Cursus in de aanbieding op internet 44 De beursindex is in vijftien jaar drie keer gehalveerd. Kun je zo'n verlies dragen? Nieuw biljet van 20 euro onthuld ECONOMIE 15 De spaarrente blijft dalen. Wat moeten mensen met geld dat ze overhouden? Ze kiezen weer massaal voor de beurs. AMSTERDAM - „Het is een duivels dilemma voor spaarders. Ze krij gen bij de bank maximaal 1 pro cent rente over hun tegoed. Beleg gen in obligaties levert niks op, dus besluiten veel spaarders hun geld maar in aandelen te steken." Maar stap niet in op elk idioot aan bod van startende bedrijven die naar de beurs gaan, waarschuwt laap Koelewijn, hoogleraar corpo rate finance aan de Nyenrode Busi ness Universiteit. Als actief beleg ger en met een lang verleden in de aandelenhandel volgt hij de beurs op de voet. Met hem een groeiend aantal Ne derlanders die hun vermogen vrij wel renteloos zien wegkwijnen op de bank, terwijl de beurs om hoog spuit. Sinds begin december zijn de koersen van de AEX met 12 procent gestegen. Beleggers stromen met duizenden toe, zeg gen banken en beleggingsinstitu ten. Met als gevolg dat aandelen fors duurder zijn geworden. „Toen de crisis begon, bedroeg de koers-winstverhouding acht: toen werd er acht keer de winst per aandeel betaald voor één aandeel. Dat is opgelopen tot vijftien keer. Dat is een enorme stijging", zegt Corné van Zeijl, beursanalist van Actiam. Niels Lemmers van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) wil desondanks niet van een 'beurs- gekte' spreken. „Nee, we zitten niet in de situatie van 2000 toen de meeste waardeloze bedrijven naar de beurs gingen", beaamt Jaap Koelewijn. Sterker nog: Lemmers en Koele wijn verwachten dat de AEX de komende maanden verder stijgt. Want vanaf maart gaat de Europe se Centrale Bank, samen met de centrale banken van de landen in de eurozone, staatsobligaties opko pen. Dan komen er grote hoeveel heden gratis geld ter beschikking. Die gaan niet of nauwelijks naar bedrijfsinvesteringen, want ban ken zijn voorzichtig geworden met kredietverlening. Het geld gaat rechtstreeks naar de beurs. „Dat de beurs maar blijft stijgen, is niet verontrustend", vindt Theo Bussink, penningmeester van de Beleggingsclub Zonder Naam in het Gelderse Gaanderen. „De koers-winstverhouding van de aandelen is nog heel reëel." Dat aandelen duurder zijn gewor den, betekent niet dat de waarde van de bedrijven is gestegen. Van Zeijl: „Met die waarde gebeurt niets. De winsten van de bedrij ven gaan voorzichtig omhoog en daarmee de waardering, niet de waarde." Dat ligt anders in de Verenigde Staten, zegt Koelewijn. Daar note ren bedrijven als Apple en Micro soft recordwinsten. Waar aandelen in Amerika duur zijn en een renteverhoging door de FED een drukkend effect op de koersen zal hebben, is de verwach ting dat de rente in Europa nog lang laag zal blijven en de beurs daarmee voor langere tijd een uit- wijkplek blijft voor spaarders. Lemmers van de VEB: „Zelfs als de rente in Europa met een kwart procent stijgt, zou dat weinig in vloed hebben op het gedrag van de spaarder." Een stijgende beurs kan een zeep bel veroorzaken. President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank waarschuwde daar in oktober al voor. „Dat risico zit erin", erkent Corné van Zeijl. „Bubbels gaan al tijd langer door dan wordt ver wacht. Dat zag je bij de goudprijs bijvoorbeeld. Hét grote risico is dat we elkaar gek maken, waar door het nog harder gaat." Vandaar dat Koelewijn de beleg ger nog maar eens waarschuwt. „De beursindex is de afgelopen vijftien jaar drie keer gehalveerd. Vraag je af of je dat geld kunt mis sen en of je dan nog prettig kunt leven. Spreid je risico's en kijk goed uit waar je je geld in stopt. Obligaties die 6 procent rende ment bieden, zijn dubieus." Het aantal beleggingsclubs groeit niet door de beurshausse. Lem mers: „Tien jaar geleden hadden we er nog 1200. Nu stabiliseert het aantal zich rond de 380." Theo Bussink is bezig de vergade ring van Beleggingsclub Zonder Naam van morgen voor te berei den. De 26 leden hebben op hun jaarlijkse inleg van 160 euro dit jaar al 6 procent rendement ge haald. „Misschien dat we short kunnen gaan op de Deense kroon, maar dat hangt van de ver gadering af. Ik kijk ook nog even naar olie, maar sommige leden vinden die prijsvorming veel te volatiel." Koerswinst wordt niet verbrast. Bussink: „Die blijft net jes in de pot." BELEGGENDE HUISHOUDENS 21% 480 470 460 450 440 430 420 410 400 390 380 370 KOERSVERLOOP AEX 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 november 2014 december 2014 januari 2015 februari 2015 FRANKFURT - De Europese Centra le Bank (ECB) heeft gisteren het nieuwe biljet van 20 euro ont huld. De nieuwe biljetten zijn be ter beveiligd dan de huidige twin- tigjes en worden in november in omloop gebracht, zo maakte de ECB bekend. In het bankbiljet is een echtheids- kenmerk opgenomen in de vorm van een 'portretraampje' in het hologram. Wanneer het biljet te gen het licht wordt gehouden, wordt dit raampje doorzichtig en toont het een portret van de my thologische figuur Europa dat aan beide zijden van het biljet zicht baar is. Het twintigje heeft, net U liki als de nieuwe biljetten van 5 en 10 euro, een smaragdgroen cijfer en in het watermerk een portret van Europa. Het 20 eurobiljet, een van de meest gebruikte coupures, is het derde biljet uit de nieuwe Europa serie. Het nieuwe tientje werd in september vorig jaar al in omloop gebracht, het vijfje begin 2013. Met het samenbrengen van oplei dingsinstituten, werkgevers en werknemers denkt de start-up Ed-tech uit Helmond een gat in de markt aan te boren. Er staan op dit moment rond vierhonderd cursussen en opleidingen op laat- steplekken.nl. Door de economische crisis zijn de trainingsbudgetten bij veel be drijven fors geslonken, zegt initia tiefnemer Paul Schrama. „Het budget is van ruim 3 miljard de af gelopen jaren gedaald naar 1,5 mil jard. Opleiders hebben steeds meer moeite om de cursussen en trainingen vol te krijgen. Dat is vreemd. De behoefte van perso neel om vaardigheden te vergro ten is alleen maar toegenomen. En bedrijven hebben ook goed op geleide mensen nodig." Vreemd genoeg bestond er nog geen intermediair, zegt Schrama. „En dat is met name slecht voor de opleiders. Stel, je hebt een cur sus voor maximaal tien studen ten: de eerste vijf inschrijvingen zijn er om uit de kosten te ko men, aan de laatste vijf wordt geld verdiend. Het leek ons dus een goed idee om, net als bij book- ing.com, een portal te maken waar cursussen voordelig kunnen worden aangeboden. En waar op leiders, werkgevers en werkne mers elkaar makkelijk vinden." Volgens Schrama werkt de site op basis van no cure no pay. „Oplei ders plaatsen hun aanbod, al dan niet met korting, gratis op onze si te. „Als iemand zich inschrijft, vra gen wij aan de opleider een ver goeding van 15 procent." WOENSDAG 25 FEBRUARI 2015 Bijna geen rente op spaargeld? Dan maar naar de beurs door Chris van Alem Jaap Koelewijn, hoogleraar Nederland telde in 2014 circa 770.000 beleggende huishoudens, 20 procent meer dan in in 2013. hoogste koers laagste koers fS 24 februari 2014 16 oktober 2014 ftfN i; 4oU,OU O cT EURO euro EYPfi ÏK door Wilko Voordouw HELMOND - Een vijfdaagse cursus fi nancieel management en leadership van 2850 voor 1425 euro of een driedaagse cursus bedrijfsoverna me en bedrijfsoverdracht van 1450 voor 798 euro: ze kunnen geboekt worden via de site laatsteplek- ken.nl. Als een opleider via laatste- plekken.nl een cursist vindt, krijgt de website een vergoeding van 15 procent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15