ZEELAND GEPEILD 2 BUITEN In deze serie reizen we de pijlen achterna. Wekelijks landt er eentje lukraak op de kaart van Zeeland. En precies daar, op die toevallige plekken waar ze natrillend wijzen, nemen we poolshoogte. Op akkers waar bieten op de rooier wachten, op borrelende schorren en slikken, in door westenwinden getekend bosgebied, op dromerige duinen - elk stukje Zeeland heeft een verhaal. Braakman definitief afgesloten." Daarmee was de gelijknamige polder een feit. Het natuurge bied maakt inmiddels deel uit van de ecologi sche hoofdstructuur. Met een oppervlakte van 1525 hectare biedt het een rijke vegetatie. Ten zuiden van de N61 zijn enkele spaarbekkens met eromheen aangelegde wandel- en fietspa den. Het noordelijke deel bestaat uit een ruig struingebied van kreken en weiden, struiken, bosschages en bomen. Als Operations Regulatory Services Leader Be nelux reist Van Houwelingen de laatste jaren veelvuldig naar Den Haag en Brussel om met brancheverenigingen de ontwikkelingen in nieuwe regelgeving te bespreken en waar no dig te beïnvloeden: „In onze industrie ligt het accent primair op veiligheid en gezondheid. Maar we zetten ook stevig in op milieu. En daarbinnen zie je de laatste jaren een groeien de aandacht voor de natuur." Mooi vond hij die altijd al, zegt hij. Of vlin ders nu vijf of drie stippen op hun vleugels hebben en wat dat betekent en hoe ze dan he ten, weet hij nog steeds niet, maar zijn toene mende interesse gaat hand in hand met het ge nieten. Zeker als hij in de weekeinden op zijn mountainbike rondtoert en zeehonden spot in de haven bij Dow - en af en toe zelfs bruin vissen. Vanuit zijn functie onderhoudt hij met veel plezier actief contact met Stichting Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbeheer, om gezamenlijk allerlei omgevingsplannen te realiseren: „We hebben vrijwilligersdagen waar onze medewerkers houthakken en oude bomen verzagen, of meehelpen met het om spitten van weilanden." De principes van het officiële programma van de chemische industrie dat zich op duurzaam ondernemen richt, zijn zichtbaar rondom de stalen hekken; er is een groengordel aange plant die overlast naar de omgeving helpt re duceren. „We werken continu om de impact op het milieu terug te dringen, en natuur en industrie kunnen elkaar daarin ook ondersteu nen", benadrukt Van Houwelingen. Deze Res ponsible Care komt in het bodemsanerings project tot uitdrukking: met behulp van 240 populieren kan met dioxaan vervuild grond water door de wortels worden opgezogen en zal het via de bladeren bij daglicht afbreken en verdampen. De donatie aan Staatsbosbe heer getuigt eveneens van een duurzame vi sie; daarmee werd een boerderij aangekocht en omgebouwd tot multifunctioneel bezoe kerscentrum, met een boomgaard voor hoog- stamfruit in de achtertuin: „Dit partnerschap is een voorbeeld van hoe het óók kan tussen natuurorganisaties en het bedrijfsleven: het ge bied ontsluiten en bewoners, toeristen en scholieren kunnen de locatie gebruiken als uit valsbasis voor excursies. Zo versterken we de kwaliteit van deze leefomgeving." Genietend kijkt hij om zich heen. Hij ziet zich hier al rondstruinen, grinnikt hij. Opa Cees met een ondernemende dreumes: „Want wat wij hier met elkaar doen, biedt uiteindelijk voor ieder een nieuwe mogelijkheden in de toekomst." BRAAKMAN In de luwte van het riet weerspiegelen kreken een heldere lucht. Zonlicht strijkt langs de oevers, waar honderden ganzen scharrelen. In de drassige wei den wippen witte konijnenstaartjes op. „Hier kan mijn dochter niet meer langs", lacht Cees van Houwelingen (51). Hij manoeuvreert soepel tussen klaphek jes door die wilde paarden binnen de omhei ning houden. Hij wordt over vijf weken groot vader en kijkt er tot zijn eigen verwondering reikhalzend naar uit: „Mijn vrouw en ik lijken ons nu méér te verheugen dan toen wijzelf vijfentwintig jaar geleden haar, de nu aan staande jonge moeder, verwachtten. Dat von den we normaal. Dit ervaren we als bijzon der." In de verte, achter de nog winterse bomen, wolken de pluimen uit de koeltorens van Dow Benelux. Dat natuur en industrie elkaar raken, is hier in de Braakman niet alleen goed te zien, maar ook de uitgevoerde natuurinven- tarisaties op het fabrieksterrein in 2007 en 2011 zorgden voor verrassingen, vertelt hij. Op een hoge opslagtank nestelt al jaren een terug kerend paartje slechtvalken; er zijn veel vlin dersoorten aangetroffen en tussen de contai ners en loodsen bloeien wilde orchideeën. Van Houwelingen komt uit Spijkenisse, ver huisde na zijn studie chemische technologie van Delft naar Terneuzen en is nu ruim zeve nentwintig jaar bij Dow in dienst. Zo groeide hij mee met de op een na grootste productielo catie van een internationaal concern waar in novatie en duurzaamheid in de visie omschre ven staan, en dat in de afgelopen decennia flink uitbreidde, zowel wereldwijd als langs de Braakmanhaven in de Nieuw-Neuzenpol- der: „Ik hoop hier tot mijn pensioen te blij ven. Middenin alle ontwikkelingen. We com bineren wetenschap en technologie om onze processen en producten te verbeteren, zodat bijvoorbeeld de energie- en waterbehoefte er van wordt teruggebracht en onze producten, via onze klanten, kunnen helpen om de kli maatinvloed terug te dringen. Waar je ook kijkt, hebben wij raakvlakken." Tussen de verzaagde boomstammetjes langs het pad, met uitzicht op schoorstenen en voor bijschuivende scheepscontouren in de verte, wijst hij hoe het gebied in de vroege middel eeuwen een natuurlijke scheiding vormde tus sen het oosten en het westen van Zeeuws-Vlaanderen. De Braakman, die oorspronkelijk Dullaert heette, ontstond toen verschillende stormvloe den de voormalige slikken en schorren over stroomden: „In die jaren was er nog een open verbinding tussen de Dullaert en de Honte, de latere Westerschelde. Maar door de omrin gende inpolderingen vanaf de negentiende eeuw en het sinds 1924 overal aangeplante En gels slijkgras, kwam de aanslibbing in een stroomversnelling. In de zomer van 1952 is de Natuur en industrie kunnen elkaar raken door Jacoline Vlaander Cees van Houwelingen foto Jacoline Vlaander Het natuur- en wandelgebied rond Dow maakt deel uit van de ecologische hoofdstructuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42