Bs» Hollander rijdt best wel goed Consumentenbond: drie typen traphekjes gevaarlijk BRAND SENIORENFLAT 27% Öl=*ö vn\ sir 37% rö 11% 8 BINNENLAND Negen zwaargewonden bij brand in een Nijmeegse seniorenflat. „Dit was zo angstig." Peter Langhout Reizen niet slapen. Rond zes uur hoorde ik opeens geknetter. Ik dacht: 'Wat is mijn kat toch aan het doen?' Ik stapte mijn bed uit en heb haar geroepen, maar ik zag haar nergens." Wat ze wel zag, wa ren de vlammen die al boven haar keukenraam uit kwamen. „Toen wist ik dat er iets goed mis was. Ik ben naar mijn voordeur gelo pen. Toen ik die opendeed, zag ik niets meer. De hele gang stond vol met rook." Janssen-Groesbeek wist dat ze zo snel mogelijk weg moest, maar ook dat vluchten via de gang geen optie was. „Dat was echt eng. Ik ben direct naar een raam gelopen en dacht: 'Als het niet anders is, dan spring ik wel'." De sprong hoefde ze gelukkig niet te wagen. „De brandweer stond al heel snel klaar voor het raam en heeft mij in zo'n bakje naar beneden ge bracht." Volgens burgemeester Hubert Bruis is Nijmegen gisteren aan een ramp ontsnapt. Bewoners van het 71 appartementen tellende se niorencomplex konden soms geen kant op. De paniek was groot. Bewoners moesten met NIJMEGEN - Ans Janssen-Groes- beek (72) staat in haar paarse bad jas in het Nijmeegse wijkcentrum De Schalmei. Ze woont al acht jaar in een appartementencom plex boven de snackbar waar deze vrijdag in alle vroegte brand uit brak. Tijd om zich om te kleden, was er niet meer. „Het is niet voor te stellen wat er op zo'n mo ment door je heen gaat. Dit was zo angstig." Het was voor Janssen-Groesbeek al een onrustige nacht. „Ik kon Het moge duidelijk zijn. Duitsers die met deze grap op de proppen komen, zijn niet te spreken over het rijgedrag van de Hollander die zijn Autobahn onveilig maken. Zijn de Duitsers dan betere chauf feurs dan wij Nederlanders? Ja, antwoorden ruim tienduizend au tomobilisten in een onderzoek van de Franse stichting VINCI Autoroutes in tien Europese lan den. Conclusie: Zweden en Duit sers worden door hun mede-Euro peanen gezien als de chauffeurs met het grootste verantwoorde lijkheidsgevoel. En de Nederlanders? Wij halen het vaakst van alle Europeanen rechts in, zo blijkt. Maar liefst 43 procent doet dat wel eens op de snelweg. Ook rijden negen van de tien Nederlanders wel eens te hard. Toch vindt de Nederlandse automobilist zichzelf een goede bestuurder. Net als de gemiddel de Europeaan geven we onszelf een 7,7 voor het eigen rijgedrag. We rijden oplettend en rustig en zitten maar zelden gestrest achter het stuur. Althans, dat zeggen we. Vraag de Nederlander echter hoe hij oordeelt over de andere wegge bruikers in eigen land, en de me ning slaat om. Die medewegge bruikers zijn gestrest, aldus 44 procent van de ondervraagden. Ook vinden we hen onverant woordelijk (43 procent), agressief (31) of gevaarlijk rijden (18). De Europese medeweggebruikers zijn milder in hun oordeel over ons rijgedrag. De Nederlanders staan derde op de lijst van Europe se automobilisten met het groot ste verantwoordelijkheidsgevoel. Een plaats die we delen met die andere eigenaren van gele kente kenplaten: de Britten. Wat doen we goed? Nou, we drin ken maximaal 1,9 glas bier of wijn voordat we achter het stuur krui pen. Daar kunnen de Grieken (drie glazen) en de Belgen (2,7) nog wat van leren. Ook dragen we redelijk braaf de gordel, bellen we in de auto minder vaak dan veel andere Europeanen en ne men we - op de Spanjaarden na - het snelst pauze: na een rit van 2 uur en 54 minuten. Dat is wel bijna een uur later dan wat voor verantwoord wordt gehouden, maar Polen en Duitsers rusten pas na vier uur. We rijden dus ei genlijk best wel goed. VINCI gebruikt de cijfers voor ver- keersveiligheidscampagnes. (ON)VERANTWOORD RIJGEDRAG EUROPEANEN Drie soorten hekjes die moe ten voorkomen dat kleine kin deren vanaf de overloop de trap af vallen, zijn onveilig. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerde test door de Consumen tenbond van twintig traphek jes. Het gaat om Kidsriver Mon- za, JéWé Emma (te koop bij Praxis) en Lexus (Prénatal). De eerste twee gaan niet goed op slot; ze zijn door een peuter te openen. Bij de Lexus zitten de buitenste spijlen te ver uit el kaar, waardoor een kindje er door kan vallen. Bovendien doorstaat dit hekje een botsproef met 10 kilo niet: de bijgeleverde schroeven breken dan af. De Con sumentenbond is geschrokken van de uitkomst. „Drie afraders in een test is heel erg veel. En dit zijn ernstige tekortkomingen", zegt woordvoerster Sandra de Jong. De fabrikanten vinden de hekjes veilig; de bond zou de test niet goed hebben uitgevoerd. „We hebben de hekjes meerdere keren geïnstalleerd, strikt volgens de aanwijzingen van de fabrikant. De resultaten bleven echter ge lijk", aldus De Jong. Duitsers meest verantwoordelijke chauffeurs Zweden Britten en Hollanders Aan een ramp door Steven de Jel door Paul Bots NIJMEGEN - Het is een oud Duits raadsel: hoe herken je iemand die na honderd lessen zijn rijbewijs nog niet heeft gehaald? Antwoord: aan de gele kentekenplaten op de auto. minst verantwoordelijke chauffeurs Italianen infographic JD/DPd I bron Ipsos Grieken Polen volgens de Europeanen in 2015 Boek een reis van 5 dagen of langer en ontvang een gratis staatslot! DEN HAAG 10-daagse busreis All inclusive Costa Brava 8-daaqse busreis Tirol - Brixen 12-daagse busreis Scandinavië en Noordkaap Vraag nu gratis de brochure aan! advertentiecode: peterlanghout.nl of 0172-468800 wegeneros Boek en win uw vakantiegeld terug! I Kijk op www.peterlanghout.nl/acties Inclusief 3 overnachtingen aan boord Verblijf in middenklasse hotels op basis van halfpension Excursiepakket t.w.v. 75,- o.a. naar Stockholm o.l.v. een gids, Hel sinki o.l.v. een gids, Rovaniemi, de Noordkaap, Jönköping, Karasjok, Lulea en Gammelstad, Granna aan het Vatternmeer Reiscode: Vertrek 1,15,29 juni -13 juli BE39988 Inclusief Verblijf in hotel Sorra d'Or op basis van all inclusive 7 x ontbijt, lunch en diner, dagelijkse snacks in hotel, gratis drankjes (tussen 10.00-23.00 uur) Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. naar Barcelona o.l.v. een gids, Rupit en Besalu, het Montserrat gebergte, Tossa de Mar Reiscode: Vertrek van mei t/m okt. BE40862 Inclusief Verblijf in Gasthof Brixnerwirt op basis van halfpension Grillavond of Tiroler avond Excursiepakket t.w.v. 40,- o.a. naar Rattenberg, Innsbruck, de watervallen van Krimml, Zeil am See, de Swarovski Kristallwereld, St. Johann, Kitzbühel en Kirchberg Reiscode: Vertrek van mei t/m okt. BE39288

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8