1 TenneT: alle hens aan dek bij eclips om salariskorting KSK9I j 'V^il 66 We hebben de hondenstichting plekken gewezen die nog op ons lijstje stonden Fietsen aan de Cöte d'Azur IN HET NIEUWS 3 4 'Dat haar lichaam in tien minuten is aangetroffen, is uitzonderlijk snel' 50PLUS worstelt met lijst senaat die mensen weten wat ze doen." Mariska's verdwijning was een groot raadsel, en is dat feitelijk nog steeds. Als ze in de nacht van zondag 8 op maandag 9 februari haar ouderlijk huis verlaat, roept ze tegen haar moeder dat ze naar een vriendin gaat. Maar die vrien din weet van niks, ze komt er ook nooit aan. „Mariska, die altijd liet weten waar ze was, had kennelijk een groot geheim voor ons alle maal", zegt een goede vriend. Als Mariska maandagmiddag nog steeds niet terecht is - ze is ook niet verschenen op haar werk bij de Action in Beuningen - wordt de politie geïnformeerd. De paniek slaat toe als vrienden en familieleden een dag later Ma riska's zwarte Fiat Punto vinden, een paar straten bij haar ouderlijk huis vandaan. De auto is niet afge sloten; Mariska's tas, met haar por temonnee, zit er nog in. Op aanraden van een paragnost zoeken vrienden natuurgebied de Ooijpolder af. De zaak krijgt een onverwachte wending als een pomphouder uit het Brabantse Megen vrijdag 13 februari bewa- kingsbeelden op Facebook zet. Daarop is een BMW met afgeplak te kentekens te zien die er van door gaat zonder te betalen. Op de bijrijdersstoel zit een meisje met roodblond haar, het gezicht verscholen in haar jas. Haar fami lie denkt dat het Mariska is. De dagen daarna blijft het stil. De familie roept in de krant de poli tie op een groot rechercheteam op de zaak te zetten. Sporen die in Mariska's auto wor den gevonden, wegen mee in de beslissing alsnog een Team Groot schalig Onderzoek te formeren, meldt de politie. Het verstrijken van de tijd - een ongeval of zelfdo ding worden steeds minder waar schijnlijk geacht - speelt ook een rol. Maar lang hoeft het recherche team dus niet te zoeken, met dank aan de Stichting Reddings honden. Sectie op het lichaam zal de poli tie spoedig meer aanwijzingen ge ven over het tijdstip en de toe dracht van Mariska's dood. De re cherche gaat ervan uit dat ze slachtoffer is van een misdrijf. Vanavond is er in Nijmegen een stille tocht. Die voert ook langs Mariska's ouderlijk huis. door Peter Winterman teit om met honden naar vermiste perso nen te zoeken", zegt Smits. „Afgelopen vrijdag werden we benaderd door de fa milie van Mariska Pe ters. Nadat de politie ons had geadviseerd in welk gebied we konden gaan zoeken, gingen we aan de slag." Met in totaal veertig honden en 67 perso nen van reddingshon denorganisaties uit het hele land werd zondagochtend naar Peters gezocht. „Dat haar lichaam al zo snel werd aange troffen, is uitzonder lijk", zegt Smits. „Soms zijn we dagen bezig." De reddingshonden DUIVEN - „We helpen de politie al jaren bij dit soort zoekacties", vertelt Louise Smits, voorzitter van de Stichting Reddings honden RHWW. De Duitse herder Ayka, een van de speurneu zen van RHWW, vond zondagochtend al na tien minuten het lichaam van Ma riska Peters. Vorige maand vloog Louise Smits nog met zes speurhonden naar Panama om te zoeken naar de lichamen van de om gekomen studentes Kris en Lisanne. „In Nederland heeft de politie vaak niet genoeg tijd en capaci- en hun baasjes doen hun werk op vrijwilli ge basis. De organisa ties draaien voorna melijk op inkomsten van donateurs. „We doen dit werk omdat we mensen willen helpen. Door de vondst van een lichaam kunnen nabe staanden een hoofd stuk afsluiten." De speurhonden van Smits en de andere particuliere eigena ren worden jarenlang getraind. „Als een per soon of een lichaam zich een half uur op dezelfde plek be vindt, kan een hond dat ruiken. Bijna alle honden zijn in staat om mensen op te spo ren: Duitse herders, maar ook labradors." „In het ergste geval leidt de zons verduistering tot een totale black-out, maar ook lokale storin gen willen we voorkomen", zegt woordvoerder Jeroen Brouwers van TenneT. De Nederlandse net beheerder is al ruim een jaar be zig met voorbereidingen voor de zonsverduistering. Tussen 9.30 en 11.48 uur schuift op 20 maart de maan voor de zon. Op het hoogte punt, rond 10.30 uur, zal de zon voor 80 procent bedekt zijn. Dat kan gevolgen hebben voor de elektriciteitsvoorziening. Zeker op een zonnige dag, zegt Brou wers. „De elektriciteit die wordt opgewekt door zonnepanelen valt dan in snel tempo weg in heel Noordwest-Europa. Juist op het moment van de dag dat het ener gieverbruik toeneemt." In tegenstelling tot op gewone be wolkte dagen, veroorzaakt de eclips dus een abrupte schomme ling in het elektriciteitsaanbod. Die klap is extra groot, omdat de zon na de verduistering hoger aan de hemel staat dan ervoor. In Nederland zijn de gevolgen be perkt. Als 20 maart een zonnige dag is, kan volgens TenneT 500 megawatt wegvallen, evenveel als de productie van een gemiddelde energiecentrale. In Duitsland, waar meer zonnepanelen zijn, dreigt een verlies van 17.000 mega watt. „Dat heeft effect op buurlan den, omdat elektriciteitsnetten in Europa met elkaar verbonden zijn." In Nederland staat een cen trale stand-by om het tijdelijke stroomtekort aan te vullen. Tijdens de eclips valt in heel Europa de zonnestroom in één klap weg: dat kan een instabiel net veroorzaken den een kort geding aan tegen de maatregel, die op 19 januari door de directie was aangekondigd. Vol gens hen is zo'n eenzijdig opgeleg de korting in strijd met het gel dende arbeidsrecht. Ze kregen gis teren dus gelijk van de rechter, maar niet in de mate die met na me de FNV had gewenst. Volgens de rechter hadden de bonden niet aannemelijk kunnen maken dat al le V&D-medewerkers, in totaal zo'n 5500 personen, het oneens Volgens de rechter is niet aannemelijk dat alle V&D- medewerkers het oneens zijn met de salariskorting zijn met zo'n salariskorting. Aan gezien de bonden optreden na mens hun leden, geldt het verbod dus alleen voor de bondsleden. Voor een eenzijdige wijziging van de arbeidsvoorwaarden ontbreekt volgens de rechter in Amsterdam elke grond. Voor de vakbonden is het verbod op de salarisverlaging een grote overwinning. „Dit is heel goed nieuws voor V&D-medewerkers, maar ook voor alle werknemers", aldus bestuurder Niels Suijker van FNV Handel. Zijn collega Martijn den Heijer van CNV Dien stenbond. „Nu het dictaat van ta fel is, is er ruimte om te onderhan delen. Wij willen zo snel moge lijk weer rond de tafel met de di rectie van V&D." Een gebrek aan boegbeelden speelt 50PLUS parten. Behalve op richter Jan Nagel en fractieleider Henk Krol is de spoeling aan 'ge zaghebbende woordvoerders' dun, klaagt de 'onafhankelijke se lectiecommissie' die de lijst voor de komende Eerste Kamerverkie zingen opstelde. Nagel, Krol en Wim van Overveld, lid van het hoofdbestuur, zijn de leden van die commissie. Het drietal heeft oud-CDA-staatssecretaris Martin van Rooijen op twee gezet. Ex- Kamerlid Martine Baay (die van wege ziekte plaatsmaakte voor Krol) en partijvoorzitter John Struijlaard staan op plaats drie en vier. Veel sollicitanten vielen af 'door een gebrek aan politieke ervaring', meldt de commissie. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Kras.nl/46199 of bel 0900-96977ocPg DINSDAG 24 FEBRUARI 2015 Speurders van de Stichting Red dingshonden RHWW hielpen mee met het zoeken naar de vermiste Mariska Peters (21) uit Nijmegen. foto's Tom Hessels HH Woordvoerder politie _y 9 9 Ayka is politie voor door Annemieke van Dongen ARNHEM - De netbeheerders zijn in opperste staat van paraatheid voor de zonsverduistering op 20 maart. Als ze niets doen, dreigt de stroom uit te vallen. Die is in Europa voor een steeds groter deel afkomstig van zonnepanelen. Fiets-/busreis Frankrijk t100% vertrekgarantie 10 dagen al v.a. Geniet in Zuid-Frankrijk van lavendelvelden, blauwe baaien, wijnstreken en chique badplaatsen als St. Tropez, Nice en Cannes. Verblijf in een hotel met prachtig uitzicht op de kust Incl. busreis, ontbijt, diner, 5 x lunch, fietsroutes en reisleiding Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3