Campagne tegen dumpen van afval Kaste die zijn eigen zaakjes regelt Opsporingsdiensten hebben in 2014 veel minder cocaïne gepakt Een ogenblik 26 ZEELAND GROOT VERLOF 57-PLUSSERS De provincie moet de 16 miljoen euro boete voor het vervroegd wegsturen van ambtenaren gewoon betalen. Dat gebeurt onder de vlag van de campagne 'Een dumper is een stumper'. Staatsbosbeheer, politie Zeeland, Natuurmonumenten, het Zeeuwse Landschap en de Re gionale Uitvoeringsdienst (RUD) Zeeland werken daarbij samen. Er is geen directe aanleiding voor de actie, anders dan dat er nog steeds veel afval in Zeeland wordt gedumpt. „In andere provincies is de actie ook gevoerd, en daar was het een succes," zegt Hans Dullae- rt, woordvoerder van de RUD. Het is lastig aan te geven wie voor het dumpen van afval verantwoor delijk zijn. Dullaert: „Als je er gens gedumpt afval vindt, is vaak niet duidelijk van wie het afkom stig is. Maar onze indruk is dat het meeste afval niet door bedrij ven maar door particulieren wordt gedumpt." Behalve intensievere controles, wordt tijdens de campagne ook aandacht besteed aan voorlich ting, onder meer op scholen. Op verschillende plaatsen zullen pos ters te zien zijn en de campagne wordt onder de aandacht ge bracht via de social media. Met de campagne willen de geza menlijke handhavingspartners de burgers en bedrijven in Zeeland wijzen op hun verantwoordelijk heid. Als iemand illegaal afval stort, kan de boete voor particulie ren oplopen tot 750 euro. Bedrij ven kunnen een boete van 1500 euro verwachten. Tijdens de cam pagne zullen toezichthouders da gelijks op pad gaan om de natuur en de leefomgeving in Zeeland te inspecteren. Zij houden ook in de gaten of er ergens afVal is ge dumpt. Als burgers illegaal ge stort afval ontdekken, kunnen ze dit melden op het milieu-alarm nummer: 0118-412323 In Zeeland worden met enige re gelmaat partijen afval in de na tuur gevonden. Dat kan uiteenlo pen van asbest, tuinafval, bouwaf val tot restanten van drugslabora toria. De campagne is er mede op ge richt om de aandacht te vestigen op de gemeentelijke milieustra ten, waar afval gebracht kan wor den. Of zoals de initiatiefnemers melden: afval moet daar waar het hoort: in de afValbak en naar de milieustraat. MIDDELBURG - Een hoop gaat goed, maar veel kan beter. Met één een voudig zinnetje vatte Mare Calon vier jaar geleden de bevindingen van zijn organisatieonderzoek bij de provincie samen. Zeeland had wel heel veel ambtenaren om het afgeslankte takenpakket uit te voe ren. Bovendien was het ook verre van efficient om de afdelingen op verschillende locaties te huisves ten. Het was al eerder opgevallen dat de verkokerde organisatiestruc tuur remmend werkte. Dus ging de bezem er doorheen. Een verge lijking met andere provincies leer de dat Zeeland met 500 volledige arbeidsplaatsen toe zou kunnen. Dat hield in dat 163 banen konden worden geschrapt. En dat kost - linksom of rechtsom - eerst geld voordat het wat oplevert, zegt coa- Of een pleidooi voor een 'vut-regeling' voor ambte naren bij de Statenverkie zingen in 2010 veel stemmen zou hebben opgeleverd is de vraag. Het plan was in geen verkiezings programma terug te vinden. En toch komt die er twee jaar later. Terwijl een 57-jarige ontslagen In 2014 werd ruim 1.387 kilo cocaï ne met een straatwaarde van 69,4 miljoen euro aangetroffen in en bij de havens van Vlissingen. Dit is een daling ten opzichte van 2013. Toen werd ruim 4.500 kilo cocaïne onderschept. Het is onduidelijk waarom er afge- litieleider Kees Bierens (WD). Maar dat de fiscus volhardt in zijn opstelling dat de vroegtijdig ver trekregeling voor ambtenaren in strijd is met landelijk beleid en dus een strafheffing van 16 mil joen euro op z'n plaats is, dat valt Statenbreed toch even tegen. Ge deputeerde George van Heukel- om (Personeel, SGP) had immers van meet af aan de verwachting uitgesproken dat de ene overheid de ander nooit zou straffen voor het doorvoeren van bezuinigin gen. Mis dus! De rechtbank heeft de belastinginspecteur in het ge lijk gesteld. Die misrekening mag Van Heukel- om volgende week vrijdag in de Statencommissie komen uitleg gen, wil Leen Harpe (Groen- Links). Zijn fractie nam in 2012 met de SP, D66 en PvZ het initia tief voor een motie van wantrou wen over de bedachte regeling. Ze Zalco-medewerker zijn werkza me leven als bijstandstrekker dreigt te eindigen, mag zijn leef tijdgenoot bij de provincie met 'groot verlof met behoud van 70 procent van zijn loon tot aan zijn pensioen. Geen ontslag voor 160 ambtenaren, geen sollicitatie plicht, maar grotendeels betaald verlof. Er valt financieel weinig in te brengen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten. Maar het lopen jaar veel minder cocaïne is aangetroffen in Zeeland. Het overgrote deel van de partijen werd opgespoord door de douane. De vangsten variëren van één kilo tot honderden kilo's drugs. De harddrugs werden vaak aangetrof fen in containers of in dozen tus sen de bananen. Opmerkelijk was een partij van ruim 1.200 kilo cocaïne die op 9 december vorig jaar drijvend in de Westerschelde bij Borssele werd aangetroffen. In deze zaak is een aanhouding verricht. De ver dachte zit momenteel in voorlopi ge hechtenis. Het onderzoek in de ze zaak door de SOZ-partners namen het Gedeputeerde Staten hoogst kwalijk dat de regeling hun als een voldongen feit werd gepresenteerd en voorbij was ge gaan aan tijdig overleg met Pro vinciale Staten. „Dit was een over val en zo voelt die uitspraak van de rechtbank nu weer", reageert Harpe. „We wisten dat de boete nog boven de markt hing, maar dit is toch even schrikken. Uitein delijk kan je alleen maar van ver lies spreken. Je stuurt mensen naar huis, terwijl er nog werk ge noeg te doen is. Die zitten nu heerlijk van hun pensioen te ge nieten." Kees Bierens ontkent niet dat de regeling riant is, vergeleken met hoe een dergelijke forse bovental ligheid van de organisatie meestal in het bedrijfsleven wordt opge lost. „Maar we konden weinig an ders. Er lag een sociaal statuut uit 2007, wat een andere manier van reorganiseren heel lastig maakte. Deze boete is érg zuur. Je wordt als overheid gedwongen efficiënt te werken. Is het dan reëler dat je die mensen tot aan hun pensioen in dienst houdt?" De WD vindt dat het college de uitspraak in ho ger beroep moet aanvechten. gaat regelrecht in tegen het Rijks beleid van langer blijven werken. De fiscale boete deert de provin ciale bestuurders niet. De baten overtreffen de kosten, inclusief de boete. Geld gaat voor de moraal. Bij de burger blijft het beeld han gen van een politieke en ambtelij ke kaste die de zaakjes voor zich zelf goed regelt. Het maakt de gang naar het stemhokje er op 18 maart niet gemakkelijker op. loopt nog. Het komt vaker voor dat op deze manier gepoogd wordt drugs in Zeeland aan land te brengen. Voor de opsporing van verdoven de middelen in de Zeeuwse ha vens wordt nauw samengewerkt door het SOZ (Samenwerking Overeenkomst Zeeland). Hierbij wisselen partners politie, Konink lijke Marechaussee, douane, FIOD en Openbaar Ministerie informa tie met elkaar uit, waardoor een integrale aanpak in het havenge bied mogelijk wordt. Het doel van deze intensieve samenwerking is de drugshandel een halt toe te roe pen. dinsdag Als alles goed gaat, en dat ziet er voorlopig wel zo uit, is het huis over een paar maan den voor ons tweeën. Het nest leeg, de laatste kuikens slaan hun vleugels uit. De één heeft zijn vleugels al wat meer ge bruikt en weet hoe winden waaien en hoe die je kunnen helpen of tegenwerken. De an der kan niet wachten om de wereld te verkennen, die vliegu ren komen vanzelf wel volgens haar. Eentje wil naar Leiden, plaats van oude en eerbiedwaar dige kennis en verdiepingDe ander naar Eindhoven waar denkkracht en daadkracht geza menlijk vernieuwing zoeken. Nu zou ik een aanvang moeten maken met het ontwikkelen van mijn lege nestsyndroom. Maar vermoedelijk zit ik te veel in het heden om me daar al aan over te geven. Open dagen moe ten worden bezocht, portfolio's samengesteld, digitale door- stroomdossiers moeten wor den ingevuld. Intakegesprek ken moeten worden voorbe reid, kamers gezocht. En er moet vooral veel gerust wor den gesteld en geoefend met de opgaven uit het struikelvak wis kunde. Want eentje moet eerst nog even een diploma halen. De pre-examenstress is groot. Het wordt niet minder als ze een proefexamen wiskunde op de computer moet maken. Vier jaar lang heeft ze alles op pa pier gedaan en nu, een paar maanden voor het examen, moet het opeens allemaal op de computer. Met zoiets jaag je een dyslecticus gegarandeerd de stuipen op het lijf. Ik vind het sowieso allemaal wel veel voor de schatten. Soms zou ik ze een tijdreisje gunnen naar een tijd zonder In ternet, toen je nog zonder al te veel poespas een studie mocht kiezen. De gemiddelde mens het woord 'portfolio' niet ken de, laat staan dat een 16-jarige zich daarmee bezighield. In alle drukte en spanning is er nu geen tijd om stil te staan bij alle veranderingen. Drukte die zal omslaan in rust en stilte. Bijna twee decennia vol lief en leed en zorg, die even lang le ken als twee keer knipperen met mijn ogen. Met daartussen een prachtig schouwspel van een bijzonder ogenblik. Vertrekregeling blijft provincie achtervolgen TERNEUZEN - In heel Zeeland zal de komende maanden intensiever ge controleerd worden op het dum pen van afval. Illegaal afval in de natuur. door Theo Ciele en Marcel Modde ANALYSE door Theo Giele door René Schrier VLISSINGEN - De Zeeuwse opspo ringsinstanties hebben in 2014 be duidend minder cocaïne in beslag genomen dan in 2013. Dat ligt niet aan het aantal controles, want dat is niet minder geworden, aldus een woordvoerster van de politie. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26