niet over jihadisme 66 Het is opsluiting en er is geen kindvriendelijke manier van opsluiting BINNENLAND 7 Belgïe kijkt met belangstelling naar opvang Minderjarige asielzoekers belanden niet meer in de cel. In het uiterste geval komen ze in de 'kindvriendelijke' locatie terecht. ciaal-economische problemen en een oorlogsverleden zijn ze vat baar voor moslimextremisme. De dreiging die daar voor Nederland van uitgaat, is volgens de veilig heidsdienst echter 'gering'. Soma lische jihadisten zouden het voor al gemunt hebben op doelen in hun geboorteland. De Amerikaanse en Engelse veilig heidsdiensten waarschuwen juist voor aanslagen in het westen, ge pleegd door 'slapende terreur- De AIVD waarschuwt in haar rapportages wel al jaren voor radicalisering onder Somaliërs cellen' van al-Shabaab. Daarbij verwijzen ze naar de Somalische deelname aan diverse terreurnet werken die afgelopen jaren ont manteld zijn. Twee van de acht da ders achter de mislukte aanslagen op het openbaar vervoer in Lon den, op 21 juli 2005, waren Soma liërs. De man die in 2010 met een bijl bij de Deense cartoonist en Mohammed-bespotter Kurt Wes- tergaard binnendrong, was ook een Somaliër. Ook in Nederland zijn de afgelopen jaren meerdere Somaliërs aangehouden die ofwel plannen voor een aanslag hadden of zich zouden bezig houden met de financiering van al-Shabaab. In geen van die zaken kon justitie echter voldoende bewijs vinden. Ze werden allemaal geseponeerd. SOESTERBERC - Gezinnen met min derjarige kinderen, die bij aan komst op Schiphol asiel aanvra gen, belanden niet meer in grens- detentie. Sinds 1 september vorig jaar wor den gezinnen met kinderen die asiel aanvragen op een Nederlandse luchthaven, ge screend: horen de kinderen bij dit gezin, is er sprake van kinder- smokkel of mensenhandel, of is er een vermoeden dat een van de ouders zich schuldig heeft ge maakt aan oorlogsmisdaden? De stand tot nu toe: nul. Alle 33 gezinnen mochten na een paar uur door naar de open opvangloca- tie voor asielzoekers in Ter Apel, terwijl ze eerder automatisch in de cel zouden zijn gezet. In 2013 werden nog 70 gezinnen met on geveer 120 kinderen in grensde- tentie geplaatst. Staatssecretaris Fred Teeven van Asielzaken vindt het echter te vroeg om al te zeg gen dat dit onnodig was. „We zijn nog maar een paar maanden be zig." Ook op de terugweg, als het gezin is uitgeprocedeerd en tegen zijn wil wordt uitgezet, belandt het niet zomaar meer achter trahes. De laatste stop in Nederland is nu de nieuwe gesloten gezinsvoorzie ning in Soesterberg, bij Zeist. De ze 'kindvriendelijke' uitzetlocatie werd op 1 oktober 2014 geopend, nadat er al jaren kritiek was geuit op het feit dat Nederland asielkin deren opsloot. „Waarom zou je kinderen opslui ten als het ook anders kan? Dit is een prima manier", zegt staatsse cretaris Teeven. Het is het enige dat hij kwijt wil over dat het lang duurde voordat hij wilde dat zo'n voorziening er moest komen. „Je kan je nog een slag in de rondte praten over vrijwillig vertrek, maar gedwongen vertrek is een stok achter de deur." Gezinnen kunnen zich in Soester berg niet helemaal vrij bewegen. Ondanks de vriendelijke uitstra ling, met voor elk gezin een eigen woonunit en speeltoestellen op een centraal plein, staat een hoog hek er dreigend omheen. Dat de opvangmedewerkers ge probeerd hebben de betonnen muur te verbloemen met een can- vasdoek met klimopprint, verdoe zelt niet dat het nog steeds een ge sloten locatie is. „Ze hebben hun best gedaan. Ze hebben huisjes ge- maakt en er zijn allerlei creatieve activiteiten voor de kinderen", zegt Martine Goeman van Defen ce for Children. „Maar het is nog steeds opsluiting en er is geen kindvriendelijke manier van op sluiting. Een meisje vroeg haar moeder daar: 'Mama waarom zit ten wij in de gevangenis? Hebben wij iets fout gedaan?"' Goeman en andere partners in de coalitie 'Geen kind in de cel' ma ken zich zorgen over hoe snel minderjarige asielzoekers naar Zeist worden overgeplaatst. „Bij een vermoeden dat het gezin in de illegaliteit gaat verdwijnen, ge beurt het al, maar dat is geen ob jectief criterium." Zo belandde een stel met twee zo nen van 5 en 6 jaar oud in de ge zinslocatie, terwijl naar oordeel van de rechter de belangen van de kinderen niet goed waren afgewo gen. De moeder is zwanger en in behandeling bij een psychiater, net als het 6-jarige kind. Een arts had juist rust aanbevolen. De Belgische evenknie van Fred Teeven, staatssecretaris Theo Francken, kwam gisteren een kijk je nemen bij de gesloten gezins voorziening in Zeist. „Tot 2008 hadden we een opvang, maar die voldeed niet aan het recht op pri vacy en een gezinsleven. Sinds dien verblijven gezinnen in een open locatie", vertelt hij. In het be gin ging dat goed met 10 tot 15 pro cent 'ontsnappingen', maar vorig jaar liep al 41 procent van de asiel zoekers daar weg. De Belg heeft daarom veel interesse in de Neder landse aanpak.„We hopen dat als in België ook zo'n gesloten in richting bestaat, zij eerder beslui ten vrijwillig te vertrekken." Galaxy S5 mini portable lader! A LAAGSTE PRIJS VAN NL! Incl. 100 belmin/sms Incl. 500MB data Hele periode korting! GRATIS VANAF GRATIS 1000MB €25 P/MND Ben* JL em™ (R) kPn tiïli-2 DINSDAG 24 FEBRUARI 2015 dag een foto van een skiënde prinses Beatrix had afgedrukt, tegen de af spraken in om geen foto's te maken van het privéleven van de familie. Gis termiddag poseerde Beatrix wel op Asielkinderen niet meer achter tralies door Freke Remmers ski's (rechtsboven). Linksboven Maxi ma, linksonder vlnr Ariane, Amalia en Alexia, rechtsonder Willem-Alexan- der met Amalia foto's Frank van Beek/HH Martine Goeman PORTABLE GSM LADER (2600 MAH) alle netwerken Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 ioo4(i) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7