4 BUITEN Nee hoor, het opschrift boven dit artikel is geen vergissing. We doen het geregeld; aanschuiven bij de meerkoet om een vorkje mee te prikken. We doen dat in de Meerkoet en we zien daar echt meer koeten dan in enig ander etablissement in het Zeeuwse. Voordat u afhaakt bij dit cryptische gebabbel nu eerst maar wat verduidelijking. Aan de rand van het Veerse meer, even ten westen van Wolphaartsdijk ligt het paviljoen de Meerkoet. Een eenvoudige horecagelegenheid met een niet al te ingewikkelde kaart. Nee, het bijzondere van dit restaurant zit in de ambiance. Wat dat betreft ken ik geen betere plek voor vogelaars als deze. •w doorChiel Jacobusse oek vooral een plekje bij het raam. Nee, tafels tegen elkaar aanschuiven is niet toegestaan. Beetje jammer hoor. Maar het duurt niet lang of je gaat hele maal op in wat er buiten ge beurt. Het meest prominent aanwezig zijn inderdaad de meerkoeten. Ze ko men tot minder dan twee meter van het raam waar je achter zit. Ze zijn aan het eten, drin ken, poetsen, badderen of.... vechten. En dat laatste kunnen ze; vooral in deze tijd van het jaar. De leefruimte voor het komende broed- seizoen wordt verdeeld en dan is het vechten om het beste plekje. Meerkoeten die al ge paard zijn pakken een indringer onvervaard bij zijn lurven en het scheelt maar een haartje of die wordt verdronken door zijn soortgeno ten. Na deze afstraffing zwemt de indringer, binnensmondse 'kuuk'-jes mompelend naar de oever van het nabij gelegen eiland. Kijkt-ie nou echt een beetje verongelijkt of lijkt dat al leen maar zo? Nee, dat laatste komt alleen maar omdat je zo dichtbij bent dat je intens wordt betrokken bij wat zich afspeelt. Kijk, daar komt een meer koet naar de oever zwemmen om te drinken. Het zoute water van het meer is natuurlijk niet geschikt als drinkwater. Maar op het as falt net boven de waterlijn zitten allemaal sliertjes darmwier. Door de regen zijn die he lemaal doorweekt van het zoete regenwater. Eén voor één komen de meerkoeten naar de kant en nemen zo'n wiertje tussen de snavel. Ze persen het water met de snavel uit het wier, richten dan de snavel omhoog en maken een paar slikbewegingen. Na het slikken schudden ze even snel heen en weer met de kop en gaan het water weer op. Geregeld dui ken ze onder om dan met een stuk wier weer boven te komen. Daarbij gaat het om grovere wieren, die met een paar snelle bewegingen worden doorgeslikt. Laatst zagen we ook hoe ze kleine mosseltjes van de steiger afhaalden, kort nadat het waterpeil flink gezakt was. En fin, met die meerkoeten bij de meerkoet is al tijd wel wat te beleven. Maar er is meer. Vlak langs de steiger zijn twee dodaarsjes aan het vissen. Ze duiken de hele tijd onder en komen vrijwel steeds met een klein visje (of garnaaltje?) weer boven. Do daarsjes zie je dikwijls genoeg, maar niet dat ze zo ongestoord aan het vissen zijn. Een eind verder op zitten nog drie exemplaren, maar die zien er nog al bont getekend uit. Daar moet de verrekijker aan te pas komen. Mis schien niet zo'n vanzelfsprekend attribuut als je gaat lunchen, maar in de Meerkoet zou ik niet graag zonder zitten. Nu maakt een blik door de verrekijker duidelijk dat de verderop zittende exemplaren geen dodaarsjes zijn, maar een nauwe verwant, namelijk geoorde fuutjes. Voorbij zwemmende Middelste zaag- bekken worden pesterig belaagd door een pas serende zilvermeeuw en op de oever vlak voor het raam is een scholekster neergestreken. De zilvermeeuw stopt met zijn achtervolging en pakt vlak langs de oever iets roods uit het wa ter. Het is een flink uit de kluiten gewassen zwemkrab, die snel, met huid en haar verslon den wordt. Restanten blijven achter op de oever; tussen allemaal poten en scharen van andere slachtoffers. De meeuw strijkt op één van de meerpalen langs de steiger neer om uit te buiken. Een groep smienten die eerst veel te ver weg zat om details te kunnen bekijken, is zonder dat we iets merkten steeds verder genaderd en nu kunnen we in de prachtige goudgele kuif van de mannetjes bijna de veertjes tellen. En dat blijft zo, uur na uur maar doorgaan. De koffie is helemaal lauw geworden als we ons eindelijk met moeite van al die gevleugelde passanten afwenden. Dat nemen we graag voor lief, want wat is er nou mooier dan lek ker bij de kachel, van achter het glas het dage lijks leven van onze watervogels te bekijken? Lunchen met de meerkoet Meerkoet foto Chiel Jacobusse Hans Vroegop vóór de vrijvervalko- ker, waar beton op wordt gestort. Het 'plafond' van de koker is de fundering voor en begane grond van het nieuwe pompenhuis. Het oude gemaal staat op de achter grond. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44