Beurtvaarder Frans Naerebout is bijna klaar Watersnoodhuis zoekt draagvlak in Tholen Honderd jaar en nog prima bij de pinken BEVELANDEN en THOLEN 21 Oesterstekers tevreden over resultaten Sporten met een beperking Revalidatiecentrum Linden- hof in Goes houdt donderda gochtend workshops voor mensen met een lichamelij ke beperking. Zij kunnen daar ervaren dat sporten al tijd kan. Verschillende instel lingen en verenigingen zijn aanwezig om mensen op weg te helpen. Wie mee wil doen mailt naar w.duvekot@revant.nl. Noord-Bevelander zwaar gewond Een Noord-Bevelander (19) is vrijdagavond zwaar ge wond geraakt bij een eenzij dig ongeval op de Oostwest- weg bij Kortgene. Hij raakte van de weg, botste tegen een boom en sloeg over de kop in de berm. De brand weer bevrijdde de man uit het wrak. Lege bierblikjes deden vermoeden dat er al cohol in het spel was. Er volgt een bloedproef. Film over psychose in Podium 't Beest ROC Scalda, Ypsilon en de Vrienden van Zeeuwse Gronden houden morgen een filmvoorstelling over psychose in Podium 't Beest in Goes. De film laat de be handeling zien van mensen die een psychose doorma ken bij de afdeling Soteria van Emergis in Kloetinge. Belangstellenden kunnen vanaf 19.30 uur de voorstel ling bijwonen. Moestuinieren bij Groei en Bloei Enkele Zeeuwse afdelingen van Groei en Bloei houden donderdag 26 februari een bijeenkomst over moestuin ieren in het dorpshuis in 's-Gravenpolder. Gert Jan Jansen van kenniscentrum Het Hof van Twello houdt een lezing over wat een ge wone moestuinier allemaal meer kan dan een beroeps kweker. Aanvang 19.30 uur, entree met drankje 6 euro. GOES - Het schip vaart al een poos je, maar de vrijwilligers zijn nog niet klaar. De beurtvaarder uit 1927 onder gaat het laatste deel van zijn meta morfose: de ruimte in het achter onder, waar de schipper heeft ge woond. Andersom heeft de Frans Naer- bout zo'n make-over al eerder meegemaakt. In 1986 werd het vrachtscheepje omgebouwd tot mosselkotter, na dat er in de jaren daarvoor ook al van alles aan was versleuteld. De Stichting Beurtvaarder Frans Nae rebout legt nu de laatste hand aan de restauratie. Ad Janssens, pro jectleider van de restauratie, ver zekert dat de Naerebout er weer precies eender uit zal zien als toen beurtschipper J. Dekker het schip in 1935 kocht. Hij was het die er een 80 pk Kromhoutmotor in liet leggen en een gemotoriseer de lier op het dek liet zetten. Zo'n zware motor was nodig omdat Dekker in het ruime water tussen Goes en Rotterdam op en neer voer. Dekker verkocht de Frans Naerebout in 1958 aan een schip per die er elders in Nederland mee ging varen totdat de mossel vissers het schip omdoopten tot Y 108. Pas in 2004 kocht de Stichting het schip om het in Kats en in thuishaven Goes te restaureren. Daaraan werkt een grote groep van uitsluitend vrijwilligers. In het Watersnoodhuis wordt niet alleen het verhaal van de Ramp op Tholen verteld, maar ook van de acties die naderhand op gang kwamen om de nood te lenigen. In de gemeente Tholen werden Sint Philipsland maar vooral Stavenisse erg hard getrof fen. In het nieuwe Watersnood huis, een museum, blijven de slachtoffers in herinnering. De ge meente Tholen heeft de stichting van het Watersnoodhuis onder steund door een schappelijke huur te vragen voor het voormali ge gemeentehuis in Stavenisse, dat naar aard en schaal heel ge schikt is voor een klein museum. Ook gaf de gemeente een subsi die om uit de startblokken te ko men. De stichting zoekt nu vooral naar draagvlak in de samenleving. Door een machtiging in te vullen kunnen Tholenaren, maar ook an deren, donateur worden voor een tientje per jaar Er kunnen ook nog vrijwilligers bij voor de ont vangstbalie. GOES - In het Gasthuis in Goes heeft Piet Knuist, oud ontvanger bij het Waterschap, zaterdag zijn honderdste verjaardag gevierd. Op een beetje problemen met lo pen na, kan Piet Knuist nog alles. Zijn belangstelling voor muziek is het erelid van Euphonia nog niet kwijt. Hij zong jaren lang in het kerkkoor van de Hervormde kerk waarvan hij voorzitter was. Ook deed hij de administratie van de Hervormde kerk. De jarige heeft lang gevoetbald en veel gewan deld maar tegenwoordig traint hij vooral zijn hersenen met crypto grammen. Wie een potje met hem scrabbelt verliest bijna zeker. YERSEKE - Peter Oreel en Bas de Koeijer, Nederlands beste oester stekers, zijn bij het Europees kam pioenschap in het Zweedse Trol- hattan op de 20ste en 21ste plaats geëindigd. Een oestersteker uit Estland werd kampioen. Beide oesterstekers zijn dik tevre den met hun resultaten. Volgens Peter Oreel was het weer een ge weldige ervaring. „Ineens kom je in één grote familie. We hebben ook weer heel veel geleerd want al is het een wedstrijd, je deelt ge woon alles met elkaar. Aan het einde was er een vikingrace. Moes ten we er zo snel mogelijk dertig open steken; spektakel!" GOES KORTGENE GOES 'S-GRAVENPOLDER MAANDAG 23 FEBRUARI 2015 reclame voor Goes De drie 'Goese' schepen op verschillende schalen: vlnr Frans Naerebout, klipper De Avontuur en de Philipiense schouw Betje. foto Johan van der Heijden Het schaalmodel van de Frans Naerebout toont het originele schip. De echte is bijna af. foto Johan van der Heijden STAVENISSE - Het Watersnoodhuis in Stavenisse, waar alle informatie over de Watersnoodramp van 1953 in de gemeente Tholen is sa mengebracht, wordt op 4 april offi cieel geopend door burgemeester Ger van de Velde-de Wilde. Piet Knuist: alleen wat moeite met lopen, foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68