G ndernemer de Ondernemer Druk, druk, druk? Nee... lekker bezig De veranderingen in de zorg vergen tienduizenden banen, in de thuiszorg en de ouderenzorg met name. Ook in Zeeland verliezen honderden zorg- medewerkers hun betrekking. Maar verandering schept ook ruimte voor nieuwe initiatieven. "Denken in kan sen", zegt vestigingsmanager Marisa de Goey van Zorgzuster Zeeland. Bezuinigingen in de zorg w Voor ondernemend werkend Zeeland Ivo van der Velde Commercieel directeur PZC Voor ondernemend werkend Zeeland ehoefte aan ge zelschap? Ge zellig samen boodschappen doen bijvoor beeld, een kop je koffie en een praatje, een we kelijks wandelingetje, als begelei der naar huisarts of ziekenhuis? Schouws Maatje heet het zorgi- nitiatief dat wervingsbureau De Leeuw in Renesse begin dit jaar heeft ontwikkeld voor ouderen op Schouwen-Duiveland. De naam dekt helemaal de lading: Schouws Maatje levert een gezelschapsda me of -heer, nadrukkelijk niet om schoon te maken, maar specifiek voor leuke dan wel nuttige bezig heden. "We merken dat daar behoefte aan is", duidt Vivien Raats-de Leeuw. "Van ouderen wordt ver wacht dat ze langer zelfstandig thuis wonen. De participatiesa menleving legt de nadruk op ei gen verantwoordelijkheid. Maar niet alle ouderen kunnen of wil len altijd een beroep doen op de kinderen, de familie of een man telzorgen" Schouwse Maatje, legt ze uit, biedt met een persoonlijk plan dienstverlening op maat. Het project verkeert overigens nog in de opstartfase. "We nemen ruim schoots de tijd. Het gaat toch om persoonlijke verhoudingen. Onze maatjes zijn mannen en vrouwen met ervaring, in de verpleging bijvoorbeeld." Sociaal onderne merschap, omschrijft Raats het initiatief. 'Denken in kansen', is de oneli ner van Marisa de Goey, in Mid delburg vestigingsmanager van Zorgzuster, intermediair tussen vraag en aanbod in de zorg. Met inzet van zelfstandige zorgverle ners biedt Zorgzuster een breed scala aan diensten: van huis houdelijke hulp, via persoon lijke begeleiding en (medische) verzorging tot gespecialiseerde 24-uursverpleging. Creatief in zorgondernemen, is de kern van het verhaal. Mireille van der Mark is voor Zorgzuster actief in de zuidelijke provincies; inmiddels is ze druk met de opzet van een twaalfde kantoor. Van der Mark signaleert een omwenteling in de zorgmarkt. Het zelfstandig on dernemerschap (zzp'ers) neemt toe, evenals het aantal zorgvra gers dat de zorg financiert via een persoonsgebonden budget. De Druk, druk, druk... ik heb onlangs besloten het woord 'druk' niet meer te gebruiken. Het is na 'goed' het meest gegeven antwoord op de vraag: Hoe gaat het? Beide zijn ontwijkende antwoorden. Want wat zegje nu eigenlijk, als je roept datje het druk hebt? Datje niet effectief kunt werken of datje niet goed kunt plannen. Datje moeite hebt met delegeren, datje een slechte secretaresse hebt of misschien nog wel erger, datje de werkdruk niet aankan. Ja, ik presteer onder druk ook het beste, maar ook dat heeft iets negatiefs. Het is zonde om een mooie situ atie, namelijk één waarin je veel handel te doen hebt of veel nieuwe klanten hebt binnengehaald, te bestempelen met 'druk'. We zijn lekker bezig, we liggen op koers, het gaat beter dan vorig jaar, we hebben goede tijden, ik ben leuke dingen aan het doen. Zeg nu zelf dat klinkt toch veel lekkerder. Waar ze ook goede dingen aan het doen zijn, is in de ha vens. Bij Zeeland Seaports is de overslag van goederen met 6,3 procent toegenomen. Het gaat sowieso weer wat lekkerder met de Zeeuwse economie. De huizenmarkt leeft weer op en de Zeeuwse economie herstelt zich verder, onder meer door de positieve invloed van de lage olieprijzen en de eurokoers. Zelfs de 'druk' in de zorg vanwege alle veranderingen, biedt nieuwe kansen zoals in deze krant is te lezen. Kortom, we zijn langzamerhand weer op koers in Zee land. Zo ook onze partycrasher Monica, zij bezocht de Technische Vakbeurs in de Zeelandhallen; heeft u haar eigenlijk al uitgenodigd op uw zakelijke evenement...? Tekst Peter Oggel Foto Lex de Meester Marisa de Goey (midden) laat mevrou Zorg biedt onder de Redactie Dennis 1 Rijsbergen T 088-013 09 22 E deondernemer@pzc.nl Advertenties Marcel Schreur Erik Niwele Kees J van Zalinge Bezoekadres Edisonweg 37E 4382 NV Vlissingen Commercieel directeur Ivo van der Velde Uitgever Erik van Gruijthuijsen Algemene voorwaarden en overige informatie www.wegenermedia.nl De Ondernemer is een uitgave van Wegener Media BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van Wegener Media BV Wegener Media BV T 088-013 99 95 De Ondernemer Zeeland De Ondernemer heeft een bereik van 156.300 lezers. Omwenteling in de zorgmarkt De bezuinigingen in de zorg kosten volgens de teller van Abva Kabo FNV tot dusver afgerond 30.000 banen. In Zeeland (Zorgstroom, ZorgSaam, Allevo, Juvent) zijn er opgeteld ruim duizend ontslagen. Landelijk sluiten zo'n 600 van de 2000 verzorg- en verpleeginstellingen. Al met al moeten ouderen dus meer zorgtaken zelf regelen. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 90