Arbeid Adelt laat de jongeren excelleren 'We laten een jubileumfeest nooit ongemerkt voorbijgaan' ZEEUWS-VLAANDEREN 29 Zeeuws-Vlaanderen sukkelt langzaam de oorlog in en in het begin is er van re pressie nauwelijks sprake. De jeugd vindt het best avontuurlijk. Fons Aju - bijnaam voor Fons de Waele - loopt met zijn draaiorgel door de binnenstad van Terneu- zen, langs de talrijke cafés in de Dijkstraat en de Nieuwstraat. Hij is graag gezien. Mondharmonica vereniging Arbeid Adelt is intus sen uitgegroeid tot een heel or kest. Hun mondharmonica's zit ten vast aan een soort toeter om er wat meer volume uit te persen. Het orkest oefent in een werk plaats van Hoornaert aan het Zwarte Padje en is een kweekvij ver voor jongens die muzikaal iets anders willen. Ze spelen vrolijke muziek en niet dat starre van het zogenaamde 'zwarte muziek', strak in kostuum gestoken, gedis ciplineerd marcherende muzikan ten als De Vereenigde Werklie den, de socialistische evenknie van Arbeid Adelt maar dan als har monie, onder leiding van meneer Schirris, conciërge van de HBS. Al les is opgedeeld in kerkelijke of politieke stromingen, bij Arbeid Adelt is dat niet anders. Muziek is hun uitlaatklep en voor veel jon gens een opstapje om het eens in de muziek te proberen. Dat het sommigen redelijk goed afgaat, be wijst het feit dat een aantal jon gens ook in moderne bandjes en dansorkestjes speelt. De mondhar monica's bevatten vijf tot zes re gisters en thuis wordt er, met een gitaar en een klepper-de-klep er bij, flink geoefend. Arbeid Adelt trekt, net als de harmonie, regel matig door de straten, maar met eigen repertoire. Zelfs voor virtuo siteit is hier en daar een plekje in geruimd door dirigent Tollenaar, die de jongens, als ze even halt houden, laat excelleren op hun in strument. Sommigen lijken muzi kale wonderkinderen in de dop. Die virtuositeit wordt echter snel tot bedaren gebracht als er in Ter- neuzen een Ortscommandant wordt aangesteld die niets moet hebben van de moderne muziek. Hij verordonneert dat er geen Amerikaanse 'negermuziek' ge speeld mag worden en er ook niet in het Engels mag worden gezon gen. Daarnaast stelt hij een paar mannen aan, die fanatiek voor de Jeugdstorm gaan ronselen en tege lijkertijd de lokale jeugd in de ga ten houden; bij tijd en wijle zelfs verraden. Te beginnen met de jon gens van de muziek, want die ken nen ze allemaal. „Mooi he", zegt Aart. „Dat heb ben onze oude buren gedaan." Aart versierde vroeger altijd het huis van buurtgenoten die een hu welijksjubileum vierden. „Kronen noemde hij dat altijd mooi. Nu versieren de oud-buurtgenoten hun huis als verrassing. Ook al wonen mijn ouders inmiddels in een andere straat", vertelt hun zoon Jan. Aart en Leni staan nog midden in de samenleving, dat be wijzen de 108 kaarten die ze kre gen. Leni is oorspronkelijk uit Zwijndrecht afkomstig en Aart uit Polsbroek. Toen ze voor het werk van Aart verhuisden naar Zeeuws-Vlaanderen, begonnen ze snel met 'inburgeren.' Aart leer de veel mensen kennen door zijn werk bij aannemersbedrijf Hol. Ook zat hij achttien jaar bij carna valsvereniging de Kloorianen, was actief lid van de visclub en voorzitter van de buurtvereni ging. Ook Leni vond haar draai in Kloosterzande. Het paar leerde elkaar kennen in een cafetaria in Zwijndrecht, waar Leni werkte. „Hij kwam er elke dag zijn boterhammen op eten", blikt Leni terug. Ze kregen na hun huwelijk drie kinderen, Klaas, Lien en Jan. Inmiddels zijn er vier kleinkinderen en twee ach terkleinkinderen. Lien woont in Kaapstad en is speciaal voor het jubileum naar Kloosterzande ge komen, dat was de grootste wens van haar ouders. Ze lieten de dag dan ook niet onopgemerkt voor bijgaan: „We hebben het al iets eerder gevierd, zondag hebben we lekker gegeten en daarna ge feest. Het was behoorlijk druk en erg leuk. Je kent iedereen hè", ver telt Aart. „Maar heel laat is het niet geworden hoor." Vijf jaar geleden hebben ze hun zestigjarig huwelijksjubileum ook gevierd. „We laten een jubileum nooit ongemerkt voorbijgaan. Ik houd van een feestje", zegt Aart. Vermaak in de grensstreek DINSDAG 24 FEBRUARI 2015 door Ariël Meeusen In wekelijkse afleveringen belichten we vermaak en vertier in de grens streek. Van de periode van voor de oorlog tot tot de hedendaagse pop muziek. Vandaag: mondharmonica vereniging Arbeid Adelt. het verhaal Zelfs de oude fietsen werden van stal gehaald voor het fotoboek, foto Louis Drent Museum De Karrekasse deed ook dienst als fotolocatie, foto Louis Drent Leni en Aart Maaijen-Paans hebben elk jubileum tot nu toe al op feestelij ke wijze gevierd, foto Camile Schelstraete door Sophie Stockman KLOOSTERZANDE - Ballonnen, een ereboog en een bord waar 'hulde aan het briljanten bruidspaar' op prijkt. Het huis van de 65-jaar ge trouwde Leni (84) en Aart (87) Maaijen-Paans uit Kloosterzande sprong er gisteren uit in hun straat. Mondharmonicavereni9ging Arbeid Adelt, foto collectie Ariël Meeusen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60