De almachtige zorgverzekeraar 66 18 GEZOND HUISARTS Jos van Bemmel Voormalig minister van VWS, Hans Hoogervorst, introduceerde indertijd 'gereguleerde marktwer king' in de zorg. De zorg zou er beter en betaalbaarder door wor den. Bovendien zouden voortaan de zorgverzekeraars de kastanjes uit het vuur halen voor de poli tiek. Huisartsen maakten zich zor gen, marktwerking zou de zorg om zeep helpen. Ze protesteer den tijdens betogingen heftig te gen de plannen. Patiëntenorgani saties hielden zich opvallend stil. Met de kennis van nu is dat te be treuren. De kennis van nu? In Medisch Con tact stond recent een aangrijpend artikel van een hoogzwangere huisarts die door de zorgverzeke raar 'materieel gecontroleerd' werd. Hoe het kwam dat ze bo vengemiddeld veel visites aflegde bij terminale patiënten. Gefrus treerd, haar goede zorg werd be straft, sloeg ze de zorgverzeke raar met statische gegevens om de oren, haar beroepsgeheim ver dedigend. Excuus van de zorgver zekeraar laat nog op zich wach ten. Deze week zag ik een man op het spreekuur met, als relikwie van zijn drastische gewichtsvermin dering, een enorme, hangende buikhuidplooi. Om misschien voor vergoeding in aanmerking te komen moet hij foto's van zijn buik maken en opsturen naar de zorgverzekeraar. Hij schaamt zich kapot. De kennis van nu? Miljoenen ver slindende reclamecampagnes om u over te halen toch vooral voor de enige echte verzekeraar te kie zen. Reclame betaald van uw zorgpremie! Tel daarbij op de be perking van de vrije artsenkeuze die minister Schippers er slinks toch doorheen probeert te druk ken. Om maar te zwijgen van de decentralisatie van de chroni sche- en jeugdzorg naar de ge meenten. Voor zorgverzekeraars zal het eenvoudig zijn kennisont- berende gemeenteambtenaren naar hun pijpen te laten dansen, net zoals ze de huisartsen laten dansen. „Het lukt huisartsen niet om echt met zorgverzekeraars van gedachten te wisselen", zegt Ella Kalsbeek, voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereni ging. Er worden hen contracten door de strot geduwd en betaling voor sommige chronische zorg ge schiedt alleen als er gewerkt wordt volgens de regels van de zorgverzekeraar die daarmee het handelen van de dokter bepaalt. Tenslotte zijn zorgverzekeraars hard bezig de GGZ om zeep te helpen. Psychische problemen lij ken niet meer te bestaan. Oma of de buurvrouw moet maar hel pen. Om voor vergoeding van spe cialistische GGZ in aanmerking te komen is een bureaucratische muur opgeworpen waar menig arts zijn tanden op stuk bijt. Stel u eens voor dat uw autoverzeke ring het ontwerp en de kleur van uw auto bepaalt en dat u alleen naar die ene dealer mag... Dan zou u toch in opstand komen? Doe dat dan nu ook. Patiëntenver enigingen laat, ruim negen jaar na de introductie van de misluk te marktwerking, nu wel uw stem horen. Een maagverkleining zonder operatiemes. Wim Smeets was te dik en had er baat bij. „Dit zou voor de bestrijding van overgewicht de ingreep van de toekomst kunnen worden!" iëten? Wim Smeets (58) heeft het gepro beerd. Maar het lukte nooit goed, erkent hij. De weegschaal bleef diep kreunen als hij er met zijn 133,5 kilo bij een lengte van 1,90 meter op stapte. „Ik at gewoon te veel. Ik schaamde me voor mijn figuur, vond het walgelijk." Hij heeft nagedacht over een maag bandje. Zocht contact met een zieken huis voor deze ingreep, maar zag er toch vanaf: „Een barbaarse methode. Je kunt bijna niets meer eten. Ik wil toch gezellig met de kinderen een res taurant kunnen bezoeken." Toch moest hij iets doen: hij leed door zijn teveel aan kilo's aan diabe tes, had last van de complicaties van deze geniepige ziekte: schade aan de zenuwen (neuropathie) met daarbij vervelende pijnklachten. Smeets kwam in contact met het Maastricht Universitair Medisch Cen trum waar chirurgen een geheel nieu we, nog experimentele methode voor maag verkleining toepassen. Op 7 juli 2012 ging hij er 'onder het mes', een ingreep waar geen enkel mes aan te pas komt. De zogeheten gastroplica- tie. „Ik heb niets van de ingreep ge merkt. Heb na de operatie ook ner gens last van gehad. Nergens pijn, he lemaal geen klachten." Dat mag best opmerkelijk heten. Want bij de drie gangbare operatieve ingrepen voor maagverkleining (zie kader) doen zich juist relatief veel klachten voor, mede veroorzaakt door het hoge gewicht van de patiënt die vaak ook nog eens ziekelijk is. Er zijn operatierisico's als wondinfecties (ab cessen, fistels, koorts), inwendige lek kages naar de buikholte, bloedingen, verstoppingen in maag en darm, litte kenbreuken. Op den duur kunnen on gewenste vernauwingen in de ver kleinde maag optreden, maagbandjes verschuiven. En dan zijn er complica ties als embolie, galstenen, alvlees klierontsteking en trombose. Soms on verwacht: „Om goed te kunnen opere ren, wordt lucht in de buik geblazen. Dit volume drukt samen met het ge wicht van de patiënt op zijn holle Ik heb niets van de ingreep gemerkt Heb na de operatie ook nergens last van gehad ader die voor de bloedtoevoer naar de benen dient. De afvoer van bloed stokt, waardoor trombose in een been kan ontstaan. Het bloedstolsel veroor zaakt vervolgens longembolie." Aan het woord is Nicole Bouvy, chi rurg van het MUMC. Ze wordt geflan keerd door onderzoeker en medicus Givan Paulus. Bouvy: „Snijden in een buik gaat altijd gepaard met het risico van complicaties. Maar ook bij lapa- roscopische ingrepen (kijkoperaties, red.) kunnen zich problemen voor doen." Ze laat een instrument zien dat via een gaatje, eigenlijk een klein sneetje, in de buik wordt ingebracht, met aan het uiteinde een vlijmscherp mesje. „Hiermee kun je in de buikhol te andere organen zomaar penetre ren." Voor een dergelijke ingreep moet de chirurg dus uiterst geconcentreerd zijn. Niet voor niets slaat een chirur- genhart tijdens een laparoscopische ingreep tien slagen sneller dan bij een open-buikoperatie. Dus bestaat onder operateurs, die een maagverkleining uitvoeren, een grote behoefte aan iets nieuws. Een veilige, maar wel effectie ve ingreep met zo min mogelijk com plicaties. Dat zou de gastroplicatie kunnen worden, ontwikkeld door een startend Amerikaans bedrijf. Paulus: „Voor deze ingreep gaan de instru menten via de mond, keel en slok darm naar de maag. De chirurg hoeft niet meer door de buikwand heen te prikken. Hoeft eigenlijk niet meer te snijden." De procedure is even simpel als geni aal. Op een vooraf geplande plek van de maagwand - aan de binnenkant dus - wordt een afsluitkapje gezet, waarna die vacuüm wordt gezogen. Het stukje maagwand plopt door de zuiging naar binnen, in de vorm van een plooi. Tegelijkertijd wordt met be hulp van een nietmachine dat binnen het vacuüm afsluitkapje zit en gevuld is met piepkleine nietjes van titanium die plooi vastgeniet. De chirurg her haalt de procedure ongeveer tien keer, steeds een stukje verderop langs de maagwand. Met circa tien plooien is het maagvolume al drastisch vermin derd en is daarmee de maagverklei ning een feit. De experimentele operatie is wereld wijd bij zestig patiënten uitgevoerd, van wie zeventien afkomstig zijn uit Nederland. Zeven in het Amsterdam se AMC, tien in Maastricht. Onderzoe kers van beide ziekenhuizen hebben onlangs hun gunstige bevindingen ge rapporteerd in het vakblad Gastrointes tinal Endoscopy. Hun conclusie: de pro cedure is technisch haalbaar en veilig. De gemiddelde duur van de ingreep: 123 minuten. Bouvy: „Met een tech nisch verbeterde versie van het appa raat en meer ervaring zou je deze in greep makkelijk in een half uur kun nen doen. Er zijn ingewikkelder ingre pen die via de mond worden ver richt." Andere methodes voor maagverklei ning nemen vaak twee uur in beslag. Nog een klein wonder in de wereld van de maagverkleining was dat nie mand van de patiënten complicaties kreeg. De klachten na de operatie wa ren mild, zoals buikpijn en verstop- Een maagverkleining met door Will Gerritsen Wim Smeets Via het keelgat wordt in de maag (A) een buis binnen-gebracht (B). Door deze buis gaat een afsluitkapje dat op een plekje van de maagwand wordt gezet en een vacuüm zuigt. Het stukje maagwand plopt naar binnen als een plooi. Tegelijk wordt met een nietmachine binnenin het vacuüm afsluitkapje de plooi vastgeniet (C). Na gedane arbeid haalt de chirurg de buis weer weg (D). De operateur heeft dan de nietprocedure ongeveer tien keer gedaan, steeds een stukje verderop langs de maagwand (E).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18