Londen zal militairen Oekraïne trainen Man (62) schiet lukraak acht mensen dood in Tsjechisch eetcafé Obama laat 10 BUITENLAND GRIEKENLAND Griekenland kan weer even voort. Maar de echte strijd begint nu pas. De Britten zijn niet de enigen die zich opmaken om de in slechte staat verkerende Oekraïense strijd krachten op te vijzelen. De bevel hebber van de Amerikaanse troe pen in Europa, generaal Ben Hod ges, zei dat Amerikaanse militai ren in het West-Oekraïense Lvov Oekraïense militairen gaan oplei den. Het leger van Oekraïne lijdt aan veel gebreken. Het defensiebud get van Oekraïne is met 4,3 mil jard euro minder dan de helft van het Nederlandse defensiebudget. De ministers van Buitenlandse Za ken van Duitsland, Frankrijk, Oek raïne en Rusland deden gisteren, na overleg in Parijs dat drie uur duurde, een oproep om de OVSE-missie in Oost-Oekraïne te versterken. De strijdende partijen moeten zich volgens de ministers gaan houden aan de op 12 februari in de Wit-Russische hoofdstad Minsk afgesproken wapenstil stand. De strijd in Oekraïne en de an nexatie door Rusland van de Krim vorig jaar, voeren de span ningen op in de Baltische staten. Litouwen vreest het grote buur land Rusland, waarvan het in 1991 onafhankelijk is geworden. Het land wil daarom de dienstplicht weer invoeren. Dit liet de rege ring in Vilnius gisteren weten. De dienstplicht werd in 2008 afge schaft, vier jaar nadat het land van circa drie miljoen inwoners lid was geworden van de Navo. De strijdkrachten van Litouwen tellen nu ongeveer 15.000 man. De dodelijke slachtoffers zijn ze ven mannen en een vrouw, die als bediende in de zaak werkte. De man had twee vuurwapens bij zich en schoot lukraak om zich heen. Op dat moment waren on geveer twintig mensen in het ca fé. Enkele van hen raakten ge wond. Eén vrouw ligt in kritische toestand in het ziekenhuis. Zij heeft schotwonden in haar borst. Burgemeester Patrik Kuncar zegt dat de dader een eenling is en mo gelijk psychisch gestoord. Van ter roristische acties zou geen sprake zijn. Kort voor het afvuren van de schoten had de man een lokaal tv-station gebeld. In dat telefoon gesprek vertelde hij dat hij proble- KEYSTONE XL- OLIEPIJPLEIDING men had met anderen, de autori teiten hem niet wilden helpen, hij de dingen nu naar zijn eigen hand wilde zetten en dat hij veel mensen pijn zou doen. Volgens Pavel Lebduska, de verslaggever die het telefoongesprek aannam, sprak de man kalm en nam hij re gelmatig een moment pauze tus sen zijn woorden. Het gesprek heeft circa vier minuten geduurd. Na afloop alarmeerde Lebduska di rect de politie. Volgens de politie had de man een wapenvergunning, maar is het niet duidelijk of hij ook een vergunning had voor deze twee wapens. Hij had geen strafblad. Obama ontving gisteren een voor stel van het Congres om de Keystone XL-pijpleiding uit te breiden. Het plan kost acht mil jard dollar. De verwachting in Washington was dat Obama gis teravond laat zijn veto zou gebrui ken om de plannen te blokkeren. De oliepijpleiding is al jaren on derdeel van debat. Het symboli seert de verdeeldheid in de Ameri- ANALYSE BRUSSEL - Maandagavond rond 23.15 uur plofte dan alsnog het langverwachte lijstje van de Griekse minister van Financiën Yanis Varoufakis in de mailbox van eurogroepvoorzitter Jeroen Dijsselbloem. Dit was de boter bij de vis die de Grieken nog moes ten leveren nadat de eurolanden vrijdag al groen licht gaven voor verlenging van het steunprogram ma met vier maanden. Eind goed al goed, zou je kunnen zeggen; een Grieks faillissement en een 'Grexit' - met mogelijke instabili teit tot gevolg in de hele eurozone - is voorlopig afgewend. Geen wonder dat ook Dijsselbloem gis teren in Brussel een opgeluchte indruk maakte. Toch maakte de lach in de loop van de dag al snel weer plaats voor de ernstige blik. Griekenland is er nog niet. Op papier kunnen plannen veelbelovend zijn, de praktijk blijkt vaak weerbarstig. Neem alleen al de maatregelen die ervoor moeten zorgen dat alle Grieken netjes hun belasting zul len betalen. Daarvoor moeten bij voorbeeld iet-systemen goed wer ken en is er een dienst a la het Ka daster nodig die het bezit van on roerend goed nauwkeurig regis treert. Ondanks progressie staan al die voorwaarden voor een ordentelij ke belastinginning nog in de kin derschoenen, waarschuwt Jeroen Dijsselbloem. „We moeten goed opletten dat we dingen afspreken die haalbaar zijn. De Griekse rege ring is misschien iets te optimis tisch in wat je kunt bereiken", zei de minister gisteren in een toe lichting. De inspanningen om Grieken land binnenboord te houden heb ben veel energie gekost. De func ties van eurogroepvoorzitter en minister van Financiën waren de afgelopen weken moeilijk te com bineren geweest, erkende Dijssel bloem in een hoorzitting van het Europees Parlement. „Maar het is gelukt", voegde hij er voor de ze kerheid aan toe. De bittere strijd met de flam boyante Varoufakis, die heel Euro pa - vergeefs - afreisde om een be tere deal voor zijn land af te dwin gen, heeft sporen van chagrijn bij de andere eurolanden achtergela ten. Dijsselbloem typeert de hou ding van de Grieken als 'soms ronduit kwetsend' en 'afwijzend'. Vertrouwen dat de nieuwe Syri- za-regering in Athene zich vanaf nu gewoon aan de afspraken zal houden is er dan ook niet. Ook de Europese Centrale Bank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zijn er niet gerust op. Beide instituties vinden dat Griekenland een goede aanzet geeft om de begroting in het ga reel te krijgen, maar vinden (te) veel van de voorstellen nog te vaag omschreven. Pas als Grieken land de beloftes heeft uitgewerkt kunnen zij oordelen of het land zich aan de afspraken houdt. In april moet die concrete invul ling er liggen. Voor nu is de toezegging genoeg dat het pensioenstelsel wordt 'ge moderniseerd' en 'gestroomlijnd'. Dat is immers andere taal dan de eerdere Syriza-belofte om de be zuinigingen op lonen en pen sioen terug te draaien. Maar meer ook niet. De strijd met de Grieken is nog lang niet voorbij. Of beter gezegd: die begint nu pas. LONDEN - Croot-Brittannië stuurt in maart militairen naar Oekraïne om te helpen bij de training van Oekraïense militairen. Dit heeft premier David Cameron gisteren aangekondigd. Hij waarschuwde daarbij dat Rusland ook andere lan den zal lastigvallen als het in Oek raïne niet wordt tegengewerkt. Cameron waarschuwt dat Rusland andere landen zal lastigvallen als het niet wordt tegengewerkt door onze redactie buitenland UHERSKY BROD - Een man van 62 jaar heeft gisteravond in een eetca fé in het Tsjechische plaatsje Uhers- ky Brod een bloedbad aangericht. Hij doodde acht mensen, voordat hij zichzelf om het leven bracht. De slachtoffers zijn zeven mannen en een vrouw, die in het caférestaurant in Uhersky Brod werkte Hardisty CANADA Winnipeg Baker Steele City VERENIGDE STATEN Patoka Cushing 500 km MEXICO C olfvan Mexico infographic DPd bron GN door onze correspondent Maartje van Hoek NEW YORK - Met één pennenstreek luidt Amerika's president Obama deze week het laatste kwart van zijn presidentschap in. De laatste twee jaar in deze functie zal hij zich veel harder tonen. Jeroen Dijsselbloem foto HH door Laurens Kok Beloftes nu nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10