Poetskaart voor ouderen met eigen tanden 50 i Meedoen met claim loterij is een gok De allermooiste rondreizen IN HET NIEUWS 5 -4». Rondreizen Kras.nl/rondreizen of bel 0900-9697™., Dikke lagen tandplak, afgebroken tanden, ontstekingen. Tandartsen treffen bij ouderen in verpleeghui zen soms zo'n puinhoop aan dat er speciale projecten zijn gestart om de mondzorg te verbeteren. „Vroeger droeg bijna iedereen in het tehuis een kunstgebit. Maar nu heeft meer dan 50 procent nog eigen tanden. Dat willen de men sen graag, maar het neemt ook ri sico's met zich mee", zegt tand- arts-geriatrie Wim Klüter. Volgens hem verwaarlozen veel kwetsbare ouderen hun tanden als ze nog op zichzelf wonen. „Ze zijn ziek of minder mobiel en wil len de kinderen niet lastig vallen om hen naar de tandarts te rijden. Zolang ze geen pijn hebben, laten ze het er dan maar bij zitten." Als deze ouderen in een verpleeg huis belanden - dikwijls zijn ze dan 80-plus - komen ze boven de radar, zegt Klüter. De specialist ouderengeneeskunde kijkt bij de intake naar hun gebit: „Dan schrikken we, maar zijn we feite lijk te laat." Er zijn twee initiatieven gestart: betere mondzorg in verpleeghui zen én in de thuiszorg. Directe aanleiding is een rapport van de Inspectie voor Gezondheidszorg over de slechte mondverzorging in verpleeghuizen. Zorgorganisa ties hebben het ministerie van volksgezondheid beloofd dat ze dit 1 januari 2016 op orde hebben. „Maar als ouderen hun gebit thuis al sterk verwaarlozen, valt er in het verpleeghuis niet veel meer te redden", zegt Bernadet Naber van ActiZ, de branchevereniging voor zorgondernemers. Daarom krijgt ook de thuiszorg extra instructies. Bijvoorbeeld met persoonlijke poetskaarten waarop tandartsen aangeven waar precies eigen tan den zitten en waar protheses of implantaten. Want aan kunstige X X constructies van tandartsen om zo veel mogelijk eigen tanden te behouden, zit een keerzijde: het is lastiger poetsen. Wat dat betreft is het kunstgebit een zegen. Maar het kunstgebit, dat in 1980 bij 80 procent van de 65-plussers op het nachtkastje lag, is al lang uit de gratie. Een slecht gebit kan veel impact heb ben, zegt Naber: „Een slechte adem, waardoor anderen je mij den. Maar ook moeite met kau wen of slikken. Het risico bestaat dat je dan afvalt." Volgens ouderentandarts Klüter ligt er een taboe bij verzorgenden om de tanden van ouderen te poetsen. „De mond is een intiem orgaan. Zeker als het gebit is ver waarloosd en er niet smakelijk uit ziet of ruikt. Als een oudere een beroerte heeft gehad en helemaal afhankelijk is van zorg, vindt zorg- personeel het vanzelfsprekender om de tanden te poetsen dan wan neer een oudere dementeert. Dan denken ze eerder: die kan het nog wel zelf." Rob Schaub, tandarts-geriatrie en emeritus hoogleraar sociale tand heelkunde, helpt ouderen in het verpleeghuis en thuis. Daar be zoekt hij met mobiele apparatuur mensen die uit zichzelf niet naar de tandarts gaan. Hij vindt dat tandartsen moeten nadenken over 'levensloopbestendige' gebits constructies. „Er zijn levensloop- bestendige woningen, waarmee je vooruit kunt, of je nou 35 of 95 jaar bent. Zo moet het ook met het gebit. Ik denk dat tandartsen zich moeten realiseren dat als ze nu iets maken bij iemand van 60 jaar, die constructie misschien nog wel 25 of 30 jaar mee moet kunnen." Dit verder vooruit denken kan vol gens Schaub soms ook betekenen dat een kunstgebit voor iemand toch de beste optie is. HILVERSUM - Meedoen met de megaclaim van Stichting Loterij verlies om je inleg terug te vorde ren bij de Staatsloterij is een gok. Dat stelden juridische experts gis teravond op tv in Radar. Deelname kost ten minste 35 eu ro, terwijl het volgens de deskun digen zeer de vraag is of dat geld ooit terugkomt. De argumenten daarvoor zijn zwak, zeggen zij. Een massaclaim kan volgens hoog leraar privaatrecht Marco Loos van de Universiteit van Amster dam niet eens. Hij denkt dat een proefprocedure of een schikking met de Staatsloterij wel mogelijk is. „Die kan algemeen bindend worden verklaard." Dan profiteert iedereen (dus niet alleen deelnemers aan de claim) die tussen 2000 en 2008 loten heeft gekocht. De Hoge Raad oor deelde recent dat de Staatsloterij toen misleidende reclame heeft gemaakt. Het item in Radar zorg de zaterdag al voor opschudding. De stichting liet middels adver tenties weten het niet eens te zijn met de handelswijze van Radar. De rechter moest er nog aan te pas komen, maar de uitzending mocht gewoon doorgaan. De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 8 dagen al v.a. DINSDAG 24 FEBRUARI 2015 door Wilma de Cort OVERASSELT - Ouderen houden lan ger hun eigen tanden. Maar knap pe constructies van de tandarts zijn lastiger te poetsen. Dit blijkt uit de gebitsmisère in het verpleeg huis. Ruim 50 procent van de ouderen heeft nog zijn eigen tanden. Dat neemt echter ook risico's met zich mee 0 I 3 I Verpleegkundigen moeten vaak helpen met tandenpoetsen, foto HH door Lilian Dominicus Poort naar Turkse Westen Compleet programma met o.a. Efeze, Pamukkale, Hierapolis, Bursa, Istanbul en Troje en Pergamon. Incl. ontbijt en diner KjCMjI 2 nachten Istanbul Strandverlenging mogelijk Zie: Kras.nl/77907 !l Rome Sorrento Uitgebreide stadsbezoeken Rome én de sfeer van de Amalfi kust met Napels, Sorrento en Pompei'. Incl. Vaticaans Museum KjE^J Laatste plaatsen voorjaar Klantbeoordeling 7,7 Zie: Kras.nl/28034 KiU Istrië Dalmatische kust Prachtige rondreis door het geliefde Kroatië. Met Pula, Opatija, Krk, Split, Dubrovnik, de Plitvice meren, Pore? en méér. Incl. ontbijten diner Ontdek alle highlights Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/38517 Parels van Portugal Talloze hoogtepunten met Porto, Braga, Guimaraes, Fatima, Coimbra, Évora, Sintra, Lissabon en méér. _p__| Laatste plaatsen op 7 april en 20 april ✓Verlenging mogelijk Klantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/35£23 MA tA Historisch Spanje Afwisselend en compleet met o.a. Madrid, Salamanca, Sevilla, Córdoba en de onge repte Extremadura. BPVHHB Ontbijt en 9 x diner mSEEl Bezoek aan steden met een rijk verleden Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/35617 ,tj >"J Vilnius naar St. Petersburg Het beste van de Baltische Staten inclusief twee volle dagen in St. Petersburg. BMHM Unieke landencombinatie BiEEH Mét Vilnius, Riga, Tallinn I Rondleiding Hermitage I Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/38879 Oezbekistan Zijderoute O.a. hoofdstad Tasjkent, karavaanstad Samarkand, Boechara, de Khorezm woestijnstreek en Khiva. Nérgens voordeliger! Inclusief alle excursies I Oosters sprookje Klantbeoordeling 9,0 FET*Y7 Zie: Kras.nl/38707 Eilandhoppen Azoren Ontdek de schitterende natuur op de Portugese eilanden Terceira, Faial, Pico en Sao Miguel. ✓Vulkanen, natuur en UEj cultuur Exclusief bij Kras ✓Tip: walvisspotten J L F, M Zie: Kras.nl/38875 ICbU Deze Kras-rondreizen zijn inclusief: Vlucht, hotels, ontbijt Nederlandssprekende reisleiding Fantastische excursies Al deze rondreizen worden aangeboden met gegarandeerde vertrekdata. Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5