WD worstelt met uit de hand gelopen rel rond Verheijen 4 IN HET NIEUWS DRUGS analyse Dat pilletje normaler wordt, is niet zo alarmerend als politici en media suggereren. Provincie: Verheijen declareerde niet fout DEN HAAG - Wie de berichtgeving over xtc-gebruik volgt, zal mis schien concluderen dat een nieu we generatie junks in de goot dreigt te belanden. Dat tiendui zenden Nederlandse festival- en dancefeestgangers die weieens een pilletje slikken, hun leven op het spel zetten. Dat zij zich moed willig in dezelfde afgrond storten als de jongeren die voor het eerst een naald in hun arm zetten tij dens de heroïnehausse in de jaren '80. 'Opmars xtc alarmerend', kopte het Algemeen Dagblad gisteren in grote letters op de voorpagina. „Uitgaansdrugs zijn levensgevaar lijk, zeker in de zeer sterke dose ring die nu vaak voorkomt", waar schuwde staatssecretaris Van Rijn van Volksgezondheid. „We moe ten deze trend zo snel mogelijk keren." De PvdA'er is niet de enige. Nadat in oktober drie doden vielen tij dens het Amsterdam Dance Event, buitelden politici over el kaar heen om een strengere aan pak van xtc te eisen. Gisteren laaide de discussie weer op door een rapport dat het Trim bos Instituut publiceerde in op dracht van het ministerie van Volksgezondheid. Steeds meer jongeren gebruiken xtc als ze uit gaan, concludeerde het drugson derzoekscentrum. Trimbos waar schuwt voor 'normalisering' van de partydrug. Om dat te voorko men, zou de overheid meer moe ten investeren in voorlichting, stellen de onderzoekers. Dat de staatssecretaris met het rapport in de hand meteen toezeg de het probleem serieus aan te gaan pakken, is koren op de mo len van het Trimbos Instituut en instellingen in de verslavingszorg. Die zijn voor hun financiering im mers afhankelijk van de overheid. Op de conclusie in het rapport dat er een serieus probleem is, valt echter wel wat af te dingen. Ten eerste ontbreken betrouwba re cijfers. Hoeveel jongeren gebrui ken regelmatig xtc? En neemt dat aantal toe? Peilingen onder partygangers, met name in Amsterdam, suggere ren van wel. Maar landelijke, re cente informatie ontbreekt, zoals Trimbos zelf ook schrijft in zijn rapport. Volgens de laatste schattingen, uit 2009, had 3 procent van de 15- tot 35-jarigen in het laatste jaar wel eens xtc gebruikt. Dat percentage zou best wel eens kunnen zijn ge stegen. Maar hoe erg is het als een pilletje normaler wordt? Xtc is vol- gens wetenschappers een van de minst gevaarlijke drugs. Een pille tje slikken is geen Russische rou lette. Als gebruikers aan xtc over lijden (in 2013 waren dat er ne gen) of op de EHBO belanden, is dat zelden een direct gevolg van de drug. Vervuilde pillen zijn nauwelijks in omloop. Vaak is er sprake van een combinatie met alcohol, over verhitting, te weinig of juist te veel water drinken of overgevoe ligheid voor mdma (de werkzame stof in de pillen). Xtc is niet lichamelijk verslavend. De drug is veel minder gevaarlijk dan cocaïne, ghb en cannabis. Al cohol, alom geaccepteerd, staat volgens een studie in medisch tijdschrift The Lancet met stip bo venaan de lijst met middelen die de grootste schade opleveren voor de gezondheid van gebruikers. En voor hun omgeving. Waar drank mensen agressief kan maken, maakt xtc socialer. Feestgangers met een pilletje achter de kiezen zien hun omgeving vaak door een roze, verliefde bril. Natuurlijk, xtc-gebruik is niet zon der risico's. Dat het gehalte mdma in de partydrugs de laatste jaren stijgt, is een serieus risico. Als staatssecretaris Van Rijn zich echt zorgen maakt over de gezondheid van gebruikers, kan hij zorgen dat zij over die gevaren worden voor gelicht. Want het idee dat voor lichtingscampagnes xtc-gebruik helemaal kunnen uitbannen, is een illusie. Het probleem van ho ge doseringen mdma bij de wor tel aanpakken, is lastiger. Daar voor zou het kabinet de productie moeten reguleren. Maar dat is voorlopig een brug te ver. Bij de WD heerst dezer dagen be paald geen juichstemming. Verha len over Verheijen volgen elkaar op. Het is voor de media blijkbaar 'leuk' om over te publiceren, ver zuchtte een woordvoerder vorige week woensdag toen Verheijen bekendmaakte tijdelijk zijn werk neer te leggen. Dat was dus nog vóór de nieuw ste aantijgingen van gisteren aan het adres van het Kamerlid. Hoe wel de provincie Limburg zijn voormalige gedeputeerde vrijpleit te (zie kader), kwam NRC vrijwel tegelijkertijd met een nieuwe ont hulling: na zijn aantreden als Kamerlid in september 2012 ont ving de VVD'er nog een halve maand salaris van de provincie. Hij kreeg dus twee weken lang dubbel loon. Volgens de Provincie wet was die salarisdoorbetaling geen probleem, het is echter niet in lijn met de 'Handreiking inte griteit' waarin staat dat niet alles wat mag, ook hoeft. Verheijen zelf stelt niks fout te hebben ge daan en zegt niet te hebben stil gestaan bij de optie het geld terug te storten. De kwesties storen WD'ers. Le den klagen enerzijds over de half slachtige eerste reactie van de par tijtop ('niks aan de hand') en de ongelukkige timing, vlak voor de verkiezingen. Er klinken evenwel ook bezwaren tegen de stap terug van Verheijen; want als politici opstappen nog voordat er een de gelijk onderzoek is gedaan naar de feiten, is ongeveer iedereen op het Binnenhof vogelvrij. Intussen is de schade al toege bracht, volgens anderen. WD- prominent Johan Remkes zei zaterdag dat de kwestie 'het aan zien van de politiek' schaadt, de Limburgse commissaris van de Koning, Theo Bovens, constateert dat zulke incidenten 'afstralen' op heel Limburg. Verheijen zelf staat al 10-0 achter. Hij en de WD zullen worstelen met de vraag of de stap terug vol doende is. Media zitten er nog steeds bovenop en blijven publice ren. Een voortdurende affaire rond een prominent politicus aan de vooravond van belangrijke ver kiezingen, is een nachtmerrie voor elke campagneleider. Tege lijk kan een vertrek ook uitgelegd worden als een schuldbekentenis. Als Verheijen werkelijk meent dat hij geen grote misstappen heeft begaan, is dat geen optie. De provincie Limburg constateert na extern on derzoek dat Verheijen als gedeputeerde geen onterechte declaraties heeft ingediend in tien specifieke gevallen. De declaraties zijn groten deels goed ingevuld en Verheijen heeft zijn af spraken voldoende ver antwoord. De provincie spreekt van 'geoorloofd gebruik' van provinciale faciliteiten. De VVD'er betaalt wel 400 euro terug omdat hij zelf meent dat hij driemaal ten onrechte gebruik heeft gemaakt van de provinciale NS-kaart en de dienst auto voor een nevenfunc tie. Xtc-gebruiker is geen crackj unk door Annemieke van Dongen 'Partydrug' xtc is volgens weten schappers een van de minst ge vaarlijke verdovende middelen. Het Trimbos Instituut signaleert een toenemend gebruik, foto HH 3 De laatste schattingen over het ge bruik van xtc dateren uit 2009. Toen zou 3 procent van de 15- tot 35-jari gen in het laatste jaar wel eens xtc genuttigd hebben. door Niels Klaassen DEN HAAG - Opnieuw kampt Kamer lid Mark Verheijen met een kwes tie. Als kersvers Kamerlid zou hij twee weken lang dubbel salaris hebben opgestreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4