snel vandoor wanneer mensen tot op een me ter of tien afstand zijn genaderd." Een half uurtje later dan gepland zwaait de deur open. Opgeruimd als al tijd en met een gulle lach stapt minister Edith Schippers naar buiten. De achterblijvers proberen de wach tende journalisten in het provin ciehuis te ontlopen. Maarten Rutgers, interim-direc teur van ZorgSaam, heeft even niet in de gaten in welke fuik hij loopt. „Ik heb niets te zeggen", verklaart hij tegen het journaille. Hij keert om en beent weg. On dertussen steekt Schippers haar hoofd om de hoek van een andere deur. „Even kijken in wat voor mooie zaal jullie zitten hoor", roept ze ontspannen tegen het da gelijks provinciebestuur dat zit te vergaderen. Terwijl Schippers journalisten te woord staat, zeg gen mensen die bij de vergade ring waren dat ze met de vuist op tafel heeft geslagen. Zelf ontkent ze dat. Wel wil ze dat er binnen drie maanden een plan ligt. Is het zo erg met de Zeeuwse zorg dat u zich niet veilig voelt? „Ik voel me veilig. Zeeland heeft twee goed functionerende zieken huizen. Als er iets met mij ge beurt, worden alle aanrijtijden ge haald. En er is voldoende zorg aan wezig. Maar ik wil dat de Zeeuw se gezondheidszorg over tien jaar ook nog veilig is." Denkt u dat het mis gaat7 „Er kan veel meer dan er nu ge beurt. In een krimpregio heb je geen ziekenhuizen nodig die met elkaar concurreren, maar die sa menwerken. Dat geldt ook voor huisartsen, ouderenzorg en ge meenten. Alle partijen in de Zeeuwse zorg heb je nodig om een goede zorg voor nu en in de toekomst te organiseren." De samenwerking is beroerd „Het is te negatief om te zeggen dat samenwerking niet van de grond komt. Ik zie hier voorbeel den die ik in de rest van het land niet zie. Zoals de probleemloze sa menwerking tussen verloskundi gen en gynaecologen in één maat schap in Zeeuws-Vlaanderen." Wie gaat afdwingen dat beter wordt samengewerkt „Het is een illusie dat er één par tij als een wervelwind door Zee land gaat en dat het daarna alle maal in orde is." De grootste zorgverzekeraar „CZ moet zorgen dat goede zorg wordt ingekocht. Zij kan dus ei sen stellen. Als CZ bijvoorbeeld niet inkoopt bij een kliniek, dan heeft die ook geen business. We leven niet in een onbewoonde we reld. Om Zeeland heen zitten al lerlei ziekenhuizen." Zorgverzekeraar CZ is bezorgd dat specialisten vertrekken uit ziekenhui zen en klinieken oprichten. U ook? „Dat is zeker een aandachtspunt. Want in een ziekenhuis wordt juist samengewerkt. Iedereen moet nadenken over hoe de zorg op de meest patiëntvriendelijke manier kan worden georgani seerd. Voor nu en straks. We zit ten hier niet voor de instellingen, maar voor de patiënt." Eigenbelang opzij zetten doet pijn. „Binnen drie maanden kom ik te rug en dan bespreken we een toe komstplan. Daarin moeten keuzes gemaakt worden en dat is altijd moeilijk. Iedereen moet inleve ren. En iedereen moet zijn schou ders eronder zetten. Dat gaat ge woon gebeuren." ZIERIKZEE - Bas van der Goor, win naar van volleybalgoud bij de Olympische Spelen van 1996, geeft dinsdag 17 maart in de Nieu we Kerk in Zierikzee een lezing over het thema 'Regie nemen over je eigen gezondheid geeft energie!'. De diabetespatiënt, ook oprichter van de Bas van der Goor Founda tion doet dat met Wim in 't Veld uit Ouwerkerk. De laatste lijdt ook aan diabetes. In 't Veld is ook bekend wegens zijn deelname aan de Iceland Diabetes Challen ge. De lezing begint om 19.30 uur. Belangstellenden dienen zich aan te melden via www.fysant.nl Het college van burgemeester en wethouders besloot gisteren het voorstel van de provincie en bus maatschappij Connexxion over te nemen dat streeklijn 134 net als nu over de Calandweg in Zierik zee blijft rijden. Daarmee wordt zo veel tijd bespaard, dat toch de drie bushaltes in Ellemeet kun nen worden aangedaan. Aanvankelijk was de bedoeling dat de bus vanaf volgende week over de N59 Zierikzee binnen zou rijden. Daarmee werd tegemoet gekomen aan de bewoners van de Calandweg, die zich ergerden aan de voorbijrazende bussen in de woonstraat. Maar het is een om weg, waardoor Ellemeet moest worden overgeslagen. Bij nader inzien vindt het college de route over de Calandweg toch acceptabel. „Na de herinrichting van de Calandweg zijn vele aspec ten met betrekking tot geluids- en trillingsoverlast, en verkeers veiligheid verbeterd. De weg is voorzien van fluisterasfalt, er is een vrijliggend fiets- en voetpad, en de Theo Thijssenschool is ver plaatst. Daarnaast zijn ook de bus sen van Connexxion schoner en stiller geworden", aldus de toelich ting op het besluit. Het is nog niet ideaal, omdat ook landbouwverkeer de Calandweg op mag. Toch is de beslissing uit gevallen in het voordeel van de in woners van Ellemeet. „Een dorp met beperkte voorzieningen waar door de leefbaarheid onder druk staat. Door het behoud van een busverbinding kunnen scholieren en dorpsbewoners zonder eigen vervoer makkelijk naar andere plaatsen reizen." Schouten: „Het was heel span nend wat de gemeente ging beslis sen. Dit is een grote stap in de richting van verbetering van de leefbaarheid in ons dorp. Ik ga het de rest van de dorpsraad met een vertellen." door Willem Staat RENESSE - Staatsbosbeheer (SBB) zet sinds vorige week Exmoorpo- ny's in voor de natuurlijke begra- zing. Dat gebeurt in de Duinzoom, het natuurgebied tussen Burgh-Haamstede en Renesse. SBB kiest voor de Exmoorpony omdat die niet gevoelig is voor hoefbevan- genheid, waar Shetlanders mee kampen. 'Ik wil dat de Zeeuwse zorg veilig blijft' door Jeffrey Kutterink Alex de Visser van Staatsbosbeheer bij de Exmoorpony's. foto Dirk-Jan Cjeltema F Minister Edith Schippers foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal ELLEMEET - In het huis van dorps raadslid Frans Schouten in Elle meet gaat een luid gejuich op als duidelijk wordt dat de bushaltes in het dorp behouden blijven. „Dit is heel goed nieuws. Wat zijn we hier blij mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49