kort Project Fresh Force wint Delta Water Award Enige beperking is de verbeel dingskracht Verkiezingsavond met provinciale lijsttrekkers Aannemingsbedrijf Fraanje neemt Roggeband over Camping van het jaar O De Ondernemer Zeeland 10 11 taat bereiken. Elke straatlantaarn kan zijn eigen perfect passende lens krijgen, zodat je lichtvervui ling aanzienlijk kunt reduceren en energie bespaart. Een vierkant schilderij perfect vierkant belichten, het kan." Afbeeldingen meeprinten Teksten en afbeeldingen worden net zo gemakkelijk meegeprint. Binnen tien jaar zullen er toepassingen in gebruik zijn die nu nog niet eens bedacht zijn. On dertussen heeft Luxexcel haar online platform voor 3D printen gelanceerd. De klant kan zelf een CAD tekening uploaden en het product van één stuk tot middelgrote producties laten printen. Het succes verhaal van Luxexcel kan elke ondernemer naar de eigen branche vertalen. 3D printen is enorm tijd- en kostenbesparend, het creëert constructiemogelijk- heden die voorheen ondenkbaar waren en productie op maat is net zo interessant als massa productie, zegt Van de Vrie. De techniek van het 3D printen accelereert in ongekende vaart, innovatief Zeeland kan beter eerder dan later instappen. Van de Vrie adviseert studenten dan ook om te denken aan een studierichting met digitale fabricage, 3D printen en 3D-ontwerpen. "Je bent het aan je bedrijf verplicht om deze digitale productie revolutie op de voet te volgen." Eerste Fablab Ondertussen is het eerste Zeeuwse Fablab in de bi bliotheek van Middelburg een feit. Het is een leer werkplaats waar je kennis kunt maken met aspecten van digitale fabricage. Met ontwerpsoftware en mo derne computergestuurde 3D-printers, lasersnijders en vinylsnijders kun je er zelf leren ontwerpen en produceren. MIDDELBURG Het project Fresh Force heeft de Delta Water Award 2015 gewonnen. Vijf teams streden om de titel en de prijzenpot van 10.000 euro met een strategie voor de zoetwater problematiek in de Zuidwestelijke Delta. Winnaar Fresh Force is een sa menwerkingsverband tussen de bedrijven Infram, Decisio en KplusV. In 2013 is de tech niek Freshmaker ontwikkeld. Dit is een manier om zoet water in de bodem op te slaan. Voordeel van water opslaan in de bodem is dat er genoeg opslagruimte is en dat het water wordt beschermd tegen allerlei invloeden. Deze tech niek heeft veel potentie, maar had nog onvoldoende moge lijkheden om na de pilotfase verder uitgerold te worden. Het team Fresh Force heeft hierop ingespeeld. Het team heeft een app ontwikkeld waarmee agra riërs kunnen berekenen of de Freshmaker voor hen een goede oplossing biedt. Tegelij kertijd heeft Fresh Force een financieringsmogelijkheid voor agrariërs ontwikkeld om gebruik te kunnen maken van Freshmaker. MIDDELBURG «Omroep Zeeland, de PZC en Zeeuwse Bibliotheek/Scoop houden maandag 16 maart een geza menlijke verkiezingsavond in het gebouw van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Daarvoor worden alle lijst trekkers van de partijen die deelnemen aan de Zeeuwse provinciale Statenverkiezing op 18 maart uitgenodigd. Het programma van die avond is verdeeld in een aantal the- mablokken, waar de lijsttrek kers met elkaar en met de zaal over kunnen discussiëren. De aanwezigen kunnen aan de hand van een aantal stellingen met behulp van een stemkast- je steeds een stem uitbrengen. Ieder thema wordt geïllus treerd met een kort filmpje. En PZC-cartoonist Cor de Jonge maakt per thema een actuele illustratie. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE 'Aannemings bedrijf Fraanje uit Lewedorp heeft Bouwbedrijf Roggeband uit Zierikzee overgenomen. Hoewel het bedrijf nu onder deel is van Fraanje, blijft de naam Roggeband behouden in de nieuwe naam 'Roggeband Bouw'. Een bewuste keuze, zegt Fraanje, omdat het lokale bouwbedrijf een goede naam heeft en een binding met het eiland Schouwen-Duiveland. Roggeband Bouw wil nog ver der groeien, maar zonder de ambitie groot te worden, laat Fraanje weten. De deuren van het pand aan de Roompotstraat in Zierikzee staan open voor opdrachten van overheid, bedrijven en particulieren. ZONNEMAIRE Landschaps camping De Zonnehoeve in Zonnemaire is de winnaar van de verkiezing 'VEKABO Camping van het Jaar 2015'. VEKABO, de vereniging voor charmante plattelandsac commodaties, organiseert deze verkiezing elk jaar. Alle genomineerden werden bezocht door mystery guests. Die vonden De Zonnehoeve een ruime en rustig gelegen camping. De camping be schikt over grote plekken met veel privacy. Daarnaast zijn er ook veel plekken om elkaar te ontmoeten zoals de boom gaard en de stiltetuin en er is een sterrenkijker aanwezig. I www.luxexcel.com General Electrics verwacht dat in 2018 een vliegtuig motor voor de helft uit geprinte componenten zal bestaan. De eerste fietsframes rollen in Engeland uit de printer. Valhelmen, schoenen en gehoorapparaten worden op maat gemaakt door het lichaam te scannen. In China is in een dag tijd een vijf verdiepingen tellend gebouw geprint. In ziekenhuizen worden geprinte botten getransplanteerd en exacte kopieën van orga nen ter voorbereiding van een operatie geprint. Het printen van levend weefsel met behulp van stamcellen is in onderzoek. Het is nu al mogelijk om in diverse kunststoffen en metalen complexe constructies uit één stuk te printen, inclusief bewegende onderdelen. Zelfs elektronica kan geprint worden. I Aanmelden: statendebat@ zeeuwsebibliotheek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 99