Cesar en Mensendieck Voor zwangere vrouwen Pijn, waarom? Het Beweegpunt OTjgrai wmK Begeleiding ex-vers laafden GEZOND 17 14:00 Oefentherapie Cesar en oe fentherapie Mensendieck kunnen klachten verminde ren die voortkomen uit hou dingsproblemen: hoofdpijn, bekkenpijn, nek-, rug- en schouderpijn. Ook neurologi sche, orthopedische of reu matische aandoeningen wor den behandeld. Evenals stoor nissen in de ademhaling of de bloedsomloop. En stress. Het verschil tussen oefenthe rapie Cesar en Mensendieck is historisch gegroeid, maar in de praktijk heel klein; de opleidingen werken steeds meer samen en ook het aan bod van de verschillende the rapeuten komt overeen. Ook risicogroepen vinden baat bij de oefentherapie: zwangere vrouwen, ouderen of kinderen met houdings af wijkingen en/of motorische problemen. En volwassenen die zware fysieke arbeid ver richten: bouwvakkers, chauf feurs, verpleegkundigen, kap pers en beeldschermwerkers. Het boek 'Pijn, waarom?', door Ben van Cranenburgh, biedt zicht op de meest voor komende maar minst begre pen klacht: pijn. De genees kunde voorziet in behande lingen met pillen, injecties of operaties. Maar de resulta ten bij chronische pijn zijn teleurstellend. Nieuwe in zichten in de neuroweten schappen laten zien dat ons pijnsysteem flexibel is: het kan 'op scherp' staan wan neer dat nodig is (tijdens een genezingsproces), maar ook worden afgeremd of uitge schakeld (bij overlevingssi- tuaties). Dit opent een veel breder repertoire van manie ren om (ook zelf) pijn aan te pakken. Uitgevrij ITON, 2012. Hier werken oefentherapeu ten Cesar en oefentherapeu ten Mensendieck op verschil lende gebieden samen, ver wijzen cliënten aan elkaar door of nemen sessies van el kaar over. Zo kunnen in ge val van ziekte of vakantie van de therapeut afspraken in principe doorgaan. In het gebouw zijn meer praktijken van therapeuten en paramedici gevestigd. Ook hier verwijst men naar elkaar door en werkt men met elkaar samen. Tijdens de lunch handelt Warns telefoon tjes en e-mails af en maakt korte verslagen van de behandelingen en de ideeën die ze kreeg voor volgende sessies: „Zo kunnen col lega's het van me overnemen, indien no dig." Ze komt voor de tweede keer, vertelt Rie André (84). Want ze heeft last van tintelingen in haar rug en bovenbenen. Ze kiest voor de rubber- mat op de grond. Onder begeleiding leert ze haar buik aan spannen en haar bekken kantelen, haar knie ën een voor een naar zich toetrekken, en hoe ze het beste weer overeind kan komen; zijwaarts rollend, rustig zittend en dan even wachten met opstaan. „Het voelt niet slecht", zegt ze tevreden. „Maar ik oefen dan ook veel, hoor." Aan het einde van de dag uit Warns haar credo over omgaan met jezelf: „Use it or loose it!" Ze wijst naar de poster met het hu- man muscular system: „De kruislingse spie ren houden ons overeind. Ik noem die bo venste ook wel de trotse spier, omdat je daarmee ruimte inneemt. Je merkt meteen hoe anderen op je reageren wanneer je door een drukke winkelstraat wat ingezakt of juist heel fier voorbijkomt." En daarom geeft het haar ook zoveel voldoe ning als haar cliënten meer begrip krijgen voor hun lichaam: „Dat lukt namelijk alleen als je je ervoor verantwoordelijk voelt. Wan neer je een aantal van deze oefeningen kent, kan het een tweede natuur worden om jezelf te corrigeren achter de computer, tijdens het afwassen of het wachten op de bus. En dan werkt het preventief. Omdat je het integreert als levenshouding." In de Praktijk lopen we vo- gende week een dagje mee met Antoinette Versluis, re- classeringsambtenaar en toe zichthouder bij SVG Emer- gis. Zij laat ons meekijken met de begeleiding van haar ex-verslaafde cliënten, en dat die zich ook op motivatie en re-integratie richt. Heeft u daarover een vraag? Stuur dan een brief naar: PZC, Post bus 5046,4380 KA Vlissin- gen. Of via de mail? Dan: ge- zond-pzc@wegenermail.nl onder vermelding van 'In de praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edities van In de praktijk te staan. ten je eigen middelpunt gaan hangen, maar meestappen; dan blijven je voeten je steu nen." DINSDAG 24 FEBRUARI 2015 §r Hella Warns is bezig met bewegingstherapie bij Desiree Redelijkheid, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17