Palingen met visvriendelijk liftje richting de zee geschept BUITEN 5 L In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en aanleg van een groot natuurgebied gaan hand in hand. Vandaag: Hans Vroegop, omgevingsmanager en projectvoorbereider bij BAM Infra. De verbindingskoker tussen het nieuwe pompenhuis en de getij- denduiker is nagenoeg klaar. De begane grond voor het nieuwe pompenhuis (het 'plafond' van de vrijver- valkoker) is eind vorige week gestort. Daar mee is alles klaar voor het optrekken van het pompenhuis: het nieuwe gemaal. Hans Vroegop, projectvoorbereider en om gevingsmanager van BAM Infra, is tevre den. De werkzaamheden aan en om de ge- tijdenduiker lopen voorspoedig. Grote te genvallers zijn er niet of nauwelijks ge weest en Vroegop is er dan ook van over tuigd dat de bouw van het nieuwe gemaal en de installatie en aansluiting van de twee nieuwe pompen voorspoedig zullen verlopen. Vroegop, woonachtig op Tholen, heeft al heel wat grote projecten voor zijn werkge ver voorbereid. Maar ook voor hem is Wa terdunen iets speciaals. „Werken aan en in een primaire waterkering is al bijzonder, omdat je direct met veiligheid te maken hebt. Maar een groot kunstwerk als de getij- denduiker met vier kokers is echt uniek. Zo'n duiker is nooit eerder aangelegd." Drie van de kokers in de getijdenduiker zijn bedoeld voor het gereguleerd in en uit laten van zout water in het nieuwe natuur gebied. De vierde komt in de plaats van de duiker bij het oude gemaal en die moet er voor zorgen dat overtollig polderwater in zee kan worden geloosd. Door die vierde koker mag absoluut geen zout water komen. Om het overtollige polderwater via die ko ker af te voeren, komen er twee zeer krach tige pompen in het nieuwe gemaal. De pompen kunnen samen 450 kubieke meter water per minuut 't Killet je in per sen, zodat zelfs bij zware storm en spring vloed - als het zoute zeewater aan de ande re kant van de duiker tegen de duinen beukt - nog zoet water kan worden afge voerd zonder dat zeewater naar binnen stroomt. Het zoete water stroomt via vrij verval au tomatisch richting Killetje. Keerkleppen in de duiker en het pompgemaal zorgen er voor dat het water niet terugstroomt. Die kleppen zijn 'visvriendelijk'. Vroegop: „Aal tjes die uit zee naar zoet water willen, kun nen er door. De kleppen bij het pomphuis zijn ook zo gemaakt dat palingen, die terug naar zee willen dat ook kunnen. Die wor den als het ware met een liftje richting zee geschept." Als nuchtere Zeeuw laat Vroegop zich niet voorstaan op het werk dat de BAM-ploeg heeft verricht. Maar hij is, zonder dat zo ex pliciet te zeggen, wel trots op het resultaat. De 'visvriendelijkheid' is geen loze kreet, maar proefondervindelijk bewezen. „We hebben een aantal vissen voor de pompen in het water losgelaten en aan de andere kant er weer gezond uitgevist." Ook voor mensen is de getijdenduiker vei lig. Avonturiers die eens 'voor de kick' door de duiker willen zwemmen, krijgen geen kans. Tralies houden hen tegen. Een grijper duikt geregeld, volautomatisch gestuurd vanuit het pompenhuis, voor die tralies in het water om zwerfvuil vóór het pompenhuis uit het water te vissen. WOENSDAG 25 FEBRUARI 2015 Tijdens de lunch worden de meerkoeten met verrekijkers gevolgd. Na het verorberen van een grote zwemkrab zit een zilvermeeuw uit te buiken op een meerpaal. De overblijfselen van krabben, door René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45