Cauck op Maidan is voor critici stap te ver effeweg.nl 8 BUITENLAND RUSSISCHE FEESTDAG Russen beleefden de nationale feestdag voor het leger dit jaar toch anders. De spanning met het Westen beheerste de gesprekken. Dit werd hem door critici van de nieuwe Oekraïense machthebbers niet in dank afgenomen. Het Bondsdaglid Sevim Dagdelen, van oppositiepartij Die Linke, schreef op Twitter: „Oorlogsmars met een menigte die schreeuwt: 'Dood aan de vijand!' Geen won der dat Gauck daarbij is." Joachim Gauck, een dominee en ex-dissident uit de voormalige DDR, wilde in Kiev zijn 'solidari teit' tonen met de 'democratische beweging in de Oekraïne'. Zijn cri tici zijn niet overtuigd van het de mocratische karakter van het hui dige bewind in Kiev. Zij beschou wen president Petro Porosjenko en premier Arseni Jatsenjoek als 'oorlogshitsers'. Beelden waarop Gauck lachend is te zien tijdens de herdenking naast Porosjenko en Donald Tïisk, de Poolse voorzitter van de Euro pese Raad, worden op sociale me dia als 'smakeloos' en 'huichelach tig' omschreven. Gauck ligt bij linkse Duitsers moeilijk omdat hij pleit voor een actievere militaire rol voor de Bondsrepubliek in internationale conflictsituaties. Veel Duitsers willen daar niets van weten. Veel meer dan in Nederland is de Duit se publieke opinie bovendien ver deeld over de vraag wie aan het conflict in Oekraïne schuld draagt. Een deel van de bevolking vindt dat de Navo en de Europese Unie in Oekraïne een conflict met Moskou uitvechten. Gauck heeft zich in hun ogen voor dit westerse karretje laten spannen. MOSKOU - Voor Semjon Belyj heeft de Dag van de Verdediging van het Vaderland, of kortweg de Dag van het Leger, nog altijd een speciale betekenis. Hij diende van 1986 tot 1988 in het Sovjetleger en ieder jaar op 23 februari belt hij oud-legerkameraden en bellen zij hem. „Het was een moeilijke tijd", vertelt Belyj, die zijn dienst tijd doorbracht bij een parachutis teneenheid, ergens diep in Sibe rië. „We kregen slecht te eten en de dedovsjtsjina (de onderdruk king van jongere door oudere re kruten, red.) was hevig. Daarom is voor mij deze dag een dag van respect voor hen die twee jaar van hun leven gaven voor de ver dediging van hun land." De feestdag - gisteren - staat dit jaar in een heel ander licht dan voorheen. De spanningen met het Westen lopen op als gevolg van de bemoeienis van Rusland met de oorlog in buurland Oekraïne. Het militair vertoon schittert fel ler dan lange tijd gebruikelijk was. En net deze week is het een jaar geleden dat de annexatie van de Krim door Russische troepen in gang werd gezet. De Russische president Vladimir Poetin gaf uit eindelijk toe dat het Russische troepen waren die het schier eiland van buurland Oekraïne hebben afgepakt. Moskou handel de volgens hem defensief: de Krim was anders in handen geval len van de Navo. Inmiddels luidt de officiële lijn van het Kremlin dat Amerika be zig is met het opbouwen van een enorm Oekraïens leger, dat uitein delijk met hulp van de VS Rus land kan binnenvallen. Mede daar om kondigde het Kremlin vorig jaar een complete vernieuwing aan van de vloot onderzeeërs en Het is gevaarlijke bravoure, ik geloof niet eens dat we een sterk leger hebben verhoogde Rusland zijn defensie budget met 20 procent. Journaliste Maria Stolarova (23) twijfelt er niet over dat de groei van het budget voor de strijd krachten rechtstreeks verband houdt met de spanningen met het Westen. Ze vindt het onzin nig. „Het is gevaarlijke bravoure. Rusland wil het Westen alleen maar laten zien wat het kan. Ik ge loof niet eens dat we een sterk le ger hebben." Leonid Roebasjkin (36) denkt er net zo over. Met de Dag van de Verdediging van het Vaderland heeft hij dan ook niet zoveel. „De Dag van Verdediging tegen wie?", zo vraagt hij zich af. „We horen niet anders dan dat de Vere nigde Staten de vijand zijn, maar ik ben kwaad over wat Poetin op de Krim is begonnen. Het was als de annexatie van Sudetenland in Tsjecho-Slowakije door nazi- Duitsland." i? 22-DAAGSE BUSREIZEN www.effeweg.nl/wegener of bel 0529 - 46 96 67 door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - De Duitse bondspresi dent Joachim Cauck (75) ligt onder vuur. Cauck was zondag in de Oek raïense hoofdstad Kiev bij de her denking van de opstand op de Mai dan, het overwinningsplein. De Duitse publieke opinie is verdeeld over de vraag wie aan het conflict in Oekraïne schuld draagt door onze correspondent Joost Bosman Journaliste Maria Stolarova AL VANAF Amalfi, Italië' Grande Tour Bella Italia 22 dagen va. €999 Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension Highlights: Pisa, Siena, Rome, Napels, Vesuvius, San Marino, Venetië Ontdek alle hoogtepunten van Italië in 22 dagen! Portugal en Spanje 22 dagen va €999 Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension Highlights: Burgos, Salamanca, Lissabon, Marvao, Sevilla, Gibraltar 27 maart - van Jj&SSFvoor 999 Uw voordeel 60 - Gebruik actiecode: WG9 Rondreis Balkan met Istanbul 22 dagen va. 1059 Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension Highlights: Boedapest, Boekarest, VelikoTarnovo, Istanbul, Plovdiv Inclusief: stadstours Belgrado, Zagreb en Sofia o.l.v. een gids! Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting alleen geldig op boekingen gemaakt van 24-02-2015 t/m 03-03-2015, met actiecode WG9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8