'Ze was warm, gastvrij en zeer respectvol' Schaamrood op de kaken wegens hooligans 66 Wij denken dat hotelmedewerkers de aanslag mogelijk hebben gemaakt 4 IN HET NIEUWS BOMAANSLAG MOGADISHU Naam van Nederlands-Somalische terrorist die aanslag pleegde in hotel in Mogadishu, zong al eerder rond. mentariërs, de loco-burgemeester van Mogadishu, de privé-secreta- ris van de premier en de chef-staf van de vice-premier. De vice-pre- mier zelf en twee ministers raak ten gewond. De aanslag werd vrijwel onmid dellijk opgeëist door de islamiti sche terreurgroep al-Shabaab, die zegt bewust 'afvallige overheids functionarissen' te vermoorden om de internationaal erkende re gering ten val te brengen. Favorie te doelwitten zijn daarom plek ken die regelmatig door leden van de regering worden bezocht, zo als hotels, het vliegveld, presiden tieel paleis, restaurants en het VN-kamp. De twee daders werden door NISA geïdentificeerd als Ismail Muse en Ahmed Guled, twee So- maliërs met een Nederlands pas poort. Volgens Somalische media was Guled eerder betrokken bij een mislukte aanslag op een hotel in Mogadishu en een aanslag in buurland Djibouti, waarbij in 2014 zes Nederlandse militairen gewond raakten. Ook bij een bloedbad in winkelcentrum West- gate in de hoofdstad Nairobi in september 2013 zongen namen rond van Nederlandse-Somaliërs. Deze berichten bleken later niet te kloppen. Vast staat wel dat al-Shabaab aan hangers heeft in de hele wereld, ook in Nederland, die bereid zijn hun leven te geven voor de strijd tegen afvalligen. Navraag bij de ambassade in Nairobi, die ook So malië onder zijn hoede heeft, leert dat er geen cijfers bekend zijn van aantallen personen die vanuit Nederland naar hun vader land reizen. Twee jaar geleden stel de de AIVD dat er waarschijnlijk Nederlanders namens al-Shabaab in Somalië zaten, maar dat de kans op een aanslag in Nederland zelf relatief laag was. MOGADISHU - Hotel Centraal in het hart van de Somalische hoofd stad Mogadishu, niet ver van het presidentiële paleis, gold als een van de best beveiligde hotels van de stad. De moskee die eraan ver bonden is, wordt door prominen ten bezocht voor het vrijdag gebed. Toch konden twee Neder landse Somaliërs hier vrijdag met gemak een aanslag plegen en 25 mensen opblazen en zeker 45 an dere verwonden. De Somalische nationale veilig heidsdienst NISA reageerde in eer ste instantie verbaasd dat de terro risten zich zo gemakkelijk toe gang konden verschaffen tot het hotel. Maar inmiddels is duidelijk dat medewerkers betrokken wa ren bij het bloedbad. Twaalf perso neelsleden, onder wie twee mana gers en enkele bewakers, zijn gear resteerd. „Wij denken dat zij de aanslag mogelijk hebben gemaakt", aldus minister voor Veiligheid, Abdiri- zaq Mohamed Omar. Hij riep ho teleigenaren op hun personeel grondiger te screenen en hun ei gendommen nog beter te bescher men, omdat militanten het voort durend op hotels hebben gemunt. Onder de doden zijn twee parle- De tot voor kort in Delft woonach tige Lula Dahir werkte de afgelo pen vier maanden parttime in het hotel waarin ze zichzelf vrijdag opblies. „Zij was mijn favoriete re ceptioniste", zegt voormalig parle mentariër Salat Ali Jelle, die de terreurdaad vrijdag overleefde. Hij had nooit kunnen denken dat zij tot zo'n dodelijke aanslag in staat was. „Zij was een van de meest actieve hotelmedewerk sters. Ik maakte regelmatig grap jes met haar, ik beschouwde haar als mijn dochter. Ze was warm, gastvrij en zeer respectvol." De Somalische veiligheidsdienst NISA zoekt in Lula's onderkomen in Mogadishu naar meer informa tie over de vrouw en haar banden met al-Shabaab. Volgens Somalische bronnen zou Lula Ahmed Dahir in de volle ge bedsruimte van het hotel haar bomvest tot ontploffing hebben gebracht. Ze deed dat enige minu ten nadat een tweede zelfmoorde naar met een Nederlands pas poort, de ooit in Tilburg woonach tige Ismail Muse Ahmed Guled, een autobom tot ontploffing had gebracht. Eerder op de dag belde minister Bert Koenders van Buitenlandse Zaken al met zijn Italiaanse ambt genoot over de supportersrellen. „Nederlandse en Italiaanse autori teiten werken nauw samen aan het aanpakken van de daders en het voorkomen van dergelijke ex cessen in de toekomst", aldus de RVD. Ook in Italië zeifis de verontwaar diging nog groot. De Osservatore Romano, de krant van het Vati- caan, vindt dat Nederland had moeten voorkomen dat Feye- noordsupporters naar de Italiaan se hoofdstad konden reizen. Het was volgens de krant aan hun 'krankzinnige hooligansymbolen' te zien dat deze 'gangsters' op rel len uit waren. En de Italiaanse krant II Tempo roept koning Willem-Alexander op de schade te betalen. De krant kopte zaterdag: Caro Re, paga il conto (Beste koning, betaal de re kening). Over de omvang van die schade blijft het speculeren. Annamaria Cerioni, hoofd restauratie van het ministerie van Cultuur, telde 110 kleine beschadigingen aan de fon tein. Zij repte van 'een klap in het gezicht van het werelderfgoed', maar wist er nog geen prijskaartje aan te hangen. Kunstcriticus Vittorio Sgarbi is er van overtuigd dat de restauratie 'met wat marmerstof niet meer kost dan 2000 euro. Dat is precies het bedrag dat de inzamelactie 'Sorry Rome' van een groep Ne derlanders in Italië tot gistera vond had opgeleverd. Winkeliers, al tot op het bot ge frustreerd door de vele manifesta ties en demonstraties in Rome, noemen andere bedragen. Hun branchevereniging Confcommer- cio beraamde de kosten van de Rotterdamse furie op 3 miljoen euro. De Italiaanse consumentenbond Codacons vindt zelfs dat Rome recht heeft op 2,8 miljard euro, 1000 euro per inwoner. Ongeloof is er over het feit dat na alle commotie afgelopen weekein de enkele overgebleven Feye- noord-fans zijn doorgegaan met vernielen. Drie mannen van rond de 25 jaar werden gearresteerd en veroordeeld tot voorwaardelijke celstraf en boetes van 35.000 euro wegens het omtrappen van ver keersborden en omkiepen van vuilcontainers nabij het Vaticaan. Drie anderen, van rond de 20 jaar, werden 'betrapt' toen ze hun ei gen video's van de rellen bekeken. Een van hen droeg een mes met een lemmet van 25 centimeter. Hotelpersoneel hielp plegers door onze correspondent Frans van den Houdt Abdirizaq Mohamed Omar, minister voor Veiligheid door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Premier Mark Rutte heeft zaterdagavond zijn Italiaanse colle ga Matteo Renzi gebeld over de rel len en vernielingen door Feye- noord-supporters deze week in Ro me. In het gesprek met Renzi noemde hij 'het wangedrag en de vernielingen verschrikkelijk'. Hij liet de Italiaanse premier weten zich te schamen voor de Nederlan ders die zich in Rome misdroegen. Afgelopen weekeinde zijn in Rome drie supporters opge pakt die zijn doorgegaan met vernielingen aanrichten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4