Adres 16 GEZOND 9:00 11:00 De bewegingen versoepelen. Warns infor meert naar dagelijkse bezigheden die mis schien nog pijnklachten opleveren, en wat Potters dan zelf bedenkt om eraan te doen: want moet die zware braadpan écht achter in het onderste keukenkastje staan? Veel werkomgevingen - en dus ook het huis houden - zijn niet lichaamsvriendelijk, zegt Warns: „We denken er niet over na, maar in tussen bukken, dragen, draaien en strekken we dagelijks ontelbare malen, reiken daarbij ver buiten ons middelpunt en tillen niet vanuit onze heupen en benen, maar vanuit onze armen, rug en nek. Die worden zo ver keerd belast." Ze illustreert het met een elastisch oefenon derdeel van een skelet; de beweeglijke rug gengraat die uitloopt in de Atlas, de eerste ruggenwervel die ons ruim zes kilo wegen de hoofd draagt. Gedurende de dag legt ze nog vaak uit dat als je rechtop staat, deze wervel het gewicht gelijkmatig verdeelt: „Maar maken we vreemde bewegingen, dan trekt hij het niet meer en gebeurt er dit", en ze wringt de wervels uit hun verband. Leven is bewegen. Daar den ken we eigenlijk niet zo over na. Totdat we opeens iets voelen. Zeurende rugpijn. Kramp in een spier. Wringen de gewrichten. De oorzaak kan een verkeerde houding zijn. Of onpraktisch ingerich te keukenkastjes. Hoe kom je daar achter? Wat kun je er aan doen? Oefentherapie Ce- sar (en Mensendieck) biedt een nieuwe kijk op je leven. door Jacoline Vlaander Het Beweegpunt Paramedisch Centrum Paauwenburg Dreesstraat 2 4384 DC Vlissingen www.hetbeweegpunt.nl Ze is al dertig jaar Cesar oefen therapeut, vertelt Hella Warns (52). In haar behandel kamer met spiegel, ballen, hoepels en kussens start zij de computer en draait de cen trale verwarming hoger. Ze kantelt de lamellen om nieuwsgierige blik ken te weren en legt de grote rubber mat in het midden van de ruimte. „Bewegen doen we niet altijd goed", zegt ze. „We zitten uren achter beeldschermen; verrichten fy siek inspannende arbeid; zijn hoogzwanger of sjouwen met kleine kinderen. Ook kun je onbewust een verkeerde houding aanleren ter compensatie van chronische pijn." In Het Beweegpunt in Vlissingen werken haar twee collega-oefentherapeuten en zij zelf ieder vanuit hun eigen specialisatie aan bewustwording van nieuw gedrag. Het is een komen en gaan van cliënten. De gevolgen van de Ziekte van Lyme beheer sen al negen jaar het leven van Angelique Potters (39): „Pas op mijn zevenendertigste werd ontdekt dat dit het was. Ik kwam hier gebroken binnen. Mijn hele lijf deed al zo lang pijn." Na dertien behandelingen gaat het beter: „Maar ik heb in de afgelopen week niet zoveel geoefend. En nu toch weer last van mijn nek." In haar makkelijk draagbare kleding mag zij ruggelings op de behandeltafel liggen. Met opgetrokken benen beweegt zij mee vol gens de aanwijzingen van Warns, die op een hoge kruk aan het hoofdeinde zit en haar hoofd en nek met twee handen onder steunt: „Diep inademen en dan je bekken kantelen. En bij het uitademen je nek lang maken." Zwijgend werken ze zo een tijdje samen. Ook Desiree Redelijkheid (45) schiet ervan in de lach. „Ik herken het wel", zegt ze. „Snel even die stoel verschuiven die eigen lijk te zwaar is; toch maar even op je tenen een stapel borden van de bovenste plank pakken - en dan 's avonds met rugpijn op de bank hangen." Met Warns zal ze bekij ken hoe ze de oefeningen door haar dage lijks leven kan verweven, want een tijdje werkte ze 's middags het lijstje trouw af, ook omdat haar achtjarige dochter fanatiek meedeed, maar nu die andere bezigheden heeft, ligt alles stil. Enkele praktische veranderingen blijken al voor veel verbetering te kunnen zorgen. Met ontspannen knieën en schouders mag Redelijkheid plaatsnemen voor de bijna wandvullende spiegel: „Een goed hulpmid del als je je houding wilt controleren en cor rigeren", vertelt Warns. „Rust op je hele voet. Als je basis los is, bouw je jezelf goed op. Dus denk je kruin naar het plafond. Ver plaats je gewicht van het ene been naar het andere. Rug recht!" Synchroon wiegen ze giechelend heen en weer. „Zo kun je ook de ramen lappen", legt Warns uit, en begint zeemmanoeuvres uit te voeren. „Niet bui- \-:V< C Bewust bewegen brengt je verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16