In de E-klas werk je in je eigen tempo 'Oostkapellenaar bedreigd door criminele henneptelers' WALCHEREN 29 De leerlingen lezen teksten over straling, bekijken filmpjes en ma ken opdrachten op de computer. Op het beeldscherm van Jesse Lemsom (16) uit Burgh-Haamste- de schieten rode stippen omhoog tegen een zwarte achtergrond. Staatssecretaris Sander Dekker (WD, onderwijs) kijkt over zijn schouder mee. „Dit is een simula tie van neutronen", legt Jesse uit. „Je kunt zo goed zien hoe de neu tronen op elkaar reageren." Dekker bezocht het Pontes Pieter Zeeman gistermiddag, omdat de school één van de dertig scholen in Nederland is, die sinds vier jaar zogeheten E-klassen hebben. Ze krijgen daarvoor subsidie van de overheid. In de E-klassen werken leerlingen in hun eigen tempo de stof door en kunnen zo nodig hulp inroepen van een docent en diens persoonlijk assistent. „De leerlingen zijn individueel bezig. Wie makkelijk visueel leert, kan filmpjes bekijken. Voor wie liever leest, is er tekst", legt projectlei der Jan Brokke uit. „Met de assis tent hebben we meer handen in de klas. Hij loopt samen met de docent rond om vragen te beant woorden." Ook na schooltijd kun nen leerlingen vragen stellen via chat en whatsap. De Zierikzeese school wil de digi tale programma's bij meer vakken invoeren. Jesse ziet voordelen van de E-klas, maar wel in combinatie met gewo ne lessen. „Dit is een hele andere manier van leren. Door zo'n simu latie van neutronen op de compu ter kan je zien wat er gebeurt. Daardoor begrijp ik het beter. Je kunt in je eigen tempo lezen en je hoeft niet naar een verhaal van een leraar te luisteren." Er wordt een groter beroep ge daan op je eigen verantwoordelijk heid, vindt Jesse. „Je kunt er ook lak aan hebben en er gewoon doorheen klikken. Dat doe ik zelf niet, want dan haal ik mijn toets straks niet." Als het aan Dekker ligt, wordt de E-klas op meer scholen inge voerd. „Dit hoort bij modern, ei gentijds onderwijs. Het biedt kan sen om de lessen meer toe te spit sen op individuele leerlingen. Je kunt het onderwijs uitdagender maken voor leerlingen die sneller gaan. Bovendien hebben docen ten meer kans om leerlingen indi viduele aandacht te geven." INNOVATIEF ONDERWIJS Tabletcursussen voor senioren Samen met Seniorweb geeft de Zeeuwse Bibliotheek /Scoop vanaf maart weer de tabletcursussen iPad voor be ginners en Android voor be ginners. Ze bestaan beide uit negen bijeenkomsten van 2,5 uur. De prijs van een cursus bedraagt 90,-. Bibliotheekle den krijgen een korting van 7,50. Meer informatie via www.zeeuwsebibliotheek.nl of telefoonnummer 0118-654268, Muziekquiz in De Griffioen Stichting Griffioen 'De Wijk' houdt vrijdagavond 27 februari een muziekquiz voor zowel buurtbewoners als andere geïnteresseerden. De quiz bestaat uit vragen die betrekking hebben op muziek uit de periode van de jaren zestig tot en met nu. Ook zullen er klassieke fragmenten getoond wor den afgewisseld met filmvra- gen. De avond wordt gehou den in de Griffioenstraat 44 en begint om 20.00 uur. Foto's 'Waanzinnig Vlissingen' in Bieb Bibliotheek Vlissingen laat vanaf donderdag 26 februari tot en met 31 maart de fo to-expositie 'Waanzinnig Vlissingen' zien. Waanzin is het thema van de Boeken week 2015. De bibliotheek vroeg mensen een opname van hun meest 'waanzinni ge plekje' te delen. Er zijn ruim 200 foto's ingestuurd. Achternaam Michiel is enkel met ypsilon De achternaam van de Vlis- singse admiraal wordt als De Ruyter geschreven, heeft het Vlissingse college beslo ten. Boulevard de Ruijter wordt dus herdoopt in Bou levard de Ruyter. Het De Ruijterplein op het Keizers- bolwerk aan het eind van die boulevard krijgt de naam De Ruyterplein. Deze Jorick H. (28) verscheen voor de rechtbank maar wilde ab soluut niet door de rechters ver hoord worden samen met een an dere verdachte, de Rotterdammer Youssef H. (29). Ook schoof hij zijn stoel zo ver mogelijk van die van de andere verdachte af. De rechtbank honoreerde het ver zoek en vroeg aan Youssef H. even plaats te namen op de gang. Maar dat zorgde er niet voor dat de Oostkapellenaar erg spraak zaam werd. Zelfs toen één van de rechters nadrukkelijk vroeg of hij nog wat te melden had, bleef hij zwijgen. Volgens het Openbaar Ministerie waren de beide mannen betrok ken bij een hennepkwekerij die 5 februari 2013 werd ontdekt in een loods op het industrieterrein Smokkelhoek bij Kapelle. Daar trof de politie 948 planten aan. En in de woning was ook gekweekt. Daar trof de politie apparatuur aan die gebruikt was bij het telen van hennep. Jorick H. huurde de woning en een loods. Eerst samen met zijn broer maar die trok zich al snel te rug. Omdat de huren erg hoog wa ren besloot hij, zo vertelde hij de rechters, de loods te verhuren aan iemand anders. Aan wie, dat wil de hij niet zeggen uit angst voor de gevolgen. Contracten had hij niet, alles was mondeling gere geld. Vervolgens vertelde hij dat hij al snel geen 'baas meer was in zijn eigen huis'. „Ook moest ik een paar keer voor de planten zor gen." De politie kwam de kwekerij op het spoor dankzij twee meldin gen via Meld Misdaad Anoniem Na onderverhuur van loods aan henneptelers was ver dachte 'al snel geen baas meer in eigen huis' waarbij één melding zeer gedetail leerd was. Tijdens het onderzoek in de kwe kerij trof de politie een peuk aan met het DNA van Youssef H. Hij bekende gisteren dat hij voor on bekenden enkele muurtjes had ge timmerd in die bewuste loods. Hij werd in een geblindeerde auto opgehaald in Roosendaal en ook weer teruggebracht, zo vertelde hij. Hij deed die klus omdat hij dringend geld nodig had en kon geen namen noemen van mensen die hem vervoerd hadden, noch van mensen die op een andere manier betrokken waren bij de kwekerij. Officier van justitie Jo Valente denkt echter dat deze Rotterdam mer de man is die Jorick H. be dreigd heeft en mogelijk ook heeft mishandeld. Raadsman Youssef Taghi stelde vast dat daar geen enkel bewijs voor is geleverd en dat Jorick H. tijdens de zitting daar ook niets over heeft gezegd. Hij vroeg om vrijspraak voor zijn cliënt. Valente zei dat hij weinig geloof hechtte aan de verhalen van de beide mannen. Hij eiste tegen hen elk een werkstraf van 240 uur. En ze moeten elk 89.082,00 euro betalen aan de Staat omdat ze dat bedrag illegaal zouden heb ben verdiend met hun kwekerij. En energiebedrijf Delta moeten ze ruim vijfduizend euro betalen, omdat illegaal ze stroom zouden hebben afgetapt. Uitspraak 9 maart. DINSDAG 24 FEBRUARI 2015 door Cornelleke Blok ZIERIKZEE - De natuurkundeles van klas vwo 5 op het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee lijkt op het eerste gezicht een ICT-les. Tot je beter kijkt. De E-klas bestaat uit een elektroni sche leeromgeving die door docen ten zelf ontwikkeld is. Deze be staat uit studiewijzers, (zelf)toet- sen en chatmogelijkheden met do centen en medeleerlingen. Tijdens de lessen worden getrain de PAL-studenten ingezet. PAL staat voor Persoonlijk Assistent Leraar. Deze studenten worden zo uitge daagd om al vroeg onderwijserva ring op te doen. De E-klas is onderdeel van de Inno vatie-impuls Onderwijs. Dit programma bestaat uit vijf pro jecten, waaraan 150 scholen mee doen in Nederland. De overheid stelde hiervoor in to taal 20 miljoen euro beschikbaar. MIDDELBURG MIDDELBURG VLISSINGEN VLISSINGEN door Emile Calon MIDDELBURG - Een inwoner van Oostkapelle is bedreigd en mishan deld door criminele henneptelers, zo zei raadsman Rinus Wouters gis teren tegen de leden van de Mid delburgse rechtbank. Jesse Lemsom (links) vertelt aan staatssecretaris Sander Dekker van onderwijs hoe de natuurkundelessen in de E-klas werken, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29