Discriminatie van gesubsidieerde poetshulp België zijn tanden zien bij strijd om oliepijpleiding m BUITENLAND 11 GRIEKENLAND BELOOFT: Tweederde van de 251 kantoren die werden benaderd door myste- rybellers kwam tegemoet aan het verzoek om 'een Vlaamse poets vrouw, geen allochtoon dus'. „Het is stuitend dat dit gebeurt met belastinggeld", zegt Bram Se- brechts van het Minderhedenfo- rum, de belangenorganisatie voor immigranten die de steekproef uitvoerde. Dienstencheques zijn waardebonnen waarmee particu lieren op een belastingvriendelij- ke manier huishoudelijke dien sten kopen. Ze hebben een maat schappelijke functie, benadrukt Sebrechts. „België heeft ze tien jaar geleden in het leven geroe pen om banen te creëren voor kwetsbare, laaggeschoolde men sen. Van de dienstenchequebedrij- ven uit de publieke sector die we hebben benaderd, zoals gemeente lijke werkgelegenheidsdiensten, ging echter zelfs drie op de vier op het discriminerende verzoek in. Discrimineren met subsidies is dweilen met de kraan open." De resultaten van de steekproef verbazen Amal Harraq (43) niet. De Genkse met Marokkaanse roots werkte drie jaar via dien stencheques als huishoudelijk hulp. Haar bemiddelingskantoor heeft ze nooit betrapt op discrimi- In België leidt het onder zoek tot grote ophef. De cheques lagen al onder vuur vanwege de kosten Nederland kijkt met interes se naar dienstencheques als manier om poetshulpen beter te beschermen natie, maar haar klanten maakten geregeld racistische opmerkingen. De ergste kwam van een oudere man voor wie zij had gekookt. „'Ga naar de stal, ik wil niet tegen je bruine kop aankijken tijdens het eten', zei hij. Een andere vrouw zei dat ze blij was dat ik geen hoofddoek droeg, anders had ik meteen kunnen vertrek ken. Ze legde geld op het dressoir om te testen of ik niet stal." Zelf heeft ze nooit een punt gemaakt van zulke opmerkingen. „Ik kan dat van me laten afglijden. Maar sommige collega's hadden er wel veel moeite mee." In België leidt het onderzoek tot grote ophef. De cheques lagen al onder vuur vanwege de kosten. Nederland kijkt juist met interes se naar het systeem als manier om schoonmakers die zwart voor particulieren werken beter te be schermen. In België betalen parti culieren 9 euro per uur voor dien stencheques. De overheid legt daar via subsidies en fiscale kor tingen 70 tot 80 procent bovenop, zodat de poetshulp belasting en pensioenpremie afdraagt en is ver zekerd tegen arbeidsongevallen en werkloosheid. Het Minderhe- denforum pleit voor strengere controles en sancties voor bedrij ven die meewerken aan discrimi natie. Hun brancheorganisatie Fe- dergon en de Vlaamse minister Muyters van Werk lieten weten dat discriminatie ontoelaatbaar is. kaanse hoofdstad. Het veto van Obama over de pijpleiding gaat overigens niet om de hele oliepijp leiding. De Keystone XL bestaat al, loopt vanuit het noordoosten van de Canadese staat Alberta richting Kansas en heeft twee af splitsingen. De Republikeinen willen een nieuwe tak aan de pijp leiding aanleggen die dwars door Montana, South Dakota en Ne braska loopt. Obama wil niet dat de pijpleiding wordt uitgebreid met een extra 2750 kilometer. De Republikeinen willen dat juist heel graag. Zij ge bruikten op 11 februari hun meer derheid in het Congres om de bouw van een extra stuk te ini tiëren. Al zes jaar kibbelen Repu blikeinen en Democraten om de oliepijp. Kriskras door de VS lig gen duizenden kilometers olielei dingen. Maar om deze konden Re publikeinen en Democraten het maar niet eens worden. „Dit gaat om macht", zei de Democratische senator van Massachusetts Eliza beth Warren. Volgens milieuactivisten is de pijpleiding, die ruwe olie naar de raffinaderijen in het zuiden van de VS moet vervoeren, een vloek voor Amerika. Bij het boren naar Al zes jaar kibbelen de Republikeinen en Democraten om de Keystone XL-oliepijpleiding het zwarte goud in Canada ko men bovendien gassen vrij die de omgeving zouden aantasten. Voor standers (op tv is de term pro pi- pers voor ze bedacht) menen dat de olieprijs (en dus benzineprijs) omlaag gaat als de pijpleiding er komt. Bovenal, zeggen ze, creëert de aanleg tienduizenden banen. „De Keystone Jobs Bill is een kwestie van gezond verstand", zei Republikein Mitch McConnell, de meerderheidsleider van de Ameri kaanse Senaat over de wet die hij wil invoeren. Zijn partij vindt dat Amerika door de pijpleiding min der afhankelijk zal zijn van olie uit het Midden-Oosten. Maar de tienduizenden banen die zijn gemoeid met de aanleg zijn tijdelijk, zeggen de Democraten. Na twee jaar moet de pijpleiding zijn gebouwd en zijn van de ge schatte 40.000 arbeiders er nog maar 35 tot 50 nodig om hem te onderhouden. „Dit gaat niet om energie of om banen", zei Warren. En daarom wilde Obama de pijpleiding blok keren met een veto, het derde in zijn hele presidentschap. De Re publikeinen kunnen nog probe ren het veto ongeldig te verklaren door met een tweederde meerder heid in het Congres tegen het ve to te stemmen. Maar of dat lukt, is maar de vraag. Obama's voorganger George W. Bush gebruikte 12 keer zijn veto, president Franklin Roosevelt 635 keer. Obama heeft de laatste tijd wel vaker gedreigd met veto's. Opnieuw aanslag in Nigeriaanse stad Voor de tweede keer binnen een week is er een aanslag gepleegd in de stad Potis- kum in Nigeria. Een tiener meisje blies zichzelf op in een busstation. Er vielen ze ker vijftien doden en ruim vijftig gewonden. Het meis je probeerde in een bus te stappen toen ze de bom tot ontploffing bracht. 'Politie schond privacy Richard' De politie heeft de privacy van Cliff Richard geschon den door de BBC 'hoogst ver trouwelijke' bijzonderheden over een inval in diens huis te geven. Dat staat in een gis teren gepubliceerd rapport. De politie doorzocht vorig jaar het huis van de zanger in verband met het mogelijk misbruik van een jongen. IS ontvoert christenen in Syrië Terreurgroep Islamitische Staat (IS) heeft maandag in het noordoosten van Syrië negentig christenen ont voerd. Dat zou gebeurd zijn in de buurt van de stad Al Hassaka. Dat heeft het Syri sche Observatorium voor Mensenrechten gemeld. Over het lot van de ontvoer den is niets bekend. Straaljagers crashen in TUrkije Twee straaljagers van de Turkse luchtmacht zijn gis teren neergestort in centraal Turkije. Een piloot vond de dood, drie piloten worden vermist. Het ongeval gebeur de tijdens een training in de provincie Malatya. Er wordt gezocht naar de vermiste pi loten. De toedracht van de crash is niet bekend. Indiase voorzitter klimaatpanel weg De Indiër Rajendra Pachauri is opgestapt als voorzitter van het invloedrijke VN-kli- maatpanel IPCC, nadat hij is beschuldigd van ongewens te intimiteiten. Deze week moest Pachauri een bijeen komst van het IPCC laten schieten, omdat de Indiase politie de beschuldiging on derzoekt. Burgemeester van corruptie verdacht De burgemeester van het Belgische Waterloo, Serge Kubla, is gearresteerd en wordt beschuldigd van om koping. Kubla, voormalig mi nister van Economische Za ken in Wallonië, zou in die functie geld hebben over handigd aan ambtenaren in de Democratische Repu bliek Congo. WOENSDAG 25 FEBRUARI 2015 inlossen Nu echt werk te maken van de aanpak van corruptie en belas tingontduiking. Het belastingen innen om te vor men tot een systeem dat voor een zo hoog mogelijke opbrengst kan zorgen. Het aantal ministeries te verminde ren van 16 naar 10. De bestedingen van alle ministe ries door te lichten op zoek naar extra bezuinigingen (behalve op lo nen en pensioenen). Te snijden in de reiskosten en toe lages voor regeringsfunctionaris sen en parlementsleden. Door te gaan met het modernise ren van het Griekse pensioenstel sel. Beleid te ontwikkelen om mensen te verleiden langer door te werken en vroegpensionering tegen te gaan, vooral in de bankensector en bij de overheid. De smokkel van alcohol en sigaret ten beter te bestrijden om zo meer accijnsopbrengsten op te ha len. door Annemieke van Dongen BRUSSEL - Dienstenchequebedrij- ven in Vlaanderen gaan massaal in op verzoeken van klanten om geen allochtone poetsvrouw te sturen. Die discriminatie ligt extra gevoe lig, omdat zij zwaar door de over heid worden gesubsidieerd. 'Ga naar de stal, ik wil niet tegen je bruine kop aankijken', kreeg poetshulp Amal Harraq (foto) te horen. ABUJA LONDEN AL HASSAKA ANKARA NEW DELHI WATERLOO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11