Dokter moet zeggen hoe uitgezette Amiri gewond is geraakt 8 BUITENLAND GRIEKSE BEGROTING Cadeautjes gaan de ijskast in beschouwing De Griekse regering heeft van de eurozone bitter weinig speelruimte gekregen. BRUSSEL - „We hebben een slag ge wonnen, maar niet de oorlog. De echte moeilijkheden liggen nog voor ons", zei premier Alexis Tsipras zaterdag in een speech voor de Griekse televisie. De lei der van Syriza slaat daarmee de spijker op zijn kop; vooral met het tweede deel van zijn opmer king. Met het principe-akkoord over verlenging van het steunprogram ma voor de Grieken, dat de negen tien ministers van Financiën van de eurozone (de eurogroep) afge lopen vrijdag sloten, is de kou even uit de lucht. Griekenland blijft nog vier maanden aan de fi nanciële beademing en zonodig, en dat zal wel, kan worden onder handeld over een nieuw steunpro gramma na juni. Volgens Tsipras is er een 'belang rijke stap gezet, weg van het strik te bezuinigingsbeleid, reddingen en de trojka', de door de Grieken zo gehate toezichthouders van Eu ropese Commissie, Europese Cen trale Bank (ECB) en Internatio naal Monetair Fonds (IMF). Hij be weert ook dat de nieuwe overeen komst de Grieken ontslaat van de verplichting lonen en pensioenen te verlagen of ambtenaren te ont slaan. Wat in Brussel wordt besloten, is echter niet noodzakelijkerwijs hetzelfde als wat bewindslieden thuis als overwinning claimen. In Tsipras' eigen gelederen begint het al te broeien. De Syriza-coali- tie heeft voor de verkiezingen in januari 'een illusie' gecreëerd, stel de de europarlementariër voor Sy- rizas Manolis Glezos gisteren. Hij biedt het Griekse volk daarvoor zijn excuses aan. De voorwaarden waarmee Athe ne heeft ingestemd voor het ver lengde noodpakket, zijn vooral een knieval voor Berlijn. Minister Wolfgang Schauble eist dat het programma - dat op zich al, op verzoek van de vorige, conserva tieve premier Antonis Samaras, een verlenging van twee maan den is - wordt afgemaakt zoals is afgesproken; dat de Grieken belo ven niet eenzijdig maatregelen te rug te draaien en dat ze hun finan ciële verplichtingen nakomen. Minister Yanis Varoufakis is er mee akkoord gegaan, en de trojka ziet toe op de naleving. Als hand reiking naar Athene is het T-woord afgeschaft en noemen we ze voortaan de 'Instellingen (Voorheen Bekend Als Trojka)', net als de artiest Prince. Ook heeft Varoufakis bereikt dat bij de doelstelling van een begrotings overschot rekening zal worden ge houden met de economische si tuatie. Eerst buigt Brussel zich vandaag over de vrijdag aan Varoufakis ge vraagde lijst van hervormingen op met name belastinggebied. Die wil hij inbrengen als alterna tief voor de bezuinigingen van de vorige Griekse regering. Dat punt je heeft Athene ook binnenge haald. Als de optelsom maar klopt, heeft de eurogroep geen problemen met alternatieve her vormingen. Wordt Varoufakis' lijst goedgekeurd, dan start de pro cedure voor de verlenging van het steunpakket morgen formeel. Pas als eind april alle noodzakelij ke maatregelen daadwerkelijk zijn ingevoerd, worden de restanten van de bevroren leningen uit het hulppakket uitbetaald. Met zo weinig tijd tikt de klok voor Tsipras en co ongenadig hard ver der. ATHENE - De Grieken staan niet te juichen bij de uitkomst. Na beloftes van de rege ring over onder meer het verhogen van het minimumloon en het terugdraaien van be zuinigingen waren de verwachtingen hooggespannen. De meeste cadeautjes gaan voor zeker vier maanden de ijskast in, nu premier Tsipras moest belo ven geen maatrege len te nemen die het begrotingsoverschot in gevaar brengen. Daarnaast moet de re gering vandaag al een lijst met hervormin gen presenteren. „Veel Grieken willen veranderingen, maar ze zijn niet naïef. De regering heeft gevoch ten, maar meer zat er nu niet in. En de leeg loop van de banken is tenminste gestopt", zegt economisch pu blicist Thanasis Kou- kakis. „De regering krijgt nu de tijd en ruimte om zich te bewijzen." Kamerlid Joël Voordewind wil met name weten of de marechaus sees hun boekje te buiten zijn ge gaan bij het begeleiden van Feda Amiri, die jarenlang in Heeze woonde. Amiri verblijft nu in een ziekenhuis in de Afghaanse hoofd stad, waar zijn dochter Tamana Amiri hem afgelopen vrijdag heeft gevonden. Tot dat onder zoek is afgerond, vindt Voorde wind, moet Nederland geen men sen meer naar Afghanistan uitzet ten. „Ik verwijt nu niemand iets, maar wil wel graag weten hoe het precies zit." Voordewind stelt de kwestie mor gen aan de orde tijdens het vragenuurtje in de Tweede Ka mer. Volgens Voordewind is Feda Ami ri vlak na zijn uitzetting met een botbreuk en geheugenverlies in het ziekenhuis in Kabul opgeno men. Hij baseert zich daarbij op informatie van Tamana Amiri en de Amsterdamse kunstenares Ka- tinka Simonse, ook wel bekend als Tinkebell. Die is afgelopen weekend naar Kabul afgereisd om Tamana te ondersteunen. Voordewind: „Ik wil in elk geval zo snel mogelijk een doktersver klaring vanuit dat ziekenhuis, zo dat we precies weten wat er met hem aan de hand is." Het Kamerlid heeft van Tamana Amiri begrepen dat haar vader nog goed ter been was toen hij het vliegtuig in ging. „Het kan zijn dat hij zich in het vliegtuig verzet heeft, maar het kan ook zo maar zijn dat de marechaussee ruw te werk is gegaan. Dat zou niet voor het eerst zijn." Ook als Amiri's verwondingen niet het gevolg zijn van behande ling door de marechaussee, wil Voordewind dat de uitzetting van afgewezen asielzoekers naar Af ghanistan wordt opgeschort. Volgens Simonse heeft de behan delend arts van Amiri in Kabul in middels toegezegd zo snel moge lijk een medische verklaring te zullen leveren omtrent diens toe stand. „Dat gaat waarschijnlijk maandag gebeuren, omdat de arts nu voor een spoedklus in Paki stan zit", laat Simonse telefonisch vanuit Kabul weten. „We hopen dat we de verklaring in elk geval op tijd binnen hebben voor het vragenuurtje van dinsdag." Een woordvoerder van de Konink lijke Marechaussee stelt dat er door de marechaussees die Amiri begin januari in het vliegtuig naar Kabul hebben begeleid, geen melding is gedaan van geweld waardoor letsel is ontstaan. Was dat wel het geval geweest, dan hadden de marechaussees het moeten rapporteren. Amiri woonde achttien jaar in Ne derland. Hij kreeg uiteindelijk geen verblijfsvergunning omdat hij werkzaam was geweest voor de veiligheidsdienst van het toen malige communistische regime in Afghanistan. Deze maatregel is gebaseerd op de iF-regeling, die bepaalt dat mede werkers van die veiligheidsdienst automatisch betrokken zijn ge weest of kennis moeten hebben gehad van oorlogsmisdaden. Akkoord is knieval Athene voor Berlijn door onze correspondent Petra Janbroers door onze correspondent Thijs Kettenis door Ad de Koning KABUL/EINDHOVEN - De Christen- Unie wil dat staatssecretaris Tee- ven (Veiligheid en Justitie, VVD) snel onderzoek laat doen naar het gedrag van Nederlandse mare chaussees tijdens een vlucht van Amsterdam naar Kabul in januari. Marechaussee ontkent dat Amiri aan boord van het vliegtuig naar Kabul gewond is geraakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8