6 BUITEN RAADKAART De Prins Bernardstraat in Oud-Sabbinge heette ooit 't Slob. Dat betekent steeg of armoedig straatje. Ter gelegenheid van de verloving van Prins Bernard en Prinses Juliana kwam daar in 1936 een einde aan en is de naam van de oudste bewonerskern van het voormalige eiland Wolphaartsdijk omgedoopt. Vermoedelijk was in de ne gende of tiende eeuw al sprake van een nederzet ting. Op de oever van een geul. Er werden één of meer vliedbergen - om voor het hoge water te kunnen vluchten - opgeworpen, onder leiding van ene Sabbe. De naam van het dorp is daarvan afgeleid, en zou 'groep of clan van Sabbe' kunnen bete kenen. Net als overal werden de wegen en ste gen genoemd naar ligging, bebouwing of sociale status van de bewoners. Intussen is 't Slob al lang uit het slop ge haald. En niet alleen met dank aan de Koninklijke verloving. Elet nieuwe as falt op de dijk is sinds het najaar ingere den, en daarvandaan strekt in de diepte het klinkerstraatje zich sluimerend uit langs de wegversmallingen met kas seien en blauwwit gestreepte borden, en zijn inmiddels uitgebreid met bus haltes. Aan weerskanten de woningen; vrij staand of twee-onder-een-kap, met hier en daar een loods of een schuur, en ook wat oude huisjes van vroeger, met iets hoger opgetrokken daken en moderne dakkapellen. Alles glimt en glanst. Bosschages zijn gesnoeid. De aar de in de tuintjes ligt los geschoffeld om de sneeuwklokjes. Een van de kleine, geschakelde wonin gen staat te koop. De bewoners lijken al vertrokken. Een jong stel drentelt even op het stoepje heen en weer. Dan drukt hij zijn neus tegen het raam, met zijn beide handen langs zijn hoofd om het spiegelen tegen te gaan en maakt goed keurende geluiden. Zij staat met haar rug naar hem toe, haar zonnebril naar achteren geschoven in haar krullen, en kijkt naar de overkant. „Een goed onder houden recreatie- of starterswoning", wasemt hij tegen de ruit. „Ik denk in derdaad dat ze gelijk hebben. Het is niet groot. Maar het ziet er goed uit. Veel ruimte. Vooral vanwege de diepe achtertuin." Zij trekt met een lichte hui vering haar schouders op en duwt haar handen diep in haar jaszakken. In het najaar vertelde een hartelijk ouder echtpaar over de actieve buurt vereniging, die bij lief en leed bloemen en wijn bezorgt en jaarlijks een barbe cue, mosselavond en kerstborrel organi seert. En eens per twee jaar is de vie ring van 'De dag van het ouwe land', staat de straat vol kraampjes, zijn er spelletjes en lekkernijen, zijn er demon straties vergeten ambachten, rijden er sjezen en treden er bandjes op. Bezoe kers komen uit de wijde omgeving. Het is op deze doordeweekse dag bijna niet voor te stellen, al die levendigheid en reuring. Alsof iedereen buiten de deur werkt, of nog van de voorjaarsva kantie geniet. Toch lijkt hier en daar voorzichtig de vitrage te verschuiven. Wie doorloopt komt uit op een smalle ring. Waar je een kerk zou verwachten, rijzen tussen het gras onder de bomen alleen de contouren op. Het godshuis dat al in 1216 als parochie wordt beschre ven, groeide uit, werd een grote kerk maar is in 1571 door de Geuzen ver woest. De herontdekte fundamenten zijn in 1977 weer met nieuwe stenen op gebouwd. Tot aan het maaiveld. Contouren van een vorig door Jacoline Vlaander De Prins Bernardstraat in Oud-Sabbinge in het heden, foto Lex de meester bakstenen fundament van resten uit Domburg, foto WAD 'Gezicht op Popkensburg' door Willem jan van den Berghe, tweede helft ne gentiende eeuw. Collectie KZGW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46