Verkiezingen die niemand boeien VERDIEPING 13 O (0 O 4B O O Plan tot opheffing waterschap duikt steeds weer op Q (0 O O O (0 De muskusrat moet op het menu ko men. Dat pleidooi van de CDA-lijst- trekker voor water schap Reest en Wieden was tot nu toe het enige vonkje in de do delijk saaie waterschapsverkie zingsstrijd. Waterschappen be strijden muskusratten omdat ze dijken kapot knagen, maar hun vlees eten is verboden. Als mensen al weten dat ze op 18 maart naar de stembus mogen om een nieuw waterschapsbe stuur te kiezen, hebben ze vaak geen idee waar het over gaat. Wat doet een waterschap eigen lijk en wat valt er te kiezen? Veel, stellen de waterschappen zelf. Want goed waterbeheer is cruciaal voor het voortbestaan van Nederland. Ze hebben Kies- kompas.nl een stemhulp laten ma ken met liefst dertig stellingen. Zoals: om daling van de bodem te voorkomen, moet het waterpeil niet langer laag worden gehouden voor de landbouw. Bent u het daar mee eens of oneens? Of heeft u er geen mening over? In dat geval bent u niet de enige: nog geen 15.000 mensen hebben het Kieskompas tot nu toe volle dig ingevuld. De opkomst bij de- waterschapsverkiezingen is steevast bedroevend laag. De laat ste keer, in 2008, was de opkomst slechts 24 procent. Niet zo gek, vindt journalist Theo Dersjant. Hij dompelde zich een Het verdriet van de water schappen: ze doen hun werk zo goed, dat men am per beseft dat ze bestaan jaar lang onder in de wereld van de waterschappen en schreef daar over het boek Oud Bestuur. „De taak van waterschappen is erg be langrijk, maar er valt weinig te kiezen. Over de belangrijkste the ma's, veiligheid en schoon water tegen een betaalbare prijs, zijn de partijen het eens. De 3.149 kandi daten op de lijsten zijn overwe gend oude, blanke mannen. Daar komt bij dat een derde van de ze tels in de besturen automatisch worden vergeven aan boeren, on dernemers en natuurbeheerders." In Den Haag gaan al jaren stem men op om de waterschappen op te doeken en bijvoorbeeld onder te brengen bij de provincies. Een slecht idee, vindt Matthijs Kok, hoogleraar Overstromingsrisico aan de TU Delft. Het verdriet van de waterschappen is volgens hem vooral dat ze hun werk zo goed doen, dat de gemiddelde burger amper beseft dat ze bestaan. „Er is nooit politieke discussie over, om dat het waterbeheer in Nederland heel efficiënt is georganiseerd. Daar wordt in het buitenland ja loers naar gekeken. Die expertise moet je binnen één gespecialiseer de organisatie houden. De water schappen heffen belastingen, dus is het goed dat er democratische controle op hun uitgaven is." De stem van burgers heeft wel de gelijk invloed op de koers van wa terschappen, zegt Iris van Tilburg van Kieskompas.nl. „Wat heeft bij voorbeeld voorrang: economie of natuur? Daarbij spelen in elke re gio lokale issues zoals verzilting langs de kust en recreatie rond meren en vaarten." Nieuwe one-issuepartijen spelen op zulke lokale thema's in, ziet de Unie van Waterschappen. „Bij de aankomende verkiezingen dingen meer partijen mee die een speci fieke groep vertegenwoordigen, zoals de Schaatsbond." AANTAL DEELNEMENDE PARTIJEN PER WATERSCHAP Schaatsenrijders Bond (KNSB) mee als waterschapspartij. Ook schippers en watersporters kunnen terecht bij een one-issue- partij, althans in Noord-Holland. Daar doet Koninklijke Schutte- vaer mee, de organisatie van bin nenvaartschippers. Omdat Hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier vaarwegen gaat on derhouden, grijpen de schippers de verkiezingen aan om op te ko men voor hun belangen én, en pas sant, die van recreanten met een plezierbootje. Hoe groot hun invloed kan zijn, als zij gekozen worden? Sportvis ser Wever heeft als waterschaps bestuurder de afgelopen zes jaar behoorlijk wat voor elkaar gekre gen, zegt hij. Neem de Zeedijk in zijn woonplaats. „In het oorspron kelijke dijkverstevigingsplan zou den daar brede rietoevers komen, daar zijn wij als vissers natuurlijk niet blij mee. Nu komen er plek ken waar we kunnen vissen." Op diverse plaatsen in de regio zijn afgelopen tijd bovendien kar pers uitgezet; vissen waar de wa terschappen van oudsher niet dol op zijn omdat ze de bodem om woelen. „We zitten nu aan tafel om te bespreken welke wateren voor welke vissen geschikt zijn." Ondanks die successen is het werk voor Wever nog niet klaar. Wat is zijn volgende agendapunt, als genoeg hengelaars op hem stemmen voor een nieuwe ter mijn? „De gemalen moeten be gaanbaar worden voor vissen." Politiek Den Haag heeft daags na 18 maart wel wat anders aan het hoofd dan de waterschapsverkiezin gen. De nieuwe verhou dingen in de Eerste Ka mer, te bepalen door de Provinciale Statenle den, worden veel be langrijker geacht. Neem de VVD. Die partij pompt een miljoen euro in de Sta- tencampagne, bijna drie keer zoveel als in 2010. Het WD-lid dat het op het par tijcongres in Amsterdam waagde voor te stellen een klein stukje van dat budget te reserveren voor de water schapsverkiezingen kreeg pardoes het lid op de neus. Daar kwam niets van in, al dus de penningmeester, want de WD wil 'vooral landelijk groot uitpakken'. Daar moeten de kandi daat-bestuurders van de wa terschappen maar op meelif ten. In de Tweede Kamer wordt op gezette tijden aangedron gen op opheffing van de wa terschappen. Vooral D66 is daar een groot voorstander van. De partij denkt dat het onderbrengen van de water- taken bij de provincies - of nog liever: landsdelen - 500 miljoen euro kan opleve ren. Eind 2011 nam de Ka mer een D66-motie aan waarin het eerste kabinet- Rutte werd opgedragen de waterschappen in te lijven bij de provincies, maar daar is nooit werk van gemaakt. Vooral het CDA (toen coali tiepartij) heeft zich altijd te gen opheffing verzet. In het regeerakkoord van WD en PvdA uit 2012 dook het voorstel om de water schappen te schrappen op nieuw op. Dit plan was ge koppeld aan de vorming van een Randstadprovincie. Nadat het fusieplan jammer lijk mislukte, verdwenen ook de plannen met de wa terschappen uit beeld. Be gin vorig jaar maakte minis ter Melanie Schultz (Infra structuur en Milieu, WD) bekend dat ze de coalitie-af spraak definitief laat lopen. Maar in een volgend kabi net kan de jacht op de onaf hankelijke waterschappen zo weer open gaan. WOENSDAG 25 FEBRUARI 2015 door Annemieke van Dongen Aan de waterschapsverkiezin gen op 18 maart doen 22 van de 23 waterschappen mee. Per waterschap verschilt het aantal deelnemende partijen. Noorderzijlvest Fryslan Ui in7 Hunze en Aa's Hollands Noorderkwartier Reest en Wieden Zuiderzeeland Groot Salland Amstel, Gooi en Vecht* Schieland en de Krimpenerwaard 0 Rijnland Delfland De Stichtse Rijnlanden^^ Vallei en Veluwe Vechtstromen (doet niet mee) door Laurens Kok Rijn en IJssel Hollandse Delta Brabantse Delta Rivierenland 0 Aa en Maas De Dommel Scheldestromen Peel en Maasvallei Provinciegrenzen Aantal deelnemende partijen O Roer en Overmaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13