Jan Vantoortelboom presenteert donderdag zijn derde roman: De man die haast had. Na het onverwacht grote succes van vorig jaar zijn de ver wachtingen hoog gespannen. Op de dijk van Zeedorp zetten we de tijd even stil. 66 INDEKINI) ZEELAND 33 Zeedorp nog eens tot een oeuvre komen." Daarmee roert de schrijver een voor hem gevoelig onderwerp aan. Door het onverwacht grote succes van Meester Mitraillette kon hij zich een jaar lang he lemaal op schrijven toeleggen en zijn docentenbaan aan de Hogeschool Zee land - waar hij Engels geeft - in de ijs kast zetten. Binnenkort moet hij beslis sen hoeveel lesuren hij wil blijven ge ven. Het antwoord is afhankelijk van hoe zijn nieuwste roman wordt ont vangen. De titel De man die haast had heeft in eerste in stantie ook regel recht betrekking op de auteur zelf. Vantoortelbooms moeder overleed aan een agressie ve vorm van kan ker, toen ze 42 jaar was. Hij wil het niet laten on- derzoeken, maar het is een ziekte die mogelijk erfelijk is. En dan kan het leven zomaar op eens voorbij zijn. Met die gedachte al tijd in het achterhoofd heeft Vantoor telboom haast om voor het zover is zo veel mogelijk geschreven te hebben. In het boek is Leon de man die haast had. We volgen hem van jongs af aan tot hij als volwassene weloverwogen ei gen keuzes maakt. Twee personen teke nen zijn jeugd. Zijn moeder, die ma- nisch-depressief is en zich daardoor als een onberekenbare factor in een kin derwereld ontpopt. Ze overlijdt omdat - zoals Leons vader het na lang aandrin gen formuleert - ze niet meer wilde le ven. Als het over manisch-depressivi- teit gaat, zegt de schrijver: „It runs in the family. Aan moeders kant heb ik een oom, die er een zelfhulpboek over geschreven heeft. En een nicht. En een opa, die zelfmoord heeft gepleegd." De tweede persoon die Leons leven te kent is Elsie, de oppas. Vantoortel boom: „Hij is verliefd op haar, zoals el ke jongen dat op zijn oppas is." Tijdens Ik schrijf vanuit een buikgevoel, vanuit een instinct, ook al klinkt dat misschien dierlijk één van hun speelsessies op zolder valt Elsie door het trapgat naar beneden. Pa gina 8-9: „Eindelijk beneden knielde hij naast het lichaam en kneep in de arm. Haar nek zag er langer uit dan wanneer ze rechtop stond of aan tafel zat. 'Elsie?' Zijn vingers knepen in haar huid. 'Elsie?' Hij stond op, pakte beide armen vast - die niet bij het lichaam le ken te horen -, en probeerde haar over eind te trekken. Elsies haren, zwaar en donker door het bloed, trokken haar hoofd naar achter. Weer viel de leng te van de nek hem op. Het dik ke bloed raakte zijn knieën net niet. De geur er van maakte hem misselijk." Elsie kan niet meer lopen, heeft haar spraakvermo gen verloren en wordt opgeno men in Home Windekind. Leon bezoekt haar elke za terdag. Pas nadat zijn moeder is overle den begint hij tegen Elsie te praten. Vantoortelboom noemt zijn boek „klein en persoonlijk, een roman die door eenvoud de diepte ingaat." Het persoonlijke zit 'm - onder andere - in de levensverwachting. „Ik schrijf een verhaal over iemand die denkt dat hij vroeg dood gaat. Dat speelt bij mij ook. Mijn moeder was 42, ik ben nu 39 jaar. Anders dan mijn hoofdpersoon heb ik kinderen en heb ik een relatie die goed is. Maar ik heb wel angst voor wat kan komen. Niet voor mezelf, maar voor de mensen in mijn directe omgeving. Mijn vier kinderen - wanneer wordt er één ziek, komt er één onder een auto. Die gedachten kunnen heel zwart wor den, ook als ik aan het boek bezig ben. Ze passen bij mijn melancholieke na tuur, maar ik moet er wel mee oppas sen." Leon leeft met een eindpunt voor ogen. Dat gegeven is voor het boek al lesbepalend. Leons verhaal gaat - sa mengevat in de woorden van de auteur - over het verstrijken van tijd. Over het gebrek aan tijd, ook. Leon leeft heel passief. Met zijn gymnasiumdiploma wil hij niet gaan studeren maar kiest hij voor een baantje als conciërge op zijn oude middelbare school in Hulst. Hij heeft geen klok in huis, geen agen da, geen polshorloge. Vantoortelboom: „Leon wil het verstrijken van de tijd proeven. En hij wil bewust de tijd af remmen. Daarom houdt hij geluk op af stand. Omdat geluksgevoel de tijd ver snelt." Jan Vantoortelboom is, zoals hij het zelf noemt, een intuïtieve verteller. „Ik schrijf vanuit een buikgevoel, vanuit een instinct, ook al klinkt dat mis schien dierlijk. Al die weken, maanden dat ik aan het boek werk, weet ik eigen lijk niet waaraan ik bezig ben. Achteraf zou ik de tijd moeten nemen om het nog eens helemaal door te nemen. Maar dat doe ik niet." Door het hele boek heen wordt er aan dacht gevestigd op nekken. Het begint met Elsie, na haar val heeft ze een lan ge nek. Liliane - vernoemd naar de moeder van de schrijver - de latere lief de van Leon, heeft ook een lange nek. Modigliani duikt op, niet toevallig een schilder van vrouwen met lange nek ken. Vantoortelboom: „Zo'n element sluipt in het verhaal, puur op gevoel. El ke keer is zo'n scène een voorbode, een aankondiging dat er iets met die nek moet gebeuren." Een ander voorbeeld, pagina 5, om aan te geven dat eigen fascinaties opeens om de hoek kunnen kijken: „Maar Leon was misselijk. Pijn klopte in zijn hand; bloed lekte uit zijn vuist en vormde een plas op de tegel onder de stoelpoot. Zijn hand veegde in de bovenste hoeken van het raamkozijn, ook onder de vensterbank en pakte zo spinnenwebben mee. Hij drukte ze in de wond." De schrijver vertelt dat hij van jongsafaan graag naar National Geographic kijkt. „Ooit zag ik een film pje over vier jongens in Florida. Een van hen wordt gebeten door een alliga tor. Ze stelpen het bloeden door spin nenwebben in de wonden te duwen. Fascinerend. Leon weet dat en veegt spinrag bijeen." Zie hem daar staan: de schrijver, op de grens van zee en land. Geen toeval. Jan Vantoortel boom heeft zich opge steld op de glooiing van de dijk net ten noorden van zijn schrijfhuis aan de Grindweg naar Hontenisse. Het is een betekenis volle locatie in zijn nieuwe roman, die donderdag verschijnt: De man die haast had. Het verhaal speelt in Oost-Zeeuws- Vlaanderen, het leefgebied van de schrijver. Zijn hoofdpersoon Leon woont in het gehucht Zeedorp, dat on deraan de zeewering ligt waar de schrijver bovenop staat. Leon heeft een huis, dat veel weg heeft van het bij Zee dorp gelegen gemaal Campen. Vaak kijkt Leon 's avonds vanaf de dijk over het water, waar hij steeds een man in zijn boot voor anker ziet gaan die het daar op een stevig drinken zet. „Je moet schrijven over wat je kent. Daar om kies ik voor een setting die ik kan zien, kan voelen, ruiken, horen", zegt Vantoortelboom. Zijn Leon werkt als conciërge op het vroegere Jansenius College in Hulst. Elsie, het meisje dat Leons oppas was, is na een ongelukki ge val zwaar gehandicapt en opgeno men in het tehuis Home Windekind. In Zeedorp wijst de schrijver naar een wit huis met een opvallend naambord: Windekind. We nemen de tijd. De uit de Vlaamse Westhoek afkomstige Jan Vantoortel boom (1975) debuteerde in 2011 met De verzonken jongen, een boek waarmee hij in de - Belgische - prijzen viel. Vo rig jaar werd hij plotseling een beken de Nederlandse schrijver, toen zijn tweede roman Meester Mitraillette Boek Van De Maand werd in het populaire tv-programma De Wereld Draait Door. Nog geen jaar later klopt de postbode op de deur van zijn schrijvershuis. Pre cies op het moment dat we over zijn nieuwe roman aan het praten zijn, wordt een pakket met de eerste twin tig exemplaren afgeleverd. Terwijl hij met een scherp mesje de tape van de doos doorsnijdt, zegt hij: „Je maakt een goddelijk moment mee." Hij klapt het deksel open, pakt het eerste exemplaar eruit. De geur van verse inkt en papier verspreidt zich door de kamer. „Oe, 't is echt een dunnetje", klinkt het een beetje gealarmeerd. Even later: „Ach, The Old Man and the Sea van Heming way was ook niet dik. Hij won er wel de Nobelprijs mee." De auteur neemt de nieuweling tegelijk met zijn twee eerdere titels in handen. Een goedkeu rende knik: „Misschien zal het toch Hoe wordt De man die haast had ont vangen? De komende weken zijn bepa lend. Dat het panel van De Wereld Draait Door hem weer zal promoten, verwacht hij niet. Zijn boek zal het op eigen kracht moeten doen. De schrij ver heeft Leon en Elsie losgelaten. Op zijn bureau liggen de eerste hoofd stukken van zijn volgende roman al klaar. DINSDAG 24 FEBRUARI 2015 qem. Hulst door Jan van Damme Jan Vantoortelboom Zeedorp onderaan de dijk bij Ossenisse. Huisnaam in Zeedorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33