VERDIEPING 11 Minister Bert Koenders kan debatteren na tientallen jaren Haag se ervaring. Dat is het probleem niet. Socia le media zijn echter niet echt zijn ding. Terwijl voorganger Frans Timmermans zich suf Facebookte, weet diens opvolger amper hoe hij zijn Whatsapp moet uitzet ten, zegt VVD-Kamerlid Han ten Broeke lachend: „Hij is een beetje old school, ook qua stijl. Rustiger. Dat is prettig, want bij Buitenlandse Zaken moet je al overal op reageren. Hijgerigheid ligt altijd op de loer." Het Saharazand zit nog onder zijn schoe nen als Koenders (56) op 17 oktober het Binnenhof oploopt als de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Hij heeft zijn job als hoofd van de VN-vredesmissie in Mali opgezegd en springt monter op de snel trein die Buitenlandse Zaken najaar 2014 is. De nasleep van MH17, de opkomst van Islamitische Staat, de spanningen met Rus land; het zijn stuk voor stuk lastige kwes ties waarbij de 'nieuwkomer' zich geen uit glijder kan permitteren. Bovendien werd Timmermans alom bejubeld, dus er zijn ge makkelijker omstandigheden om in te stap- pen. Toch begint Koenders aan de klus. Hij wil de baan blijkbaar graag. De nieuwe minister heeft wel wat in te ha len. Tijdens zijn uitstapje naar Afrika veran derde er veel. „Hij voelde een grote achter stand aan het begin", zegt Ko Colijn, direc teur van Instituut Clingendael. „'Ik kom in een heel andere wereld terug', zei hij." Ook het ministerie is niet meer hetzelfde als toen hij er minister voor Ontwikkelings samenwerking (2007-2010) was. Als het ministerschap ergens in oktober bijna zeker is, begint Koenders met inhou delijk bijtanken, zoals Colijn het noemt. Eenmaal beëdigd, houdt de nieuwe be windsman veel een-op-eensessies met ambtenaren. Zij praten hem bij over alle ac tuele dossiers. In de media treedt hij dan amper op. „Die eerste periode heeft hij goed de tijd geno men om kennis te verwerven", zegt Koen ders' oude mentor en ex-PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh. Tweede Kamerleden zien in de eerste de batten een goed voorbereide minister. Min der emotioneel dan Timmermans, minder docerend ook. De Afrikaanse jaren hebben hem goed gedaan, oordelen politici. De praktijkervaring uit een diplomatiek wes pennest als Mali zorgt ervoor dat Koenders de politieke discussies met enige distantie, en regelmatig met verwondering, beziet. „Hij maakt zich niet zo druk over het Haag se geneuzel", zegt WD-buitenlandwoord- voerder Han ten Broeke. Hij stelt zich ook kwetsbaar op. „Hij luis tert echt", zegt oppositiepoliticus Sjoerd Sjoerdsma (D66). „In het debat over de Af- ghanistan-missie vroeg ik waarom Neder land minder in plaats van meer diploma ten naar Kabul stuurt. Toen zei hij: ja, dat is niet echt fijn, dat ga ik uitzoeken." Dit leidde tot verbazing bij de Kamercommis sie Buitenlandse Zaken. „Verfrissend", vindt ook PvdA-Kamerlid Michiel Servaes. Het Binnenhof van nu is wel wennen. Hoe wel Koenders nog geen vijf jaar weg was, is de snelheid van het nieuws, de gretigheid waarmee Kamerleden opheldering eisen, enorm toegenomen. Dus moet hij vaker op draven, ook bij ditjes en datjes. „Het is snel ler, hyperiger en luchtiger", zegt SP-Kamer- lid Harry van Bommel. Servaes: „De buiten landcommissie is niet meer de herenclub die rustig de wereld beschouwt." De linkse activist, zoals Koenders aange kondigd werd, heeft zich nog niet laten zien, menen fracties, de WD voorop. „Ik heb daar niks van gemerkt, al zal hij dat wellicht niet als een compliment opvatten. Hij is nuchter, pragmatisch", zei Europa woordvoerder Mark Verheijen (VVD) kort voordat hij tijdelijk zijn werk neerlegde vanwege een integriteitskwestie. Ten Broe- ke: „Hij is meer een real-politicus zoals Kis singer dan een scherpslijper als Pronk." PvdA-mentor Van den Bergh ziet ook dat zijn vroegere leerling 'sceptischer' is gewor den over de internationale verhoudingen. „Als het gaat om Rusland bijvoorbeeld, is hij echt een illusie armer. De Russen zijn veel machtspolitieker dan voorheen." De leermeester voorspelt wel een pro bleem met de werklast nu veel heftige dos siers tegelijk om aandacht vragen. Van den Bergh: „Ik vind het bijna onverantwoord." Kan Koenders dan niks fout doen? Jawel. In het debat over MH17 maakte hij laatst een misser toen hij beweerde dat het kabinet geen informatie had over zwaar luchtaf weergeschut in Oost-Oekraïne. Als je met zijn Afrikaanse bril naar Nederlandse poli tieke discussies kijkt, ligt onderschatting ook op de loer. Oppositiepartijen leveren verder flink wat kritiek. Het CDA vindt hem te lief voor Turkije, de SP ziet te wei nig een mensenrechtenminister en D66 wacht nog op de 'eigen accenten'. Dat laatste wordt nog ingewikkeld, denkt Ko Colijn van Clingendael. „Hij heeft maar twee jaar de tijd. Alleen daarom al wordt Koenders bijna gedwongen tot voortzet ting van Timmermans' beleid. Daarnaast zal hij een paar thema's selecteren, zijn mo menten kiezen. Hij kan niet de hele wereld veranderen." REIZEN MINISTER BERT KOENDERS DINSDAG 24 FEBRUARI 2015 Haags geneuzel is flink wennen na jaren Afrika Ontmoeting met Europese ambtsgenoten in Brussel op 15 december 2014 om te praten over Oekraïne, Irak, Libië, Syrië en Balkan. Koenders zingt een liedje samen met Syrische kinderen in een vluchtelingenkamp nabij Gaziantep in Turkije op 7 januari. Met andere bewindslieden is Koenders op 8 januari aanwezig in Amsterdam bij een herdenking na de aanslag bij Charlie Hebdo. In het World Forum in Den Haag op 22 november 2014 tijdens de eerste verjaar dag van de NAVO Parlementaire Assemblée. door Niels Klaassen foto's Hollandse Hoogte Greep uit de reizen van minister Koenders sinds zijn aantreden op 17 oktober 2014: 0 23 oktober 2014 - Parijs, Frankrijk Overleg met Franse collega Laurent Fabius 29 oktober 2014 - Staatsbezoek aan Japan 3 november 2014 - Staatsbezoek aan Zuid-Korea 8 november 2014 - Charkov, Oekraïne Aanwezig bij vertrek vijf kisten met stoffelijke resten van slachtoffers vlucht MH17 24 november 2014 - Rome, Italië Overleg met ambtsgenoot Paolo Gentiloni 2 december 2014 - Brussel, België Gesprek met Amerikaanse collega John Kerry tijdens NAVO-overleg van de ministers van Buitenlandse Zaken Londen(0 Brussel ©Parijs Rome OEKRAÏNE Charkov Ankara® TURKIJE APAN MAROKKO Erbil IRAK ALGERIJE infographic JD/DPd I bron Ministerie van Buitenlandse Zaken BAHREIN 5 december 2014 - Manama, Bahrein Dialoog over veiligheid Midden-Oosten 15 december 2014 - Brussel, België Afsluiting van het Nederlandse voorzitter schap van de Benelux 19 december 2014 - vierdaagse reis Midden- Oosten: Istanbul, Erbil, Bagdad en Amman 5 januari 2015 - Ankara, Turkije - Gesprek ken over veiligheidssituatie in de regio (D 22 januari 2015 - Londen, Groot-Brittannië Overleg van de anti-IS-coalitie 6 februari 2015 - München, Duitsland Deelname veiligheidsconferentie 22 februari 2015 - Meerdaags bezoek aan Algerije en Marokko

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11