Officier eist werkstraf Verdachte van smokkel voor dodelijk ongeval cocaïne vrijgesproken Ontslagen ambtenaar kost nog jaren geld Vertrekregeling jj ZEELAND 27 commentaar Film De Ruyter trekt al 400.000 kijkers naar bios #160 ambtenaren maakten gebruik van de regeling Besparingen op salariskosten zijn 102 miljoen euro Uitkeringen inclusief P boete kosten provincie 55,7 miljoen euro Positief resultaat op moment dat alle 160 ambtena ren met pensioën zijn: 46,3 miljoen Samen met zijn vrouw en twee kinderen was hij die bewuste dag in hun auto op weg naar een va kantiehuisje. Plotseling zat hij op de andere helft en botste bijna frontaal te gen een tegemoetkomende auto. De inzittende van die auto over leefde de aanrijding niet. D., zijn vrouw en kinderen raakten ook gewond, zo bleek gisteren tijdens de strafzaak tegen D. voor de Mid delburgse rechtbank. Officier van justitie Jo Valente denkt dat de inwoner van het Bel gische Thulin even werd afgeleid door de routeplanner. Hij eiste een werkstraf van 120 uur tegen hem. Zijn raadsman vroeg om alleen een geldboete. Hij hield de rech ters voor dat D., door zijn werk als fysiotherapeut, elke dag nog herinnerd wordt aan het ongeval omdat hij zelf ook slachtoffers van verkeersongevallen helpt. Ook is de man nog in behande ling bij een therapeut. Uitspraak 9 maart. J. moest twee weken geleden voor komen, omdat hij verdacht werd van betrokkenheid bij de smokkel van die partij via de haven van Vlissingen-Oost. Die drugs waren op 12 juni 2012 aangetroffen onder onderstellen voor containers. In de buurt werd ook de beschadig- De wet ligt nu ter behandeling bij de Eerste Kamer. Ambtenaren blij ven een aantal van hun voorrech ten houden. Zolang een ambte naar zich netjes aan de regels houdt, is hij als werknemer van de overheid bij ontslag wegens re organisatie aanzienlijk beter af dan een werknemer in het be drijfsleven. Bij een reorganisatie gelden voor ambtenaren langere en hogere aanvullingen op WW en bijstand. Overheden draaien bovendien zelf op voor de werk loosheids- en aanvullende uitke ringen. Kortom, je kunt een ambtenaar wel ontslaan, maar hij blijft je als overheidsinstelling nog vele jaren geld kosten. In het geval van ge vorderde vijftigers vaak tot aan hun pensioengerechtigde leeftijd. In 2012 besloot de provincie Zee land het ambtelijk apparaat fors in te krimpen van zo'n 660 fte's naar 500. Botweg ontslaan van 160 ambte naren bood de provincie Zeeland financieel geen voordeel ten op zichte van de gekozen regeling waarbij 57-plussers min of meer vrijwillig kozen voor een op non-actiefstelling met behoud van zeventig procent van het laatstverdiende salaris. Gedeputeerde Staten waren zich bewust van het risico van de fisca le boete, maar dan nog was het fi nanciële resultaat al snel positief. Binnen twee jaar leverde de rege ling de provincie ieder jaar al meer op dan hij dat jaar kostte. Tot en met 2021 een voordeel van in totaal 46,3 miljoen euro. Tegenover de 55,7 miljoen euro aan kosten (bestaande uit betalin gen aan de betrokken ambtenaren en de fiscale boete van het Rijk) stonden voor 102 miljoen euro aan bespaarde salariskosten. de bedrijfsauto van J. aangetrof fen. De officier moest destijds beken nen dat hij geen enkel hard be wijs had tegen omdat de politie nauwelijks onderzoek had gedaan naar die drugs. Er waren alleen maar getuigen gehoord, maar er was niet verder gespeurd en er was ook geen technisch onder zoek uitgevoerd. Evenmin was er onderzoek verricht naar wie J. die bewuste nacht allemaal had ge beld nadat hij te horen kreeg dat zijn bedrijfsauto beschadigd was geraakt. Die nummers waren wel beschikbaar maar er was, aldus de officier, 'niets mee gedaan'. Een strafhefïïng van 16 miljoen euro herin nert Zeeland pijnlijk aan de bruuske reorga nisatie van de provinciale amb tenarij. De rechter laat zich niet foppen door de vertrekre geling voor 57 jaar en ouder die daarvoor werd bedacht. Het is gewoon een verkapte vut. Dat mag niet. Vandaar de boete. Nu kan de balans worden opge maakt. Zeeland raakte in één klap een kwart van het perso neelsbestand kwijt. Dat be spaart. Hoeveel precies, is moei lijk te zeggen. De cijfers en de veronderstellingen zijn gedul dig. Feit is ook dat de regeling een grote hap uit de reserves nam en dus jarenlang de finan ciële speelruimte beperkt. Zit de provincie Zeeland dus op alle fronten fout met deze sprookjesachtige dure vertrek kersregeling? Bij de Eerste Ka mer ligt nu een nieuwe wet waarin ambtenaren nog steeds buitengewone rechten hebben. Wat het parlement niet lukt, mag je Zeeuwse bestuurders niet verwijten. In het Scheepvaartmuseum ont vingen een paar van de acteurs na mens het Nederlands Film Festi val en het Nederlands Filmfonds de Platina Film. De film van regisseur Roel Reiné met acteur Frank Lammers in de rol van zeeheld Michiel de Ruyter is in meer dan 120 Nederlandse bioscopen te zien met twee leef tijdsversies, 12 jaar en 16 jaar en ouder. Het verschil tussen de twee ver sies zit hem vooral in de scène waarin de gebroeders De Witt ge lyncht worden door het woeden de gepeupel en de scène waarin Michiel de Ruyter zijn einde vindt. Beide bloederinge momenten in de Nederlandse geschiedenis zijn voor de i2+-versie minder expli ciet en minder bloederig ge maakt. Bij NADER In het bericht over de ANWB- verkiezing van het leukste uitje van Zeeland (ma 23-02) is ten on rechte Het Ezelhuis in Kamper land als koploper gemeld. De winnaar wordt bepaald aan de hand van het aantal stemmen en niet aan het gemiddelde van posi tieve beoordelingen. De ANWB maakt de Zeeuwse winnaar op 30 maart bekend. Gedeputeerde George van Heukelom op het Abdijplein in Middelburg. DINSDAG 24 FEBRUARI 2015 MIDDELBURG - Nog steeds weet de 43-jarige Sebastien D. niet hoe het komt dat hij met zijn auto op 8 april 2013 op de andere weghelft van de N57 bij de Brouwersdam te recht kwam. door Emile Calon MIDDELBURG - Hendrik J. (44), oud-inwoner van Goes, is gisteren door de Middelburgse rechtbank vrijgesproken van betrokkenheid bij de smokkel van een partij cocaï ne. De vrijspraak is conform de eis van het Openbaar Ministerie. MIDDELBURG - Alle werknemers zijn gelijk, maar sommige zijn meer gelijk dan andere. De Wet normali sering rechtspositie ambtenaren, vorig jaar door de Tweede Kamer aangenomen, heeft daar geen ein de aan gemaakt. AMSTERDAM - Sinds de release eind januari hebben al ruim 400.000 mensen de avonturenfilm Michiel de Ruyter in de bioscoop gezien en dat betekent platina. Dat heeft A-Film maandag laten weten. -miAF i|jN foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27