Oude PSD-boot kan in Vlissingse Dokhaven Buurtzorg gaat ook aan Klaverblad betreurt afhaken van de slag in Arnemuiden Vlissingen bij het zorgmeldpunt 28 WALCHEREN GEZONDHEIDSZORG Minister Schippers verlangt dat iedereen de schouders zet onder het maken van een toekomstplan. Het stalen schip mag van de ge meente Vlissingen in de Dokha ven liggen, mits het 'een meer waarde voor het Scheldekwartier oplevert'. De gemeente staat niet onwelwillend tegenover 'passen de horeca' naast een museale func tie. Een exacte locatie in de Dok haven is nog niet bepaald. Donkere wolken pakken zich ech ter samen boven dit uniek stukje Vlissings erfgoed. Dat ligt nu on der de naam partyschip Willem Jan te verkommeren aan de Panne- koekendijk in Zwolle. Arjan van Gelder van de werkgroep, die vo rig jaar een actie startte om het schip naar Vlissingen te halen: „Het is daar al twee jaar buiten ge bruik. Met pijn in het hart zien we de conditie achteruit gaan. De staat is nu nog goed. Het is in 2007 gedokt en gecertificeerd. Dat moet opnieuw en dat zou in Urk kunnen gebeuren. Groot pro bleem is dat er nog een kleine hy potheek op rust. De bank geeft Veerboot MS Oosterschelde wacht op terugkeer naar Vlissingen. De Dokhaven zou dan thuishaven worden tot 1 april de tijd, daarna gaat het de openbare verkoop in. En dan....? Een schroothandelaar? Het zou dramatisch zijn als dit unieke schip, grotendeels in originele staat, tot conservenblikjes wordt verwerkt." Er gloort nog hoop aan de hori zon. De werkgroep is inmiddels in gesprek met de Zwolse vast goedondernemer die het schip on langs kocht. Van Gelder: „Hij is niet geïnteresseerd in het schip zelf, maar wil de ligplaats verder ontwikkelen. Hij staat positief te genover ons. Mits hij garanties van een financier, gemeente dan- wel provincie krijgt. Wij zouden op die manier wat langer de tijd krijgen om een serieuze koper te vinden of om het zelf te kopen. Hij zou het aan ons willen verko pen zonder er winst op te maken. Hij ziet de historisch waarde van het schip en wil meewerken aan de terugkeer van de veerboot naar thuishaven Vlissingen. We zijn nu heel druk bezig om investeer ders te vinden." De veerboot werd in 1933 bij de Schelde gebouwd voor de Provin ciale Stoomboot Diensten (PSD) en voer op Kats-Zierikzee en Ter- neuzen-Hoedekenskerke. Vanaf 1972 was het in gebruik als restau rantschip. In Vlissingen zou het als museumschip gecombineerd met horeca, een nieuw leven krij gen. Van Gelder: „Er zijn nu twee Vlissingse ondernemers serieus geinteresseerd. Maar ja, Zwolle is te ver van hun bed." De werk groep zit al rond de tafel met Stichting Scheepsbouwgeschiede- nis Vlissingen en Stichting Mari tiem Erfgoed Vlissingen. Een half uurtje later dan gepland zwaait de deur open. Opgeruimd als al tijd en met een gulle lach stapt minister Edith Schippers naar buiten. De achterblijvers proberen de wach tende journalisten in het provin ciehuis te ontlopen. Maarten Rutgers, interim-direc teur van ZorgSaam, heeft even niet in de gaten in welke fuik hij loopt. „Ik heb niets te zeggen", verklaart hij tegen het journaille. Hij keert om en beent weg. On dertussen steekt Schippers haar hoofd om de hoek van een andere deur. „Even kijken in wat voor mooie zaal jullie zitten hoor", roept ze ontspannen tegen het da gelijks provinciebestuur dat zit te vergaderen. Terwijl Schippers journalisten te woord staat, zeg gen mensen die bij de vergade ring waren dat ze met de vuist op tafel heeft geslagen. Zelf ontkent ze dat. Wel wil ze dat er binnen drie maanden een plan ligt. Is het zo erg met de Zeeuwse zorg dat u zich niet veilig voelt? „Ik voel me veilig. Zeeland heeft twee goed functionerende zieken huizen. Als er iets met mij ge beurt, worden alle aanrijtijden ge haald. En er is voldoende zorg aan wezig. Maar ik wil dat de Zeeuw se gezondheidszorg over tien jaar ook nog veilig is." Denkt u dat het mis gaat? „Er kan veel meer dan er nu ge beurt. In een krimpregio heb je geen ziekenhuizen nodig die met elkaar concurreren, maar die sa menwerken. Dat geldt ook voor huisartsen, ouderenzorg en ge meenten. Alle partijen in de Zeeuwse zorg heb je nodig om een goede zorg voor nu en in de toekomst te organiseren." De samenwerking is beroerd? „Het is te negatief om te zeggen dat samenwerking niet van de grond komt. Ik zie hier voorbeel den die ik in de rest van het land niet zie. Zoals de probleemloze sa menwerking tussen verloskundi gen en gynaecologen in één maat schap in Zeeuws-Vlaanderen." Wie gaat afdwingen dat beter wordt samengewerkt? „Het is een illusie dat er één par tij als een wervelwind door Zee land gaat en dat het daarna alle maal in orde is." De grootste zorgverzekeraar? „CZ moet zorgen dat goede zorg wordt ingekocht. Zij kan dus ei sen stellen. Als CZ bijvoorbeeld niet inkoopt bij een kliniek, dan heeft die ook geen business. We leven niet in een onbewoonde we reld. Om Zeeland heen zitten al lerlei ziekenhuizen." Zorgverzekeraar CZ is bezorgd dat specialisten vertrekken uit ziekenhui zen en klinieken oprichten. U ook? „Dat is zeker een aandachtspunt. Want in een ziekenhuis wordt juist samengewerkt. Iedereen moet nadenken over hoe de zorg op de meest patiëntvriendelijke manier kan worden georgani seerd. Voor nu en straks. We zit ten hier niet voor de instellingen, maar voor de patiënt." Eigenbelang opzij zetten doet pijn. „Binnen drie maanden kom ik te rug en dan bespreken we een toe komstplan. Daarin moeten keuzes gemaakt worden en dat is altijd moeilijk. Iedereen moet inleve ren. En iedereen moet zijn schou ders eronder zetten. Dat gaat ge woon gebeuren." Het team wil actief zijn in Arne muiden, Kleverskerke en Nieuw en Sint Joosland. Buurtzorg Ne derland werkt volgens het princi pe van de 'ouderwetse' wijkver pleegster. De teams zijn zelf ver antwoordelijk voor de planning en uitvoering van de werkzaam heden. De inmiddels ruim zeven honderd Buurtzorgteams worden ondersteund door een regiocoach en een klein landelijk hoofdkan toor dat is gehuisvest in Almelo. Arnemuiden wordt het 22e thuis zorgteam van Buurtzorg in Zee land. Het team Arnemuiden be staat uit Lia Zwemer, Andrea de Jonge, Petra van den Berge en Maaike van de Ketterij. De thuis basis van het team wordt hun kan toor aan de Van Vollenhoven- straat 14a. Dat wordt op 9 maart officieel geopend door wethouder Saskia Szarafinski. „We denken dat we de zorg goedkoper en be ter georganiseerd kunnen aanbie den", zegt Andrea de Jonge. De teamleden wonen in Arnemui den en Nieuw- en Sint Joosland. Directeur Ad van de Kreeke zei dat gisteren voor de onderteke ning van het contract met de wet houders Chris Maas (Veere) en Saskia Szarafinski (Middelburg). Ook Szarafinski vindt het jammer dat het niet gelukt is op Walcher- se schaal samen op te trekken. Wethouder Albert Vader (Vlissin gen) laat in een reactie weten dat hij vindt dat mensen die klachten hebben, daarvoor bij Porthos moe ten zijn. Ook geeft hij aan dat de gemeente geen geld heeft om zo'n meldpunt te ondersteunen. „Als ik moet kiezen tussen een meldpunt en het open houden van een consultatiebureau, dan kies ik voor het laatste." Als er Vlissingers naar het meld punt bellen, worden ze wel te woord gestaan, verzekerde Van de Kreeke. Maar het Klaverblad zal niet de gemeente op de hoogte brengen van wat er speelt. Vlis singse klachten kunnen wel door gespeeld worden naar bijvoor beeld de inspectie. Het meldpunt is voorlopig tot eind dit jaar operationeel. Of het daarna wordt voortgezet is nog niet bekend. Bij het meldpunt kunnen mensen laten weten wel ke ervaringen ze hebben met zorg en ondersteuning. Sinds begin dit jaar zijn de gemeenten daar ver antwoordelijk voor. Het Klaver blad gaat maandelijks de gemeen ten Middelburg en Veere informe ren over wat er gemeld wordt over zorg en ondersteuning. „In dien noodzakelijk wordt direct aan de bel getrokken." ^aigp£jgi, hl-U. Ik wil dat de Zeeuwse zorg veilig blijft' door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - Een voorlopige lig plaats aan de Vlissingse Dokhaven onder de Scheldekraan en vervol gens definitief in het Dokje van Per ry. Dat is het ideale toekomstscena rio van de Werkgroep PSD.net voor de voormalige veerboot MS Oosterschelde. door Jeffrey Kutterink Minister Edith Schippers foto Lex de Meester De oude veerboot MS Oosterschelde. foto PSDnet.nl ARNEMUIDEN - Op 1 maart gaat in Arnemuiden een team van Buurt zorg aan het werk. Dat bestaat uit vier (wijk)verpleegkundigen en werkt als kleine, zelfstandige een heid. door Emile Calon MIDDELBURG - Patiëntenorganisatie Klaverblad Zeeland betreurt het dat de gemeente Vlissingen uitein delijk besloten heeft niet mee te doen met het gezamenlijke meld punt dat de andere twee Walcher- se gemeenten bij de instantie heb ben ondergebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28