'Goed de straat in oude glorie weer te zien' Nieuwe raadkaart Op kastelenjacht BUITEN 7 Co Bosschaart uit het Noord-Hol landse Bakkum is in Het Slop op 't Ouweland geboren. Hij vermoedt dat de foto kort na de oorlog is ge nomen in oostelijke richting. De fotograaf stond dicht bij zijn geboortehuis. „Aan het eind van de straat woonden mijn grootou ders. Het is goed deze straat nog eens in zijn oude glorie te zien. Nu is de straat voor het oog veel smaller, maar dat komt door de vele geparkeerde auto's tegenwoordig. In die tijd was er maar een auto, die van vrachtrijder Snoep en die was overdag niet thuis. Hij haalde melk op. Mijn vader had er een timmerwerkplaats." Volgens Melis van den Hoek uit Goes heeft de vooruitgang zijn tol geëist. „Vroeger wa ren er geen auto's. Wat een rust. En nu, vol met blik op wielen, vol met blauw/witte schilden om de snelheid af te remmen. Lantaarnpalen half op de weg gezet. Er is geen doorkomen aan." Han Goetheer uit Goes herinnert zich nog dat vroeger in de straat de stenen baliemo len 'De Haas' stond. De familie Kleinepier was de laatste mole naar en heeft nu een camping, pal achter de Prins Bernhardstraat. De molen brandde in 1928 af, maar de romp staat er nog steeds. Gisela Nijsse-Meertens uit Oud-Sabbinge constateert dat de laatste jaren weer veel jonge stellen en gezinnen wonen op 't Ouweland. „Op 19 februari is de jongste dorpsbewoner geboren: baby Tibbe Olie den Boon." Frans Veerhoek, de grootvader van Wim Veerhoek in Scharendijke, woonde in de eerste links gelegen huisjes. „Hij is 104 jaar oud geworden en daardoor de oudste inwo ner van Oud-Sabbinge en Wolphaartsdijk. Hij weet ook dat melkboer Dies Vleugel de laastste zelfstandige winkelier was in Oud-Sabbinge. Hij stopte in 1989 met zijn winkel. Op Walcheren kennen we twee prachtige kastelen: Kasteel Westho- ve en Ter Hooge. Maar op het voor malige eiland hebben meer kastelen ge staan. Wat te denken van het enorme kas teel Zandenburg bij Veere, waarvan archeo logen een deel in de jaren vijftig van de vo rige eeuw hebben opgegraven? Of het be roemde kasteel van Aldegonde bij West-Souburg, waarvan archeologen bij de bouw van een nieuwe wijk nog ternauwer nood enkele resten in kaart konden breng en? In de afgelopen jaren hebben de Wal- cherse archeologen resten van enkele ande re kastelen en vliedbergen of kasteelberg jes in kaart kunnen brengen. Dit deden zij door middel van nieuwe technieken en me thoden. Het zijn andere manieren om 'op kastelenjacht' te gaan. Op het bedrijventerrein Arnestein bij Arne- muiden heeft in de middeleeuwen het kas teel Huis ter Mortiere gestaan. In de vijf tiende eeuw werd dit kasteel onderdeel van een klooster. De monniken van dit klooster verhuisden kort daarop naar Vrou wenpolder, omdat overstromingsgevaar voor het kasteel en klooster dreigde. In een leidingsleuf vond men in 2003 naar ver luidt skeletten, tombes en muurresten. Toen de Delta vorig jaar met een boring een nieuwe leiding wilde aanleggen, was onderzoek nodig. Hiervoor gebruikten de archeologen een geofysische methode. Door elektronische geleidbaarheid en mag netische gevoeligheid te meten konden zij in de ondergrond allemaal muren van het kasteel en klooster in kaart brengen. Gebak ken klei, bijvoorbeeld in de vorm van bak stenen, wordt namelijk licht magnetisch. En zonder één schep in de grond te zetten is de exacte plaats van het complex nu be kend. In een ander geval liftten de archeologen mee met een milieukundig onderzoek. Be woners van het Hof Popkensburg bij Sint-Laurens kwamen bij het tuinieren vaak afVal tegen. Een bodemonderzoek was daarom nodig. Het was bekend dat hier in de grond ook resten konden liggen van het kasteel Pop kensburg, dat tot ontzetting van veel Zeeuwen in 1863 werd gesloopt. Alleen de omliggende gracht bleef zichtbaar, tot deze in de jaren vijftig van de vorige eeuw met afval uit Middelburg werd gevuld. Samen met een milieudeskundige bepaalde de ar cheoloog de plaats van enkele proefsleuf- jes. Waar de milieudeskundige de mate van vervuiling in de grachtvulling kon me ten, bracht de archeoloog de contouren van het kasteel nieuw in kaart; twee vliegen in één klap. Bij Domburg kwam op weer een andere manier een zogenaamd kasteelbergje met een stenen toren aan het licht. Bovenop veel vliedbergen in Zeeland stond ooit een toren van hout of steen; deze bergjes wor den daarom ook kasteelbergjes genoemd. Een bergje met resten van een stenen to ren was tot dusver nog niet gevonden. Nu wel, met behulp van een magnetometerop name ten behoeve van explosievenonder- zoek. Op de opname was in rood een grote ronde cirkel te zien. De archeologen dach ten meteen aan licht magnetisch baksteen puin dat afkomstig kon zijn van een stenen gebouw op een bergje, en dat langs de hel lingen in de omringende gracht was ge rold. In een sleuf kwamen de gracht, het puin en centraal de resten van een bakste nen fundament aan het licht. Dit zijn maar enkele voorbeelden van hoe de archeologie zeer gebaat is bij de moder ne techniek. Bernard Meijlink beleidsarcheoloog Walcherse Archeologische Dienst (WAD) WOENSDAG 25 FEBRUARI 2015 De winnaars zijn: Gisela Nijsse-Meertens uit Oud-Sabbinge, Wim Veerhoek uit Scharendijke en Jan Geene uit Goes. De Prins Bernardstraat in Oud-Sabbinge in het verleden. Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of ver halen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47