32 ZEELAND TOEKOMST ENERGIEBEDRIJF Met de verkoop van afvaldochter Indaver en windpark Kreekraksluis wil energiebedrijf Delta financieel aansterken. Delta hoopt zo drie magere jaren zonder kleerscheuren door te komen. Na mislukte avonturen in de zonnecellen en de biodiesel heeft ook de crisis Delta geraakt. De vraag naar energie is gedaald en door de import van gesubsidieerde groene stroom renderen con ventionele energiecentrales zoals de gasgestook te Sloecentrale nauwelijks. Delta voorziet nog drie moeilijke jaren op de energiemarkt. Reden om de aandeelhouders te waarschuwen dat er mogelijk geen dividend kan worden uitgekeerd. „We hebben overigens niet gezegd dat we geen dividend uitkeren, wel dat het moeilijk wordt. Of we over 2014 dividend uitkeren, kan ik nog niet zeggen. Dat weten we pas eind mei", zegt al gemeen directeur Arnoud Kamerbeek. De aandeelhouders bemoeien zich nadrukkelij ker met de toekomst van het Zeeuwse energiebe drijf. Tot nu toe overleeft het in energieland rela tiefkleine Delta doordat het op meer schaakbor den speelt: energie, water, multimedia en afval. De financiële risico's zijn echter toegenomen. Hoe lang kan Delta het nog op eigen kracht red den?, vragen ze zich af. De aandeelhouders heb ben het heft in handen genomen door een aan deelhoudersstrategie op te stellen. Drie scena rio's moesten worden onderzocht: ongewijzigd zelfstandig doorgaan, fusie met (bij voorkeur) Eneco en verkoop in zijn geheel of van onderde len. Dat gebeurde door de Gamma-groep: Raad van Bestuur, Raad van Comissarissen en vier vertegenwoordigers van de aandeelhouders. Algemeen directeur Arnoud Kamerbeek maakte in september vorig jaar bekend dat Delta als zelf standig bedrijf doorgaat. Een conclusie die bin nen de Gamma-groep was getrokken. Kamer beek trad naar buiten nadat de PZC had gemeld dat de fusiegesprekken met Eneco waren ge strand. Breekpunt was de kerncentrale die Ene co niet vindt passen bij zijn groene profiel. Ver- We hebben overigens niet gezegd dat we geen dividend uitkeren. Wel dat het moeilijk wordt volgens liet Kamerbeek in een interview met de PZC weten dat afvaldochter Indaver in de etala ge staat. Dat leidde tot tumult in de Staten, die zich gepasseerd voelden. Het politieke tumult kostte uiteindelijk president-commissaris Daan van Doorn de kop. Sindsdien heeft de Gam ma-groep de strategieën van zowel het energie bedrijf als de aandeelhouders minutieus doorge nomen. Conclusie: er zit geen ruis tussen. Het rapport van de Gamma-groep is gistera vond naar de aandeelhouders gestuurd. De kern: Delta gaat zelfstandig verder. Fusie (met Eneco) is lastig, vooral vanwege de kerncentrale. Boven dien zou Zeeland bij fusie mogelijk honderden banen verliezen, omdat veel personeel wordt verplaatst naar Rotterdam. Verkoop van Delta als geheel verlost de aandeelhouders van alle fi nanciële risico's, maar kost waarschijnlijk Zee land nog meer banen dan fusie, zeker als Delta in onderdelen wordt verkocht. Op dit moment is verkoop niet interessant, omdat de energietak weinig zal opleveren, blijkt uit het Gamma-rap port. „Maar dat wil niet zeggen dat het er nooit van komt. We houden alle opties open", zegt Ka merbeek. Om zelfstandig te overleven, moeten wel wat hendels worden omgezet. Kamerbeek: „We gaan onderdelen verkopen die we niet per se in bezit moeten hebben. Zo hebben we onze afval dochter Indaver in de etalage gezet. Indaver heeft groeiambities die het binnen Delta min der goed kan verwezenlijken. Er is veel belang stelling voor Indaver. We hebben vijf bieders ge selecteerd. Eind deze maand verwachten we hun bindende bod. We hopen in het tweede kwartaal een besluit te nemen, nadat de aandeel houders zich erover hebben uitgesproken." Dat is Delta namelijk verplicht bij investeringen en verkopen boven de 55 miljoen euro. Ook het Windpark Kreekraksluis is een bedrijfsonder deel dat de deur uit mag. Dat moet ergens tus- We hebben in een jaar tijd onze schuld teruggebracht van 633 naar 559 miljoen euro. Dat is best een prestatie sen de 55 en 70 miljoen opleveren. De klapper moet komen van de verkoop van Indaver. Met de opbrengst wil Delta 50 tot 100 procent van zijn schulden aflossen, zegt Kamerbeek. „We zijn tevens bezig om onze kosten te verminde ren. Zo hebben we in een jaar tijd onze schuld teruggebracht van 633 naar 559 miljoen euro. De 74 miljoen euro is uit de operationele kasstroom gekomen. Dat is best een prestatie." Delta wil ook meer winst halen uit de verkoop van zijn producten. „Delta is een sterk merk, waar we nog meer uit kunnen halen. We heb ben om die reden van de de afdelingen Energie en Multimedia één unit gemaakt. We werken aan nieuwe producten waar onze klanten iets mee opschieten. Ook willen we toe naar één klantencontact, dat werkt efficiënter." Kost dat banen? „Er is geen sprake van een reorganisatie. Ik sluit echter niet uit dat er mogelijk een aantal banen verloren gaat." De kerncentrale blijft in bedrijf tot eind 2033, maar hoe zit het met de andere energiecentrales van Delta. „Zoals bekend sluit de kolencentrale per 1 januari 2016. We studeren nog op een plan om de centrale om te bouwen tot een biomassa centrale, die wordt gevoed door reststromen van bedrijven in de provincie. Of dat plan haal baar is, hangt af van de vraag of we er subsidie voor kunnen krijgen." „We stoppen sowieso met kolen, we zetten in op C02-reductie en duurzaamheid. Zo gaan we op termijn de groe ne stroom afnemen van Gemini II, het wind park dat ten noorden van Ameland wordt ge bouwd. Ook kijken we of er voor ons een rol is in het consortium dat interesse heeft in de bouw van een windpark voor de Zeeuwse kust." „Delta zal ook scherper kijken naar centrales die verlieslatend zijn. De Elsta-centrale in Hoek gaat er in 2018 uit. Het rendement van de gasge stookte Sloecentrale moet omhoog. Het is raar dat die stilstaat, terwijl vervuilendere kolencen trales mogen doordraaien. Daarom zijn wij te gen afschaffing van de kolenbelasting. We wil len de Sloecentrale inzetten om onze zuiderbu ren van gas te voorzien. We dingen mee naar de ze opdracht. België zit te springen om energie uit Nederland, maar de vraag is of dat van Euro pa mag. Eind maart weten we hopelijk meer." Er hangt nog een zwaard van Damocles boven Delta: gedwongen splitsing van het energiebe drijf en het netwerkbedrijf, waartegen Delta als ook Eneco zich verzet. Als Delta het netwerkbe drijf moet afstoten, betekent dat het einde van het energiebedrijf. Het wordt dan financieel te wankel en zal in onderdelen moeten worden verkocht. De Hoge Raad doet 20 maart uit spraak. De advocaat-generaal adviseert positief voor Delta. Hij suggereert een gerechtshof op nieuw te laten beoordelen of het fair is dat Delta (en Eneco) zijn netwerkbedrijf moet prijsgeven. Elke cent telt nu bij Delta door Frank Balkenende AANLEIDING KOERS POLITIEK TUMULT Arnoud Kamerbeek, algemeen directeur Delta ZELFSTANDIG DOOR FINANCIEEL GEZOND Arnoud Kamerbeek, algemeen directeur Delta ENERGIECENTRALES SPLITSINGSWET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32