starters en stoppers w 6 I 7 De Ondernemer Zeeland Minder starters Nieuwe banen Het Zeeuwse bedrijfsleven is het afgelopen jaar ruim 2.500 jonge ondernemers rijker geworden. Dit leverde zo'n 3.200 nieuwe banen op. Toch telde het Zeeuwse starterslandschap eind vorig jaar een kleine 100 starters minder dan in 2013. In Nederland werden er minder startende onder nemers geteld. Zo kwamen er ruim 187.000 jonge ondernemers bij, een daling van 1,2%. In Zeeland daalde het aantal starters iets harder in vergelijking met een jaar eerder en wel met 2,9%. In de Zeeuwse steden De vier grootste steden in Zeeland trekken uiter aard de meeste starters aan. Koploper is de gemeente Middelburg waar 339 starters zich vorig jaar vestigden. Gevolgd door Terneuzen met 307 jonge ondernemers. Toch daalde het aantal jonge ondernemers in deze gemeenten ten opzichte van vorigjaar met respectievelijk 1,2% en 5%. In de gemeente Vlissingen daalde het aantal starters met maar liefst 18%. Alleen in de gemeente Goes is er welgeteld 1 starter meer te zien opzichte van 2013. Van alle Zeeuwse gemeenten zijn Veere (bijna 30%), Sluis (17%) en Noord-Beveland (3,3%) positieve uitschieters. Favoriete sectoren Al jarenlang zijn detailhandel, horeca en zakelijke dienstverlening favoriete sectoren in Zeeland om een eigen bedrijf te beginnen. Opvallend is dat alle sectoren een daling van het aantal starters laten zien behalve de land- en tuinbouw en de bouw. Zo werd in de agrosector bijna 50 starters meer geteld 1 dan het jaar ervoor. Ook de bouw zit nog in de star- terslift. De sector laat zien dat deze vooral populair is onder de ZZP'er. De flinke groei van het aantal klusbedrijven in de sector zorgt weer voor een forse concurrentie wat leidt tot prijsdruk. De brui aan geven Ook het aantal ondernemers dat er de brui aan gaf, is in 2014 gedaald. 1.728 Zeeuwse ondernemers stopten er voortijdig mee. Terwijl dit er een jaar eerder welgeteld 1.801 ondernemers waren. De afname is in bijna alle Zeeuwse gemeenten te zien. De grootste afname van het aantal opheffingen liet de gemeente Borsele zien (16,2%) op de voet gevolgd door de gemeente Reimerswaal (16,1%). Met 94 ondernemers was Veere de gemeente waar relatief de meeste ondernemers voortijdig de poor ten sloten (+27,2%).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 95