'Strijd met IS heeft geen silver bullet' VERDIEPING 11 wijde beurs met goe de kansen voor het be drijfsleven." Hennis bezocht de beurs gisteren en sprak een dag eerder al met de kroonprins van de emiraten. Net zoals Nederlandse vliegtuigen, bombar deren vliegtuigen van de VAE stellingen van de Islamitische Staat. „Ik denk dat de regio zich zeer be wust is van het be lang van de strijd te gen IS. Maar er is geen silver bullet in die strijd, die is ook hier op de beurs niet te vinden." Wel zijn er volgens de minister zaken te doen voor Nederland se bedrijven. In het kielzog van Hennis reisden ruim dertig Nederlandse bedrij ven mee. Die leveren zelf geen wapens, maar maken onderde len, data-systemen of 'technologische oplos singen'. Hennis is niet bang dat Neder landse leveranties in verkeerde handen val len. „De regio hier is explosief, dat valt niet te ontkennen, maar al le Nederlandse bedrij ven kennen de regels waaraan ze zich moe ten houden. En wij toetsen elke order." Dat op de beurs ook het Russische bedrijf Almaz-Antey staat, producent van BUK- raketsystemen (zie hoofdverhaal), is vol gens Hennis niet te voorkomen. „Het is lo gisch dat dergelijke bedrijven hier ook zijn, maar ik zal ze niet opzoeken." Nederland kent zo'n 450 bedrijven die aan defensie en veiligheid gerelateerde produc ten maken. Ze bieden volgens de branche vereniging werk aan zo'n 15.000 mensen. Omdat de binnen landse markt al jaren krimpt, is twee derde van de productie voor het buitenland be doeld. De Nederland se ondernemers zoe ken nu meer afzet markten in het Mid den-Oosten. Zo is Fokke Dijkstra, ver koopdirecteur van No- vek uit Zwolle, op zoek naar overheden of particulieren die koelingen op schepen nodig hebben. „Dat kan militair zijn, maar ook particulier. Een luxe jacht heeft ook koeling nodig. In deze markt zit geld." Het bedrijf levert ook airco's voor militaire voertuigen. DSM Dy- neema is meegereisd om een extra lichte en sterke vezel aan de man te brengen. Die is vooral geschikt voor de vulling van kogelvrije vesten. „Hij wordt ook in helmen gebruikt. Wij leveren alleen de vezel, wij maken zelf geen mili taire producten", stelt een medewerker van het bedrijf. Het is belangrijk dat Nederland met een zware delegatie aan wezig is op de defen- siebeurs IDEX in Abu Dhabi. Dat stelde mi nister van Defensie Hennis gisteren in het oranje gekleurde Holland Paviljoen op de beurs in de Vere nigde Arabische Emi raten (VAE). „De Emiraten zijn onze bondge noot in de strijd tegen IS. Daar naast is dit een wereld- MAANDAG 23 FEBRUARI 2015 Op de grootste defensie- en veiligheidsbeurs van de wereld in Abu Dhabi ziji de laatste ontwikkelingen op wapengebied te bewonderen, foto IDEX 2015 Minister van Defensie Jeanine Hennis- Plasschaert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11