Kamer eist uitleg over peperdure consultant Varkensboeren krijgen steun uit Brussel vier jongeren het leven 'Ik wil eigenaar zijn van mijn data' 'Bedrijven doen of het normaal is' IN HET NIEUWS 3 h-konvereens-kjken 11:30 Nog veel spullen van slachtoffers op rampplek MH17 16,5° A i rh b All ...voor wie het niets uitmaakt wie er meekijkt „De grote vraag is wie de eigenaar van je data is", zegt Michiel van Geel. „Ik of de netbeheerder? Ik vind dat ik de eige naar ben." Zoals het bij de slim me meter gaat, is vol gens de 38-jarige Bra bander precies ver keerd om. „De netbe heerder kan de data van afstand uitlezen. Ik vind dat ik moet kunnen bepalen wat ik wanneer hun kant uit wil sturen." Het aanbod van Enexis eind vorig jaar om een slimme me ter op te hangen, sloeg hij dan ook af. „Als zij zeggen dat zij maar een keer in de twee maanden data opvragen, moet ik hen op hun blauwe ogen geloven. Daar naast kan een netbe heerder wel te goe der trouw zijn, maar hackers en crimine len zijn dat niet. Als zij je data in handen krijgen, weten ze wanneer je thuis bent." Volgens Van Geel moeten mensen be ter na gaan denken. „Het gaat om de per soonlijke levenssfeer. Daar moet je heel voorzichtig mee zijn." Sebastiaan Beens (29) zit niet te wachten op persoonlijke data die via zijn slimme me ter de deur uit vlie gen. „Alles is al zo slim. Als ik naar Al- bert Heijn ga, regis treert de bonuskaart wat ik eet. Via mijn pinbetalingen kan de bank zien wat ik koop, wanneer en voor hoeveel. En als ik digitale tv kijk, weet mijn aanbieder welke films ik kijk." Data delen is de nieu we standaard. „Er ont staat één grote data bank. Het wordt bijna verplicht. Bedrij ven doen net of het de normaalste zaak van de wereld is." Bijkomende eigen schap is dat ze eeu wig bewaard kunnen blijven. Beens weet wat dat voor conse quenties kan hebben. In het verleden werd hij veroordeeld voor fraude. Dat kwam in het nieuws en is via Google nog steeds te vinden. „Ik heb din gen gedaan die fout zijn, daarvan heb ik spijt. De rechter heeft een straf opgelegd. Maar doordat alles be waard blijft, krijg je keer op keer straf. Bij sollicitaties bijvoor beeld." Een van de externe deskundigen, Jo van den Hanenberg van bureau BoerCroon, kostte de belastingbe taler 1,3 miljoen euro. Daarnaast kostte zijn dienstauto met chauf feur 384.000 euro, blijkt uit docu menten waarop NRC Handels blad de hand legde. De inhuur van Van den Hanenbergs collega Pieter Cloo, voormalig topman bij uitkeringsinstantie UWV, kostte het ministerie nog eens vier ton voor zeven maanden werk. Cloo werd aansluitend benoemd tot se cretaris-generaal bij Justitie. Het duo moest orde op zaken stel len bij de automatiseringsproces sen van politiediensten. Volgens Opstelten was er sprake van een 'zeer uitzonderlijke situatie'. Ver schillende systemen moesten bij de vorming van de Nationale Poli tie gelijkgeschakeld worden. Dit vroeg om een 'krachtige verster king van de leiding'. Volgens coalitiepartij PvdA zat het ministerie formeel 'allicht' binnen de regels van de Wet Nor mering Topinkomens, maar schort het aan 'maatschappelijk besef bij Opstelten. „Als je dit soort salarissen betaalt aan consul tants terwijl de agent in de straat zijn baan mogelijk verliest, moet je je toch extra achter de oren krabben", aldus Kamerlid John Kerstens. D66-Kamerlid Magda Berndsen hekelt de wijze van opdrachtge ven. Van den Hanenberg kwam eerst met een zeer kritisch rap port over de politie-ict en kreeg vervolgens de goudgerande op dracht dit aan te pakken. De pro blemen zijn volgens de Algemene Rekenkamer nog steeds niet opge lost, aldus Berndsen. SP'er Ronald van raak concludeert dat de over heid, ondanks afspraken over het beperken van inhuur van exter nen, allerlei trucs bedenkt om du re mensen in te schakelen. PARIJS - De Europese Commissie helpt varkensboeren die door het Russische embargo van varkens vlees uit de Europese Unie kam pen met lage prijzen voor hun product. Er komen steunmaatrege len voor de opslag van het vlees, zei Europees Commissaris Phil Lo gan (Landbouw) tijdens een ont moeting met varkensboeren op de landbouwbeurs in Parijs. Volgens de Ier Logan moet er flink wat vlees uit de markt wor den gehaald om de financiële si tuatie van de boeren stabiel te houden en herstel van de prijzen te stimuleren. Moskou kondigde begin vorig jaar een invoerverbod van varkensvlees uit de EU af. Als reden werd gegeven de uitbraak van Afrikaanse varkensgriep in Li touwen, een EU-lid dat aan Rus land grenst. De EU ging tegen de maatregel in beroep bij de Wereld handelsorganisatie WTO. De uit voer van varkensvlees uit de EU had in 2013 en waarde van onge veer 1 miljard euro. De Franse minister van Land bouw, Stéphane Le Foil, juichte de beslissing van de Europese Commissie toe. Samen met ande re Europese ministers heeft hij ge pleit voor maatregelen om de ge volgen van het Russische embar go te verzachten. HILVERSUM - Nog steeds zijn niet alle persoonlijke bezittingen ge borgen van de slachtoffers van de crash van vlucht MH17 boven Oek raïne. Correspondent Jeroen Ak kermans van RTL Nieuws heeft nog veel spullen gevonden in de regio die door de aanhoudende ge vechten lange tijd niet toeganke lijk was. Nu de strijd zich heeft verplaatst, is het gebied weer begaanbaar. Ak kermans ging er, als eerste journa list, heen. Door de ramp op 17 juli vorig jaar kwamen alle 298 inzit tenden van het vliegtuig om het leven, onder wie 196 Nederlan ders. MAANDAG 23 FEBRUARI 2015 cm T.iil 11:30 do 5 jan 2012 14,5° Volgt programma 18,0° om 20:00 uur op Comfort Stroom Gas Temperatuu rstand Op dit moment: 1 500 Watt 1 Vandaag: 1357 liter Weg £3 Thuis 12r0° 18,0° Home Stroom Gas Menu Slapen Comfort 15,0° 20,0° n door Sandra Donker DEN HAAG - Minister Ivo Opstelten (Veiligheid, WD) is in verlegenheid gebracht door de inhuur van twee peperdure ict-consultants. De Tweede Kamer wil morgen tekst en uitleg van de bewindsman. De plek van het ongeval langs de Gemertsedijk in Erp. foto Peter van Huijkelom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3