Uitspraken bij uitreiking Oscars waren best braaf H£ A 66 Misschien wil Amerika ons gewapenderhand democratie opleggen 'Hollywood ziet ons terug' BUITENLAND 9 1 4 dagen All-In Sauerland 3 dagen Genieten in Groningen 3=2 special in de Achterhoek De historicus van beroep ver wacht ook dat de hoge defensie uitgaven Rusland uiteindelijk niet sterker zullen maken. „Het Rode Leger in de tijd van mijn opa was machtig. Nu zouden we zonder kernwapens helemaal niets voorstellen." Ex-militair Belyj denkt daar an ders over. „Het leger is juist ex treem sterk", stelt hij. „Het kan ie dereen weerstaan." Ook Belyj meent echter dat Rusland nu geen echte vijanden heeft en dat de Russische machthebbers para noïde zijn. „Toch moeten we mili tair op hetzelfde niveau blijven als de VS. We weten niet wat Oba- ma wil. Misschien wil Amerika in Rusland wel degelijk gewapender hand democratie opleggen." Zo wild als in 2003, toen Michael Moore op het podium van het Dolby Theatre in Hollywood met ferme stem 'schaam je, schaam je, meneer Bush, we zijn tegen deze oorlog' riep, werd het nu niet in Los Angeles. De politiek gekleur de uitspraken van de winnaars van de Academy Awards, Ameri- ka's belangrijkste filmprijzen, wa ren dit jaar stukken braver. Patri cia Arquette, die een Oscar kreeg voor haar bijrol in de film Boyhood, las vanaf haar verkreuk te spiekbriefje voor dat het tijd wordt voor vrouwen om op te staan. „Aan alle vrouwen die kin deren op de wereld hebben gezet, aan elke belastingbetaler en bur ger van dit land: we hebben ge vochten voor gelijke rechten van alle anderen. Het is tijd gelijkheid van loon voor eens en voor altijd waar te maken: gelijke rechten voor vrouwen in de Verenigde Sta ten van Amerika!" Meryl Streep, die was genomineerd voor dezelf de Oscar, juichte Arquette toe. Ook zanger John Legend en rap per Common spraken zich uit. Zij wonnen de Oscar voor hun num mer Glory bij de film Selma, over de protestmars van Martin Luther King over de brug in Selma, Alaba ma. John Legend zei: „We wonen in het land met het hoogste aan tal gevangenen. Er zitten nu meer zwarte mannen in de gevangenis dan er in 1850 slaven waren." J.K. Simmons, winnaar van 'beste mannelijke bijrol', riep alle kijkers op hun moeder te bellen. „Niet sms'en, niet mailen. Praat met ze zo lang als ze jou willen horen. Dankjewel, mam en pap." De Oscaruitreikingen vormden al tijd al een politiek platform. Actri ce Jane Fonda was in 1972 nog te verlegen om op het podium haar anti-Vietnamoorlogstandpunt te verwoorden, maar zei na afloop te gen verslaggevers: „Ik dacht, ter wijl wij daar allemaal zitten en awards worden weggegeven, wordt er gemoord uit onze naam in Indochina. Ik denk dat ieder een in de zaal net zo graag wil dat dit stopt als ik." De organisatie van de Oscars heeft al wel eens laten weten dat zij helemaal niet is te spreken over de verrassingsstatements op het podium. „Deze show gaat over films. Het hoort niet te gaan over politieke activiteiten in de wereld", zei directeur Robert Reh- me in 1993, toen Susan Sarandon en Tim Robbins zich uitspraken tegen de gevangenhouding van Haïtiaanse vluchtelingen. Gelijke rechten voor vrouwen in de Verenigde Staten van Amerika Er zitten nu meer zwarten in de gevangenis dan er in 1850 slaven waren „De Oscar-win nende anima tiefilm Feast van Disney is erg goed ge maakt", erkent Job Roggeveen van het Neder landse anima tietrio Job, Joris en Marieke. „Een video met een goede vi sie, maar wel wat middle of the road. Wij houden meer van een ver haal met een randje." De makers van A single life waren, net als winnaar Feast, in de race voor een Oscar in de categorie Korte Animatie. „Het was bizar om genomineerd te zijn en om dit feest van de uitreiking hier in Los Angeles mee te maken." Die aanwezigheid heeft het trio uit Utrecht geen windeieren ge legd. „We hebben hier veel men sen leren kennen", meldt Rogge veen. „Ik zie ons over een aantal jaren nog wel terugkomen in Hol lywood." De laatste korte Nederlandse ani matiefilm die een Oscar won, was Father and daughter van Michael Dudok de Wit uit 2001. UITSLAGEN OSCARUITREIKING r TL- O VoortleeÊuitjeS.nl Laagste prijsgarantie Voordeeluitjes.nl/di24 085 760 5 760 DINSDAG 24 FEBRUARI 2015 door onze correspondent Maartje van Hoek Oud-militair Semjon Belyj De Russische communistische par tij hield gisteren een eigen mars in Moskou op De Dag van het Leger. foto Nikita Shvetsov/HH NEW YORK - De Oscaruitreiking bood ook in 2015 weer een po dium voor politieke uitspraken; hoe graag de organisatie van de Os cars dat ook anders ziet. Patricia Arquette John Legend door Leo Bankersen Hoofdrolspeelster Pia uit de animatie film A single life, de Nederlandse Os car-nominatie. Beste film J.K. Simmons (Whip Beste muziek The Phone Call Birdman lash) Alexandre Des- Beste buitenlandse film Beste regie Beste vrouwelijke plat (The Ida (Polen) Alejandro Gonzalez bijrol 1 Grand Buda Beste lange Inarritu (Birdman) Patricia Arquette -s pest Hotel) animatiefilm Beste acteur (Boyhood) 1 Beste Big Hero 6 Eddie Redmayne (The Beste originele filmsong Beste korte Theory of Everything) scenario 1 Birdman V Glory van animatiefilm Beste actrice John Legend Feast Julianne Moore Beste bewerkte scenario en Lonnie Beste documentaire (Still Alice) Lynn (Selma) Citizenfour Beste mannelijke The Imitation i Beste Beste effecten bijrol Game korte film Interstellar >ACMAI [iplfl 27% korting 44% korting 40% korting Met de bus? Kijk op 1 Voordeeluitjes.nl/di24-bus Bad Laasphe Duitsland ****Hotel AM Fang Q_ 3x overnachten 3x ontbijtbuffet 3x 3-gangenbuffet gratis WiFi gratis consumpties tussen 15:00 - 24:00 uur gratis gebruik van zwembad, sauna en nog meer... aankomst op alle dagen 159 tijdens schoolvakanties en feestdagen 179 vanaf mei op alle dagen 179 Haren Groningen ***Posti||ion Hotel Haren Groningen welkomstdrankje in de bar of op het terras 2x overnachten 2x uitgebreid ontbijtbuffet informatiepakket over de omgeving 10% kortingsvoucher voor het diner aankomst op: do, vr, za, tijdens schoolvakanties alle dagen 49,501 zo, ma, di, wo 67,50 aankomst op alle dagen 59 aankomst vanaf april op: zo 64 ma, di, wo, do, vr, za 69 www Almen Gelderland ***Hotel Landgoed Ehzerwold Almen welkomstkopje koffie of thee 3x overnachten 3x uitgebreid ontbijtbuffet Deze aanbiedingen zijn geldig t/m 31 mei 2015. Kijk op onze website voor alle voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9