Plan brandweer deels aangepast <Sl Provincie blijft achter riante 57-plus regeling voor ambtenaren staan Moederdieren J'f M Mm 66 Nu zijn er posten waar overdag niemand is. Dat is slechts Politie haalt met groot vertoon drie verdachten van de aanslag in de Iepenlaan uit hun huis. 66 Ik spreek voor veel bewoners: het is niet fijn dat de wijk wordt afgespiegeld als een getto 66 Je hakt een hoofd van het monster af en er groeien er twee terug. Onbegonnen werk 26 ZEELAND POLITIEACTIE woensdag Op de redactievloer heerst een gespan nen sfeer. De colle ga's zijn wat minder lacherig dan normaal. Bang bijna, lijkt het. Nu brengen verkiezingen altijd wel gevoelens van spanning met zich mee. Het zijn tenslot te hectische weken waarin poli tici vechten om de aandacht van de pers. Is het niet een lan delijk kopstuk dat voor een ge likt persmoment langskomt, dan is het wel een lokale politi cus die Rupsje Nooitgenoeg voorleest op het kinderdagver blijf. Drukke dagen, logisch dat dat stress geeft. Maar dat is het nu niet. Nu is het duidelijk anders, heel anders. Ik lees de zorgelijke gezichten van de collega's. Smachtend naar het moment dat de win naar bekend is en het er op zit. Nog een paar nachtjes nauwe lijks slapen en we weten wie de PZC-babyverkiezing wint. Het zal niet de leukste baby van Zeeland zijn, want ik weet toevallig dat die niet meedoet aan de verkiezing. Maar toch. De titel Leukste Ba by van Zeeland. Daar doen men sen veel voor. Heel veel. Fraude... Och dat is zo'n bela den term. Laten we liever spre ken van wondertjes. Zoals een bedrijf met veertig werkne mers dat duizend unieke mail adressen heeft, dat al die adres sen op dezelfde baby stemmen en dat in een paar uur tijd. Om de strijd eerlijk te houden, sluiten we dergelijke wonder tjes uit. Wat weer uiterst felle reacties van moeders en oma's uitlokt die zeker weten dat wij juist degenen zijn die fraude ren. Alsof we er belang bij heb ben dat een bepaalde baby wint... Het levert bijzonder gedreven mailtjes op. We blijven beleefd. We hebben genoeg National Geographic gekeken om te we ten dat we moeten oppassen voor moederdieren met kroost. Ik lees de paniek in de ogen van collega's wanneer de deur naar de redactie opengaat. Wie komt er binnenstormen? Een verwarde jongeman, een ver dwaalde jihadist of toch die ver ongelijkte jonge moeder? Directeur Gerrie Ruijs van de Vei ligheidsregio Zeeland (VRZ) heeft evenwel niet de illusie dat de Rapportage Maatwerk Brand weerzorg nu opeens op de volle instemming van de afzonderlijke gemeenteraden kan rekenen. Het uitgangspunt blijft namelijk dat acht kazernes verspreid over de provincie moeten sluiten. En dat allemaal om een betere spreiding van de brandbestrijding te kun nen garanderen, benadrukt Ruijs. „Nu zijn er posten waar overdag niemand is. Als burger denk je dat het goed geregeld is in jouw omgeving. Maar dat is slechts een schijnveiligheid." Dicht gaan op termijn de kazer nes in Domburg, Kerkwerve, 's Heer Arendskerke, Baarland, Dreischor, Wissenkerke, Zuiddor- pe en Nieuw-Namen. De feitelij ke sluiting gebeurt 'in afstem ming met de betreffende posten' en pas wanneer de dekking door andere posten in de omgeving is overgenomen, zo staat in het voor stel waar het algemeen bestuur van de veiligheidsregio morgen over vergadert. De aanpassing waar Ruijs het over heeft, concentreert zich op drie hoofdonderdelen. De voorge- - ft schijnveiligheid nomen samenvoeging van de pos ten Domburg en Westkapelle in de nieuwe post Aagtekerke gaat niet door. Domburg gaat daarente gen op in Oostkapelle. Westkapel le blijft operationeel. De posten Sint-Maartensdijk en Wemeldin- ge behouden een tankautospuit voor 6 (in plaats van de moderne 4) personen. En het gespecialiseer de hulpverleningsvoertuig dat aanvankelijk vanuit Goes in Zie- rikzee zou worden gestationeerd, gaat nu eerst naar Kerkwerve en later naar de nieuwe (gecombi neerde) uitruklocatie aan de rand van Zierikzee. De herschikking bespaart een half miljoen euro op jaarbasis. De VRZ moet voor 2020 nog een gat dichten van 2,2 miljoen euro. DE FEITEN TERNEUZEN - „Och, zijn er drie op gepakt? Goed hoor, maar die ben de in de stad is als de Hydra van Lerna. Je hakt een hoofd van het monster af en er groeien er twee terug. Onbegonnen werk, me vrouw." De Indische oude dame heeft ge sproken. Haar laconieke reactie is tekenend voor die van velen in de wijk Triniteit in Terneuzen. Daar wordt dinsdagochtend wat lauw- tjes gereageerd op het nieuws dat die ochtend drie verdachten zijn opgepakt naar aanleiding van de schietpartij, op 16 december in de Iepenlaan in hun wijk. Daarbij werd een 27-jarige man van Antil liaanse afkomst onder vuur geno men. Hij was net die dag vrijgela ten nadat hij voor onderzoek had vastgezeten naar aanleiding van de moord op een andere Antilli aan uit Terneuzen, Gideon Ver helst. 'Beer', zoals Verhelst door zijn vrienden werd genoemd, is de eer ste dode in een al tientallen jaren durende vete tussen twee groe pen in Terneuzen. Waar die vete al die jaren geleden op de Antil len om is begonnen, niemand wil het zeggen, of weet het simpel weg niet. De groepen die nu te- genover elkaar staan, bestaan uit diverse nationaliteiten. „Ben je be vriend met de één, dan ben je au tomatisch de vijand van de an der", wordt in de straten van Ter neuzen gesteld. „Rot toch op joh", een donkere twintiger op het Wilgenplatsoen is niet van zins ook maar één vraag te beantwoorden over de zaak Iepenlaan. Hij sjokt weg, kijkt nog eens achterom en mom pelt hoofdschuddend. De bewo ners van Triniteit zijn over het al gemeen genomen niet praterig. En zich met naam en toenaam be kend maken? Geen haar op hun hoofd. Een jonge moeder, met haar peu ter in de buggy op weg naar de Al- di in de wijk, wil over de kwestie zelf niks kwijt. „Ik hoop dat de po litie die negatieve spiraal door breekt. Je kunt je er als burger maar beter ver buiten houden. Ik wil alleen even zeggen, en ik denk dat ik spreek voor heel veel bewoners hier uit de buurt, dat het niet fijn is dat onze wijk steeds wordt afgespiegeld als een soort getto. Ja, er wonen onfrisse figuren en die verpesten het voor de rest." De Indische dame mengt zich in het gesprek: „Tegen onverschillig heid van de jeugd is geen kruid gewassen, mevrouw." „Waarom hebben wij een vertrek- regeling getroffen voor 160 ambte naren?", legt gedeputeerde Kees van Beveren (Financiën, CDA) nog maar eens uit. „Omdat we vier jaar geleden te veel personeel hadden en ook fors moesten be zuinigen. De rechter zegt dat dit terecht is." Dat de provincie door die zelfde rechter dan toch in het ongelijk is gesteld en die 16 mil joen euro aan de fiscus moet beta len, komt omdat de uitwerking van de regeling verkeerd wordt uitgelegd, zegt Van Beveren. Maar waar het de fiscus net zo goed om gaat, is de morele discus sie. Kan een overheid 160 ambte naren met 70 procent van hun loon een vroeg pensioen laten ge nieten, terwijl de regering van ie dereen juist langer doorwerken eist? Wat zeker zo zwaar mee speelt, is dat bedrijven bij verge lijkbare reorganisaties mensen moeten ontslaan. Personeel van Thermphos en Zalco kwam bedui dend minder mooi weg, realiseert gedeputeerde Ben de Reu (Econo mie, PvdA) zich. „Bij het faillisse ment van Thermphos was geen geld over voor het personeel. Dat is héél asociaal. Moeten wij dan ook asociaal zijn?" Andere bedrij ven, De Reu noemt Phillip Morris en Philips, bieden hun medewer kers vergelijkbare vertrekregelin- gen als die van de provincie aan. George van Heukelom (Personeel, SGP): „Veel van die ambtenaren hebben meer dan 30 jaar voor ons gewerkt. Die kan je toch niet zo maar buitenprikken!" Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde middelburg - „We hebben een extra rondje langs de burgemees ters gedaan en nog eens goed naar hen geluisterd. En dat heeft in een aantal gevallen geleid tot een aan passing van het plan." Gerrie Ruijs, directeur VRZ 'Doorbreek die ZONDAG 30 NOVEMBER De 23-jarige Gideon Verhelst komt om bij een schietpartij in het centrum van Terneuzen. Een 27-jarige Terneuzenaar raakt lichtgewond en wordt aangehou den na behandeling in het zie kenhuis. Het Team Grootschalig Optreden onderzoekt de zaak. WOENSDAG 3 DECEMBER Een 25-jarige Terneuzenaar wordt in Amsterdam aangehou den voor betrokkenheid bij de schietpartij. DONDERDAG 11 DECEMBER De ouders van Gideon Verhelst roepen in de krant op tot ver zoening tussen beide groepen. DINSDAG 16 DECEMBER De 27-jarige Terneuzenaar komt op vrije voeten en wordt de zelfde avond neergeschoten in de lepenlaan in Terneuzen. Hij loopt en dwarslaesie op en kan waarschijnlijk nooit meer lopen. Burgemeester Lonink wijst de stad Terneuzen aan als veilig heidsrisicogebied. De politie mag preventief fouilleren. De maatre gel geldt voor drie maanden. DINSDAG 17 DECEMBER Op de Westwal in Goes arres teert de politie een 37-jarige Terneuzenaar voor betrokken heid bij de schietpartij op Gideon Verhelst. MAANDAG 5 JANUARI „Praat met elkaar, zoek elkaar op. En lukt dat niet, ga elkaar dan uit de weg en wees geen last voor de ander." Burgemeester Jan Lonink richt zich in zijn nieuwjaarstoespraak tot de twee rivaliserende groepen. DINSDAG 17 FEBRUARI Opsporing Verzocht besteedt aandacht aan de schietpartij in de lepenlaan, wat zeven tips op levert. DINSDAG 24 FEBRUARI Twee mannen (19 en 24) en een vrouw (22) uit Terneuzen worden aangehouden voor de schietpartij aan de lepenlaan. door Sheila van Doorsselaer Bewoonster Triniteit Bewoonster Triniteit door Marcel Modde MIDDELBURG Voor een leek lijkt het onmogelijk, maar het dagelijks provinciebestuur en zijn advocaten zien nog steeds serieuze aankno pingspunten om de boete van 16 miljoen euro voor de 57-plusrege- ling voor 160 ambtenaren van tafel te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26