Gekrompen, verdronken en soms vergeten dorpen in de spotlights 44 Ik ben het er echt mee eens dat ze dit aanpakken. Ik woon zeifin de binnenstad maar ik fiets hier nooit langs 44 Dat wordt een uitdaging om dit aan te pakken. Ik wens ze een goede wedstrijd. Zierikzeeënaren willen fietsen SCHOUWEN-DUIVELAND 21 Sportdorp van start met fitheidstest Castgezinnen gezocht voor bleekneusjes Bewonersexcurise Zeepeduinen Natuurmonumenten houdt 28 februari en 1 maart een bewonersexcursie naar de Zeepeduinen. Tijdens de ex cursie geven de boswach ters uitleg over het groot on derhoud in het gebied. Dit project duurt drie jaar. De excursie start om 13.00 uur bij de ingang Zandweg en duurt ongeveer ander half uur. Vooraf aanmelden via deltakust@natuur- monumenten.nl. Noord-Bevelander zwaar gewond Een Noord-Bevelander (19) is vrijdagavond zwaar ge wond geraakt bij een eenzij dig ongeval op de Oostwest- weg bij Kortgene. De begin nende chauffeur moest uit het wrak worden bevrijd. Le ge bierblikjes deden vermoe den dat er alcohol in het spel was. Een bloedproef moet uitsluitsel geven. Oesterstekers blij met resultaten Peter Oreel en Bas de Koe- ijer, Nederlands beste oester stekers, zijn bij het Europees kampioenschap in het Zweedse Trolhattan op de 20ste en 21ste plaats geëin digd. Een oestersteker uit Estland werd kampioen. Beide oesterstekers zijn dik tevreden met hun resulta ten. Volgens Peter Oreel was het weer een geweldige er varing. Biodanza bij Vrouwen van Nu Biodanza docente Loes van Langen geeft aanstaande woensdag een proefles bij de vrouwen van Nu, afde ling Duiveland. Biodanza is bewegen op mu ziek naar eigen mogelijkhe den. Dat kan zittend, staand of lopend zijn met op de ach tergrond muziek. De avond wordt gehouden in de Oosterhof in Ooster- land, aanvang 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Sportdorp Burgh-Haamstede start komende woensdag met het galm-project voor 65-plussers. De eerste stap is een fitheidstest. Hiervoor hebben zich 112 deelne mers opgegeven. Tijdens de bij eenkomst worden door deskundi gen diverse punten getest zoals motorische fitheid, kracht, lenig heid en uithoudingsvermogen. Ook de lengte, het gewicht en de bloeddruk worden gemeten. Na afloop krijgen mensen een advies over hun score en krijgen ze ad vies over de verschillende moge lijkheden die er zijn om meer te gaan bewegen. Looperskapelle, Nieuwerkerke en Eikerzee zijn enkele voorbeelden van gekrompen dorpen. Hoeveel dorpen er precies zijn is (nog) niet bekend. Sommige dorpen zijn kleiner geworden door oor log of omdat ze 'verdronken' zijn. Niet alle verdronken dorpen wer den geheel verlaten na een grote vloed, maar ze werden opnieuw gesticht op dezelfde plaats of een stukje verderop. Andere kernen werden geleidelijk verlaten. Deze gekrompen en verdronken dorpen zijn van grote archeologi sche, cultuur-historische en land schappelijke waarde. Ze kunnen daarnaast een rol spelen in de toe ristische recreatieve ontsluiting van het platteland. Daarom wil len stichting Landschapsbeheer Zeeland en de gemeente Schou wen-Duiveland de plekjes weer onder de aandacht brengen van in woners en toeristen. Dat kan bij voorbeeld door wandelingen uit te zetten, informatieborden te plaatsen, tochten te organiseren in samenwerking met Stad en Lande of informatie digitaal be schikbaar te stellen door middel van QR-codes. Het is de bedoe ling op deze manier ongeveer tien locaties onder de aandacht te brengen. Voor welke locaties wordt gekozen, is afhankelijk van de beschikbare gegevens en de mogelijkheden ter plekke. Bij het onderzoek naar de dorpen wor den ook de stichting Cultureel erf goed Zeeland en beheerders zoals het Waterschap betrokken. GOES - De afdeling Zeeland van Europa Kinderhulp zoekt gastge zinnen voor kwetsbare kinderen uit Frankrijk, Duitsland België en Nederland. De kinderen komen in de periode van 5 juli tot 7 augustus naar Zee land. Ze worden geselecteerd door sociale diensten, het Leger des Heils en ambulante hulpverle ners. Van gastgezinnen wordt ruim twee weken een warm plek je verwacht, een beetje aandacht en drie maal daags een gezonde maaltijd. Een keer naar het strand, een park of boodschappen doen is voor de kinderen al bijzon der. Info en opgave: 0113-233286. MAANDAG 23 FEBRUARI 2015 Fietsers en voetgangers zitten elkaar vaak in de weg in de binnenstad van Zierikzee. foto's Marieke Mandemaker Korrie van Loo Jos Beije BURGH-HAAMSTEDE KORTGENE YERSEKE OOSTERLAND door Melita Lanting ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland kent verschillende 'gekrompen dor pen'. Dat zijn dorpen die vroeger groter waren, waar een kerk stond en die om een of andere reden klei ner zijn geworden. Daarnaast zijn er nog 15 verdronken dorpen. Nog dit jaar start een project om deze dorpen meer bekendheid te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54