'We waren even verbaasd als iedereen over de wietkweek' 'Verzilting hoeft geen bedreiging te Sportproject Veerse zijn maar juist een nieuwe kans' scholen weer van start 66 Het publiek dat daar stopte, de auto's, het was toch een beetje dubieus 66 Het is voor ons echt een uitdaging om mee te doen aan de actie 66 In de les heeft onze leraar veel verteld over Zuid-Soedan 30 WALCHEREN 24 MEIDEN 24 UUR ZONDER ETEN Landelijke start goede doelactie Zip Your Lip bij CSW Van de Perre in Middelburg Vorige week donderdag maakte de politie bekend dat er twee mannen waren aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een wietkwekerij in het Goese Meer, de rijkeluiswijk van Goes. Een woning aan de Kropkreek, één van de doodlopende 'lobben' aan de doorgaande Goese Meer- laan, stond vol planten. De politie was getipt en agenten zagen don derdagochtend rond zes uur een auto bij de woning wegrijden. De personenauto werd op de Oude Zeedijk in Kattendijke gecontro leerd. De twee inzittenden, een man (45) uit Kruiningen en een 28-jarige man uit Goes werden aangehouden, vanwege hun ver moedelijke betrokkenheid bij de kwekerij. Bij onderzoek in de woning trof fen de agenten drie kweekruim- ten aan. De hennepplanten waren reeds geknipt; bijna twintig kilo gram natte henneptoppen en ook werden ruim vierhonderd potten waarin hennepplanten waren ge kweekt gevonden. Het is deze winderige dinsdagoch tend stil in het Goese Meer, veel mensen zijn naar hun werk. Aan de Kropkreek is op het eerste ge zicht absoluut niet te ontdekken in welke woning de kwekerij zich heeft bevonden. Bij opvallend veel huizen is de vitrage gesloten, op zich ook wel weer verklaar baar, want zo hebben eventuele kwaadwillende pottenkijkers min der zicht op dure spullen. Een buurtbewoonster die wel thuis is, maar niet met haar naam in de krant wil, weet om welke woning het gaat. Het heeft haar aan de ene kant verbaasd dat er wiet werd gekweekt in haar straat, anderzijds ook weer niet. „Het heeft een tijd te koop ge staan, daarna is het verhuurd. De huurders waren normaal ogende mensen, maar er werden wel eens vraagtekens gezet bij wat er ge beurde. Het publiek dat daar stop te, de auto's, het was toch een beetje dubieus." De bewoonster voelt zich niet onveiliger nu dit ook in haar buurt gebeurt, zegt ze. Dat zegt ook bestuurslid Tineke Janse van de Bewonersvereniging Goese Meer. „We waren even ver baasd als iedereen, maar blijkbaar gebeurt het. We hadden er geen last van, maar het is toch jammer en vervelend." Janse vindt niet dat wietkweek een teken is dat de wijk achteruit gaat. „Nee hoor, he lemaal niet. Er is ook geen sprake van abnormale doorstroming." Volgens makelaarsvereniging NVM is het Goese Meer de 'minst dynamische' wijk van Zeeland, wat betekent dat woningen rela tief lang te koop staan; gemiddeld 732 dagen. Volgens huizensite Funda wachten er momenteel een kleine dertig woningen op een nieuwe eigenaar. Janse vindt dat niet veei, gelet op het totaal van vierhonderd dat de wijk telt. Zo jong uitgehuwelijkt worden moet een nachtmerrie zijn MIDDELBURG - De luchtbedjes wor den uitgerold. In de kooi in de gro te hal van de scholengemeen schap CSW Van de Perre hebben 24 meiden zich zojuist geheel vrij willig voor 24 uur laten opsluiten. Een jonge CSW-leerling kijkt naar de dames achter de bouwhek- ken. „Maar wat als ze nu naar de wc moeten?" Docent Martin Hof man kan hem geruststellen. „Af en toe mogen ze er even uit om naar het toilet te gaan." Hofman is op zijn school sinds jaar en dag de drijvende kracht achter de jaarlijkse actie Zip Your Lip, waarbij leerlingen 24 uur lang niets eten en daarmee spon sorgeld binnenhalen. Als het gaat om de opbrengst, staat de CSW steevast in de top van de ranglijst. Juist daarom is de CSW uitgeko zen voor de landelijke kick off van de actie, die dit jaar aandacht vraagt voor de situatie van meis jes in Zuid-Soedan die op jonge leeftijd worden uitgehuwelijkt. „Normaal gesproken is 24 geen ju bileumjaar, maar voor Zip Your Lip is 24 wel heel symbolisch. Daarom, 24 meisjes op 24 februari 24 uur in een kooi", legt Hofman uit. Alle leerjaren zijn vertegenwoor digd in de kooi, van 1 gymnasium tot en met 6 vwo. Het kostte Hof man geen enkele moeite om vrij willigers te vinden. Zelfs na 24 keer is het enthousiasme voor de actie groot. En de ouders hoeven zich geen zorgen te maken. Via het internet worden ze van uur tot uur op de hoogte gehouden. Bij verzilting neemt het zoutge halte van de bodem geleidelijk toe. Samenwerkende partijen DLV Plant, ZLTO, Saeftinghe Zilt en restaurant de Kromme Water gang zoeken daarom naar nieuwe kansen voor zilte en traditionele groenten. De komende vier jaar worden er groenten geteeld en on derzocht op een testlocatie bij Saeftinghe Zilt in Nieuw-Namen. „Je moet bij zilte groenten den ken aan lamsoor, oesterblad, zee venkel, strandbiet en hertshoorn weegbree", vertelt projectleider Cor van Oers. De traditionele planten die worden geteeld op zil te grond zijn uien, koolsoorten, bieslook, asperge, aardappel en mogelijk ook quinoa. „We gaan Komende vier jaar worden zilte groenten geteeld en on derzocht op testlocatie in Nieuw-Namen kijken of ze onder zoute invloed nog steeds groeien en misschien ook een specifieke smaak krij gen." Naast het landbouwkundige onderzoek, is er ook een marke tingaspect aan het project verbon den. „We willen kijken waar de kansen liggen en wat de consu ment van deze groenten vindt. Zo gebruikt de Kromme Watergang al veel zilte groenten." Op donderdag 5 maart zal Kees van Beveren, gedeputeerde van de provincie Zeeland voor land bouw, de testlocatie om 14.30 uur openen. De eerste plantjes gaan onder zijn toeziend oog de Zeeuwse, zilte grond in. Met een speciale pas kunnen leer lingen van de groepen drie tot en met acht bij dertig sportverenigin gen meetrainen in april en mei. Op die manier kunnen zij kennis maken met verschillende takken van sport. Naast Veerse sportver enigingen doen ook clubs uit Vlis- singen en Middelburg mee. Projectleider Wilbert Koole: „Het is de zesde keer dat we dit doen. Voor sporten die niet in de ge meente Veere worden aangebo den, kunnen de kinderen terecht in Vlissingen en Middelburg. Bij voorbeeld voor basketbal, atletiek, waterpolo en wedstrijdzwem- men. De kinderen schrijven zich in op hun school en ik stuur die aanmeldingen door naar de deel nemende sportverenigingen." De leerlingen krijgen een boekje met informatie over het project en de clubs die meedoen. Koole deelt die morgen en vrijdag uit op de dertien scholen. Vorig jaar de den 175 van de in totaal 990 Veer se basisschoolleerlingen mee. Ook villawijken als het Goese Meer in Goes zijn niet meer veilig voor henneptelers, foto Marcelle Davidse Voor door Luc Oggel GOES - Hennepkweek. Je verwacht het in achterstandsbuurten, niet zo snel in een villawijk. Toch ontko men ook de plekken waar 'op stand' wordt gewoond niet meer aan die vorm van criminaliteit. Buurtbewoonster Anna Breunesse Juliëtte Meeuwsen Anna Geluk door Theo Giele door Sophie Stockman TERNEUZEN - Het project Nieuwe Zeeuwse Zilte Kansen gaat vanaf 5 maart uitwijzen of verzilting van de grond mogelijkheden biedt in plaats van een bedreiging. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Zo'n duizend leerlin gen van dertien Veerse basisscho len kunnen vanaf april weer mee doen aan het project SportDoe- Mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30