by the Sea voelt als zelfkwelling Si mm 44 Maar wat velen niet weten, is dat je ook gewoon brute kracht nodig hebt 44 Er zijn momenten dat je denkt: ik stop ermee. Maar dan kun je toch door 44 Het is hier zo mooi, het uitzicht is op sommige plekken zo wijds 44 Op een gegeven moment pakt het marathonlopen je en dan wil je steeds verder gaan 44 Velen hebben SPORT 43 Van Cenugten verbaast zichzelf pas echt weer goed te zijn." Dat hij zaterdag op de Kop van Schouwen toch al zo'n succes had en erkende traillopers te snel af was, dankte Vasseur aan die krach tige beenspieren. „En aan de maz zel dat ik de hele winter niet ziek ben geweest. Ik heb geen enkele verkoudheid of griepje opgelo pen." De Vlissinger werkte in de eerste 35 kilometers eendrachtig samen met Pascal van Norden uit Gouda. Vasseur: „Ik voelde dat ik goed was en hij was dat ook. Dan ga je elkaar niet lopen jennen. Dan ga je samen proberen de rest op ach terstand te lopen." Even haakte David Hemstede uit Vught aan, maar ook die trailspecialist kon het tempo van de voorste twee niet bijhouden. Vasseur en Van Noorden gingen kop over kop op het strand, baan den samen hun weg door de dui nen - onder meer over het Dode- manspad in de Meeuwenduinen - en wachtten even op elkaar als er wat genuttigd moest worden. „Voeding is heel belangrijk", ver telde Vasseur. „Dus als je een gel letje pakt, openmaakt en in neemt, moet je even je snelheid verlagen. De ander hield dan ook even z'n pas in." Maar in de laatste zeven kilome ter werd het weer een wedstrijd, zo was de onderlinge afspraak. Vasseur kon als eerste een gaatje slaan van vijftig meter. Op een klim kon hij de vaart erin hou den, terwijl de Zuid-Hollander even moest wandelen. Verderop verdubbelde hij de marge. Bij een drankpost moest Van Norden kortstondig halt houden om bij te tanken. „Ik had drinken in m'n rugzakje zitten, maar dat was op. Ik had me dus misrekend", zei Van Norden. „Nog vijf kilometer zonder vocht durfde ik niet aan." Vasseur: „Ik had ook niet veel meer bij me. Dat was dus een gok. Maar die heeft goed uitge pakt. Ik had zo'n honderd meter voorsprong en ik wist op dat mo ment dat Pascal me nog moeilijk bij zou kunnen halen. Ik kon op het strand namelijk nog 15 kilome ter per uur lopen." Van Norden: „Dat is het mooie van sport, hè. Het zit 'm vaak in die kleine din getjes. Respect voor Remy, de sterkste heeft gewonnen." Vasseur finishte na 3.02.25 uur. Van Norden zat 31 tellen achter hem. Hemstede werd derde in 3.07.26. In totaal voltooiden 48 at leten de trail binnen de vier uur. Marcel de Jonge uit Helmond sloot de rij - als 251e - in 6.05.44. WESTENSCHOUWEN - De eerste vrouw in de Trail by the Sea liep pas haar eerste marathon. Lucie van Genugten (31) uit Nijmegen is bezig aan de voorbereiding op haar eerste hele triatlon, waarin het afsluitende onderdeel een vol ledige marathon is. „Ik doe ko mende zomer mee in het Duitse Roth. Hier wilde ik alvast vertrou wen opdoen." Van Genugten finishte in 4.03.56 uur. Charissa Koetsier, eveneens uit Nijmegen, en Arenda Scher- penkate uit Bornerbroek werden met meer dan twee minuten ach terstand tweede en derde. „Het parkoers was wel heel zwaar, hoor", zei Van Genugten. „Maar ik heb geleerd dat je je kunt blij ven verbazen. Er zijn momenten dat je denkt: ik stop ermee. Maar dan kun je toch door." Op de halve marathon was Tim Pleijte ongenaakbaar. De trailspe cialist uit Zoutelande was in 1.24.55 uur terug in Westenschou- wen. Op het zeer geaccidenteerde parkoers had hij daarmee een ge middelde snelheid van 14,8 kilo meter per uur. Tweede werd de Amsterdammer Adnane Naanaa, kort voor Adriaan Walhout uit Middelburg. Bij de vrouwen zegevierde Leonie Ton uit Wissenkerke. Zij liep 1.46.07. Esther Pullens uit Ber- ghem kwam als tweede aan, Ma- non Broumels uit Roosendaal als derde. liefhebber van extreme marathons („Je kent vast de Marathon des Sa- bles wel, zes dagen door de woes tijn") en was in eerdere jaren ook al deelnemer aan de kortere Trail by the Sea. Toen Wijnholds een marathon zocht - hij had er nog nooit eentje gelopen - werd hij door zijn plaats genoot gewezen op de Schouwse trail. „Ik ben in voorbereiding op een marathon in Kenia, begin juni. Dat is een sponsorloop voor de 4e Musketier, een christelijke mannenvereniging die veel spor tieve dingen onderneemt. Voor ik naar Kenia ga, moest ik wel wat er varing hebben. En die heb ik van daag dus opgedaan in een wel heel pittige wedstrijd." Op de Kop van Schouwen zagen de twee af. Ook de o zo ervaren Hendriks zat stuk. „Ik heb trails van 80 kilometer gelopen, maar die waren niet zo zwaar als deze van ongeveer de helft", zei hij. „Complimenten voor de mensen die het parkoers hebben uitgezet. En respect voor alle deelnemers. Dit was zelfs voor mij geen peu lenschilletje." Maar wat dreef hen dan om die 42 kilometer aan te gaan? „Tja", zei Hendriks, „het is een soort zelfkas tijding, een soort zelf-sm. Op een gegeven moment pakt het marathonlopen je en dan wil je steeds verder gaan." Cor Muller, de man achter de stichting Sport Promotion Zee land en de bedenker van het par koers, nam de hele zaterdag com plimenten in ontvangst. „Ik ben wel gewend dat mensen de lof trompet steken over het gebied hier", zei hij, „maar wat ik van daag allemaal hoor, is boven ver wachting. Het zware parkoers is zeker niet sadistisch bedoeld, ik wilde gewoon alle mooie plekken op de Kop van Schouwen met an deren delen. Het zijn allemaal ver borgen stukjes natuur, waar je nor maal dus nooit komt. Veel deelne mers hebben al tegen mij gezegd dat ze ervan genoten hebben. Dat ze kapot zaten, namen ze voor lief. Velen hebben ook al laten weten dat ze volgend jaar weer komen. Ik denk dat we dan het aantal van dit jaar - bijna duizend man - zul len overtreffen." De Kustmarathon, mede door Mul ler groot gemaakt, afficheert zich als de mooiste en zwaarste mara thon van Nederland. „En terecht", stelde de inwoner van Renesse. Maar de Trail by the Sea zou dat predikaat misschien wel mogen overnemen. „Nee, joh", zei Muller. „Er is helemaal geen concurrentie. Dat er nu twee van dit soort mara thons zijn, is alleen maar mooi. Ze versterken elkaar. We zullen nooit voor een datum kiezen die in de buurt van oktober ligt, je kunt dus beide wedstrijden lopen. Of als je even genoeg hebt van de Kustma rathon, kom je naar hier. Als je de trail van ons zat bent, kies je voor de Kustmarathon." De sfeer bij beide natuurwedstrij- den is te vergelijken; finishen was belangrijker dan een tijd neerzet ten en onderweg sleepte iedereen elkaar er doorheen. Bij de verver- singspost midden in de domei nen, een fraaie plek waar de sup porters de lopers meermaals voor bij zagen komen, probeerden de verzorgers de stemming erin te houden. „Water, cola.Voor wie nog meer wil: daar is de bananenbar!" Ook al zaten de atleten na twaalf kilo meter al kapot, ze gingen met een lach de overige dertig tegemoet. me ook al laten weten dat ze volgend jaar weer komen MAANDAG 23 FEBRUARI 2015 krachtige benen Lucie van Genugten was de snel ste vrouw in de Trail by the Sea. 719 Ruim 900 atleten hadden zich inge schreven voor de hele of de halve ma rathon. Uiteindelijk werden er 719 ge klasseerd onder aan de duinovergang bij Westenschouwen. Remy Vasseur Lucie van Genugten Marian van Dijk Frans Hendriks Cor Muller

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43